1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Tayyip Erdoğan'ın oyun planı
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tayyip Erdoğan'ın oyun planı

A+A-

Başbakan Erdoğan, bir taşla birkaç kuş birden vurmayı planlıyor. Planını hayata geçirip geçiremeyeceğini görebilmek için her ay en az üç kamuoyu araştırması yaptıran Erdoğan, partisinin iniş ve çıkışlarını bilimsel yöntemlerle analiz ettiriyor. 

Bu çabanın sebebi ise dört aşamalı planını uygulayabilmek.

Erdoğan, planın birinci aşamasında ''Yeni Anayasa'' meselesini çözmek istiyor. Fethullah Gülen Hareketi'nin siyasi baskısı sonucu başlayan Yeni Anayasa tartışması, en geç 2013 yılının ortasında bitecek. Erdoğan, Gülen Hareketi'nin tüm isteklerini yerine getiremeyecek olsa da ortaya bir Yeni Anayasa metni koyacak. Böylece, altı ay öne alınması planlanan yerel seçimde, Gülen Hareketi'nin kitle ve medya desteğinin devam etmesi sağlanacak. 

Erdoğan, bu sırada 2014 yılının Mart ayında yapılması gereken yerel seçimlerin tarihini öne aldıracak. Bunun için gereken anayasa değişikliği önümüzdeki günlerde yapılacak. 2013 yılının ortalarında Yeni Anayasa meselesini yarım yamalak da olsa tamamlayan Erdoğan, hemen ardından ise yerel seçime odaklanacak. AKP tüzüğüne göre, 3 dönemden fazla milletvekili olamayan birçok bakan, belediye başkan adayıolarak görevlendirilecek. 

Dikkat ettiyseniz; Erdoğan önce Yeni Anayasa'yı, ardından ise yerel seçimleri gündeme alıyor. "Yeni Anayasa" için tek bir milletvekilinin oyuna bile ihtiyacı olan Erdoğan, Anayasa'nın kabulünün ardından, milletvekillerine artık ihtiyacı kalmayacağı için, onları yerel seçim arenasına sürmeyi planlıyor. 

Yerel seçimleri altı ay öne aldırmanın en önemli sebeplerinden biri şu: 

Erdoğan, 2014 ve 2015'te yapılacak olan üç seçimi, iki seneye sıkıştırtmak yerine, üç seneye yayıyor. Böylece, hem teşkilatını diri tutmayı ve seçime hazır hale getirmeyiplanlıyor, hem de yerel seçimlerin sonuçlarını görmek ve oyun planını buna göre gözden geçirmek istiyor. 

Bilindiği üzere; normal seçim takvimine göre, 2014 yılının Mart ayında yerel seçimler, Temmuz ayında ise Cumhurbaşkanlığıseçiminin yapılması gerekiyor. AKP kurmayları, aynı yıla denk gelen iki seçimin yapılma tarihlerini birbirinden uzaklaştırıyor. Plana göre, 2013 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde, AKP'nin peformansı ölçülecek. Recep Tayyip Erdoğan, partisinin performansını değerlendirdikten sonra kendisi açısından önemli bir karar verecek. AKP eğer 2013 yılının Ekim ayında yapılması planlanan yerel seçimde yüzde 50'nin üstünde oy almayı başarabilirse, Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na adaylığını koyacak. Yok eğer; AKP yüzde ellilerin altında bir oy grafiğinde seyrederse; Erdoğan Köşk'e çıkma kararını yeniden gözden geçirecek. Kendisini riske etmeyecek...

Bugüne kadar girdiği seçimlerin hiç birini kaybetmeyen Erdoğan, buna rağmen tüm adımlarını düşünerek atıyor. Yüzde 1 oyu bile olmayan Saadet, BBP ve Has Parti'yi bile bünyesine katmayı düşünüyor. 

Erdoğan, "işlerin istediği gibi gittiği" durumda, yani Köşk'e çıkmayı başarabildiği taktirde ise bu kez 2015'te yapılacak olanGenel Seçimler'e ilişkin bir çalışma yürütecek. Plana göre, anayasa sorununu çözen, yerel seçimi kazanan ve Köşk'e çıkan Erdoğan, bu kez siyaseti yeniden dizayn edecek.Milletvekilliği seçimlerinde AKP'nin başarı sağlaması için uğraşacak olan Erdoğan, Türkiye'yi "iki partili" bir rejime götürmenin yollarını arayacak. Has Parti, BBP ve Saadet gibi marjinal partileri AKP çatısının altına çekmeye çalışacak olanErdoğan, MHP ve BDP'nin siyaseten tasfiye olması için çaba gösterecek. 

Bu çabası sonuç verdiği taktirde ise; Cumhurbaşkanlığı'ndan Başkanlık modeline geçişin yolları aranacak. Erdoğan, planına göre, "Türkiye'nin ilk başkanı" olma ünvanını kazanacak. 

Tabii tüm bunlar, Erdoğan'ın kafasındaki senaryolar... Buna;"Aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş" de derler... Erdoğan, kağıt üstünde hesaplar yapıyor ama bir de hayatın gerçeği var.. Bakalım; ABD - Rusya - Suriye - Çin bağlamında gelişen olaylar sonrası neler yaşanacak? PKK'nın burnumuzun dibinde yeni bir devlet kurmaya çalıştığı coğrafyamızda hangi siyasal alt üstler olacak? Fethullah Gülen Hareketi ve Abdullah Gül Cephesi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir yol izleyecek? CHP yerel seçimde atak yaptığı taktirde, Erdoğan nasıl bir makas değişikliğine gidecek? BDP'nin, Suriye'de yaşananlar sonrası bulacağı moral, Kürt siyasetini nasıl etkileyecek?

Erdoğan, masa başında oyun planları yapıyor, Türkiye'yi kafasına göre şekillendiriyor ama hayatın gerçeğini ise göz ardı ediyor. Farkındaysanız; yerel seçimler yaklaştıkça İslamiyeti daha çok istismar eden ve bunu özellikle cami yapma - yaptırma üzerinden ortaya koyan AKP, topluma artık yeni hiçbir şey söyleyemiyor. Din istismarının dışında elinde hiçbir argüman kalmayan AKP lideri de bunun farkında olduğu içinkapağı bir an önce Çankaya'ya atmak istiyor. 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1263 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.