1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TRT payı TRT’ye gitmiyor!

TRT payı TRT’ye gitmiyor!

Elektrik dağıtım şirketlerinin faturalardan tahsil edip TRT’ye aktarmadığı 257 milyon lira yapılandırılıyor. Firmaların ödemediği cezaların yüzde 80’inin tahsilinden vazgeçiliyor

A+A-

AKP’nin yurttaşların “15 Temmuz sonrası yaşadığı mağduriyetleri giderme” bahanesiyle gündeme getirdiği yeniden yapılandırma düzenlemesi, yandaş sermayeye kıyak üstüne kıyak içeriyor. Elektrik dağıtım şirketleri ile radyo ve televizyon üreticilerinin yurttaşlardan aldığı ancak TRT’ye aktarmadığı elektrik enerjisi payı ve bandrol ücretleri ile bunlara bağlı gecikme faizleri ve idari para cezaları da yapılandırılıyor.

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre; AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın imzasıyla TBMM’ye sunduğu yapılandırmada AKP iktidarları döneminde kamu yayıncısı işlevinden uzaklaşmasına karşın tüm yurttaşlardan TRT için katkı payı alınması eleştirilirken, yandaş sermaye gruplarının tahsil ettikleri bu tutarı TRT’ye aktarmadıkları da ortaya çıktı.

CEZALARIN YÜZDE 80’İ SERMAYENİN CEBİNE

Maliye Bakanı Naci Ağbal, muhalefetin eleştirdiği düzenlemeye ilişkin bilgi verirken, özel sektörün TRT’nin elektrik enerjisi payı, bandrol ücretleri ve bunlara bağlı gecikme faizleri ile idari para cezalarından kaynaklanan borçlarını yapılandıracaklarını söyledi. Ağbal, bandrol ücretleri ve elektrik enerjisi payından kaynaklı alacakların yurt içi ÜFE’yle endekslenerek hesaplanacağını, idari para cezalarının yüzde 20’sinin ödeneceğini ve geriye kalan yüzde 80’in tahsilinden vazgeçileceğini belirtti. Şirketler kalan borcu da 18 taksitte ödeyebilecek.

119 ŞİRKET YARARLANACAK

TRT Muhasebe Finansman Dairesi Başkan Yardımcısı İzzet Can da toplam 119 firmanın yurttaştan kestiği payları TRT’ye aktarmadığını söyledi. Can, enerji payı kaynaklı 94 milyon 981 bin lira alacak aslı, 72 milyon 188 bin lira da gecikme faizi bulunduğunu, bu tahsilatların 2007’den bu yana ya hiç yapılmadığını ya da eksik yapılabildiğini bildirdi. Yapılandırmadan yararlanacak elektrik faturalarından kesilen yüzde 2’lik pay ve bandrol ücretleri kaynaklı alacak toplamının 257 milyon liraya ulaştığı hesaplanıyor.

YAPILANDIRMA KOMİSYON’DAN GEÇTİ

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına olanak sağlayan teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın verdiği teklifle yurttaşların 1 Temmuz 2016 ile 31 Mart 2017 arasındaki borçlarını ödeyebilmeleri ve vergi yükümlülüklerini mücbir sebep nedeniyle zamanında ödeyemeyen mükelleflerin bu borçlarını yeniden bir yapılandırma yasasına ihtiyaç kalmayacak şekilde ‘daha kolay’ ödeyebilmeleri amaçlanıyor. Reuters’ta yer alan habere göre, teklife ilişkin görüşmeler sırasında, maden bölgelerindeki ruhsatların tek bir şirkette birleştirilmesi için mevcut ruhsat sahiplerine bir fırsat vermeyi hedefleyen bir madde de eklendi. Muhalefet, sonradan eklenen ilgili maddeye küçük işletmeleri rekabette geri planda bırakabileceği ve hukuka aykırı olduğu gerekçeleriyle itiraz etti.

Bu haber toplam 2110 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.