1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. 'Türk Kahvesi' karakolluk oldu!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

'Türk Kahvesi' karakolluk oldu!

A+A-

Bir gün "Usta, bana bir Türk Kahvesi'' dediğiniz için saldırıya uğrayacağınız ve karakolluk olacağınız aklınıza gelir miydi?

Eminim ki gelmezdi...

Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan Ö.Ö adlı yurttaş da sizin gibi düşünüyordu. Ta ki; saldırıya uğradıktan sonra karakola gidip ifade verene kadar...

Nasıl mı, neden mi?

Biliyorum çok merak ettiniz. O halde, lafı dolandırmadan anlatayım:

Geride bıraktığımız günlerde, Akdeniz Bölgesi'ndeki bir AVM'ye giden Ö.Ö adlı yurttaş, alışverişini yaptıktan sonra, çarşının terasına çıktı. Terasta bulunan cafeteryada sigarasını yakan Ö.Ö, biraz ilerisinde bulunan garsona seslendi ve "Usta, bana bir Türk Kahvesi'' dedi.

Sigarasını yakıp kahvesini isteyen Ö.Ö, az sonra yan masadan belli belirsiz bir ses geldiğini işitti. Masada oturan gençlerden biri "Irkçılık yapmaya utanmıyor musun?" diyordu. Ö.Ö, bu cümleyi duymazdan geldi. İçinden, "Herhalde, masasındaki arkadaşına söylüyor'' diye geçirdi.

Aynı sesin sahibi, biraz sonra tonunu yükselterek bu kez herkesin duyacağı bir şekilde seslendi: "Sana söylüyoruz, ırkçılık yapmaya utanmıyor musun?"

Ö.Ö, bu sözlerin muhatabının kendisi olduğunu fark etti ve masadaki gençlere yöneldi. "Bana mı dediniz?" diye sordu. Masada bulunan gençlerden biri, "Evet, sana söyledik. Kahve isterken neden Türk kelimesinin altını ısrarla çiziyorsun. Neden ırkçılık yapıyorsun?" dedi.

Ö.Ö, ne diyeceğini şaşırmıştı. Başına ilk kez böyle bir şey geliyordu. Şaşkınlığını atlattıktan hemen sonra "Siz ne dediğinizin farkında mısınız?" diye tepki gösterdi. Yıllarca sol ve sosyalist mücadele içinde yer almış olan Ö.Ö, "ırkçılık'' gibi ipe sapa gelmez bir suçlamayla karşı karşıya kalmasına mı, yoksa konunun saçmalığına mı tepki göstereceğini bilemedi! Ancak; tepki göstermekten de geri durmadı! İki gence, "Terbiyesizlik yapmayın, Türk Kahvesi istemekle, ırkçılığın ne ilgisi var!" dedi.

"Irkçılık''ın anlamını dahi bilmedikleri belli olan iki genç, Ö.Ö'nün üzerine yürüyünce, ortam bir anda gerildi. İki genç Ö.Ö'ye saldırdı. Ö.Ö de karşılık verdi. Bunun üzerine devreye polis girdi ve tarafları karakola götürdü.

Birkaç gün önce telefonda konuştuğum Ö.Ö, "Karakola gittiğimizde, polis de ne yapacağını şaşırdı. İfademizi alan polis (Hayatımda böyle bir şeye tanık olmadım) dedi. Karakoldakiler ne yapacaklarını şaşırmıştı'' ifadesini kullandı.

Telefonda konuştuğum Ö.Ö, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıklarını; başına gelenleri ise kişisel internet sitesinde kaleme aldığını aktardı. "Yıllarca sol ve sosyalist mücadelenin içinde kaldım. Başıma gelenlere kendim de inanamıyorum'' diyen Ö.Ö, şu sıralar yaşadığı şoku atlatmaya çalışıyor...

Yukarıda anlattığım hikaye, AKP iktidarının Türkiye'de hangi tahribatı yarattığını ve ülkenin atomlarına dek nasıl bölündüğünü gösteriyor. ''Böl - Parçala - Yönet'' tezi, AKP iktidarının politikaları yüzünden hayat buluyor. Toplum, etnisite ve dinsel kimlik siyaseti yüzünden birbirine yabancılaştırılıyor. ''Türk Kahvesi'' istemek bile, bazı ahmaklar tarafından ''ırkçılık'' olarak adlandırılıyor. Samuel Huntington'ın takipçileri, AKP iktidarının uygulamalarının sonuçlarını gördükçe, ellerini ovuşturuyor ve "fay hattı''nın kırılacağı günü iple çekiyor.

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1276 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.