1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Topbaş ve Gökçek 'müdür' oluyor!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Topbaş ve Gökçek 'müdür' oluyor!

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi perşembe günü ilginç bir çağrıya şahit oldu. CHP Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da katıldığı toplantıda, "Sayın Topbaş, bir an önce istifa edin" dedi. Fahrettin Kayhan'ın ''istifa çağrısı''nın gerekçesi ise 16 Nisan günü TBMM'ye gelecek olan Afet Yasası'ydı. Kayhan, "Bu yasa çıktığında halkın size verdiği vekalet elinizden alınmış olacak. Halkın vekaletini koruyamadığınız için istifa etmeniz gerekir" ifadesini kullandı.

Uzun bir süredir yazmayı düşündüğüm ama bir türlü uygun zamanı yakalayamadığım bu konuyu, hem Fahrettin Kayhan hem de CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in peş peşe yaptığı açıklamaların ardından kaleme almanın şart olduğunu düşündüm.

Gürsel Tekin, cuma günü yaptığı açıklamada, "AKP iktidarı yandaşlarına sadece İstanbul'da 50 milyar dolarlık rant yarattı ve bunu dağıttı" dedi. Tekin'e göre, "kişiye özel düzenlenen imar planları''yla hem kentin görünümü bozuldu, hem de İstanbul adeta bir beton yığınına döndü. ''İmar Planları'' aracılığıyla kentin her yerini betona çeviren AKP iktidarı yeşil alan, cami ve okul için ayrılmış birçok yerin tamamını da sattı. Planlarda "Cami" yapımı için ayrılmış alanlar bile, AKP'li belediyelerce "alışveriş merkezlerine peşkeş çekildi."

Ancak tüm bunlara rağmen, AKP iktidarının gözünün doymadığı ve kendisine yeni rant alanları yaratma peşinde olduğu da bir gerçek. AKP iktidarı, tam da Fahrettin Kayhan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda dikkat çektiği 'Afet Yasası' ile yeni rantlar yaratacak. Üstelik bunu yaparken, İdare Mahkemeleri'nin hukuka aykırı düzenlemeleri iptal etme yetkisini de ortadan kaldıracak. Bu yasa kabul edildiği taktirde, toplumun kazanılmış hakları da gasp edilecek.

Örneğin; bölgenizdeki bir yeşil alan ya da çocuk parkı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından inşaat alanına çevrilmek istendiğinde, gidebileceğiniz herhangi bir mahkeme olmayacak. Bakanlık, "Ben bu alanı Afet Yasası kapsamında uhdeme aldım" dediğinde, itiraz hakkınız olmayacak. Mahalenizdeki yeşil alanlarda ya da sayısı çok az olan parklarda, çok katlı binalar dikilebilecek.

''İleri Demokrasi" dedikleri bu olsa gerek... Kamunun 'denetim hakkı'nı tamamen ortadan kaldıran yasa tasarısı, pazartesi günü TBMM'ye gelecek ve jet hızıyla geçecek. Çünkü; Recep Tayyip Erdoğan, böyle istiyor! Erdoğan, tüm belediye başkanlarının imar planı yapma yetkilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda toplayacak ve adeta Baş Belediye Başkanlığı'nı da kendisi yürütecek.

Yeni kanuna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentlerdeki istediği tüm alanları Daire Başkanlığı'na çevirme hazırlığında oldukları TOKİ eliyle "kamulaştırma yetkisi"ne sahip olacak. Böylece, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "itiraz etme" hakkı da ortadan kalkacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, büyükşehir belediye başkanlarının imar planı yapma yetkisini alacağı için, başkanlar artık sadece çöp toplama, okul temizleme ve temel hizmetler gibi rutin işlerle uğraşacak. Büyükşehir Belediyesi, bir bölgeyi, kendi planında "Park - yeşil alan" olarak ayırsa bile, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu düzenlemeyi geçersiz sayıp oraya inşaat yapılması iznini verebilecek.

Fahrettin Kayhan, grupta yaptığı konuşmada Kadir Topbaş'a bu yüzden "Artık siz Büyükşehir Belediye Başkanı değil, Kent Belediyesi Şube Müdürüsünüz. Bu yasaya hiç itiraz etmediniz. Sesinizi bile çıkarmadınız. Halkın size verdiği vekaleti bakana devrettiniz" diyor.

CHP'li Kayhan'ın da dikkat çektiği üzere, Başbakan Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanları'nı adeta bir ''Şube Müdürü''ne çeviriyor. Kente ilişkin plan yapma yetkisi elinden alınan başkanların o makamda kalması bu yüzden bir anlam ifade etmiyor. Zira; belediye başkanının temel görevi, kentin planlarını yapmak, halkı rahatça yaşayabileceği imkanlara kavuşturmaktır.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, yargı kıskacına alındığı için, yetkilerinin tırpanlanmasına ve kente tecavüz edilmesine yol açacak bu yasaya itiraz edecek gücü kendinde bulamıyor. Topbaş ile Gökçek ise yetkilerinin elinden alınmasına itiraz edemiyor. Çünkü; her ikisi de 'bir daha seçilmek' istiyor. Bu yüzden, Erdoğan'ın istediği yasa tasarısına ilişkin olarak tek bir eleştiri dahi getiremiyor.

AKP'nin depremi bahane ederek ortaya koyduğu yeni yasa tasarısı, kentin tüm rantlarını dağıtma imkanı doğrudan Başbakan Erdoğan'a bağlanıyor. Bu yasa tasarısı hazırlanırken, tek bir meslek örgütünün, Mimarlar Odası'nın, üniversitelerin ve şehir plancılarının görüşlerine başvurulmadı. Yeşil alanları imara açarken "depreme karşı önlem alıyoruz" gerekçesini öne süren AKP iktidarı, böylece zihninde demokrasiye ilişkin herhangi bir kırıntının dahi bulunmadığını da tescillemiş oldu.

Göreve geldikleri 2002'de "Belediyelerin yetkilerini artıracak ve Türkiye'yi Ankara'dan değil, yerel merkezlerden yöneteceğiz" diyen Erdoğan ise o sözlerini çoktaan unuttu. Mevcut sistemde bulunan tüm yetkileri kendi uhdesine almak isteyen Erdoğan, "tek adam" eleştirilerini fazlasıyla hak ettiğini de göstermiş oldu. Ancak ve ancak ''totaliter'' rejimlerde görülebilecek uygulamalara imza atan Erdoğan'ın yerel yönetimlerin tüm yetkilerini elinde toplaması, belediye başkanlarını etkisiz - yetkisiz bir hale getirmesi, nasıl bir sistemde yaşadığımızın en açık göstergesi...

Partisinin belediye başkanlarının yetkilerini dahi kendi elinde toplayan bir Başbakan örneği dünyada var mıdır, doğrusu bilmiyorum... Ancak bildiğim bir şey var ki; AKP'nin rant için her şeyi yapabilecek bir kapasitesinin olduğudur...

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1374 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.