1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye, enerji ihtiyacı için Rusya'ya göbeğinden bağlı

Türkiye, enerji ihtiyacı için Rusya'ya göbeğinden bağlı

İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Kâmil Erozan “Türk Akım projesini başarı diye anlattılar ama 'Rusya'ya düne göre daha bağımlı hale geldik' demediler. Akkuyu Santralı'nda önünde sonunda parayı onlar kazanacak” dedi.

A+A-

İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Kâmil Erozan “Türk Akım projesini başarı diye anlattılar ama 'Rusya'ya düne göre daha bağımlı hale geldik' demediler. Akkuyu Santralı'nda önünde sonunda parayı onlar kazanacak” dedi.

Berkay Bigeç / YENİÇAĞ

İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Kâmil Erozan, AKP iktidarının dış politikasının "ümmet" anlayışına dayandığını, Atatürk'ün koyduğu temel ilkelere uyulmadığı için bugünkü sorunların yaşandığını söyledi. Erozan, iktidarın önünü göremediğini, Suriye ve Libya'da başarılı bir siyaset uygulayan Rusya'nın Türkiye'nin enerji ihtiyacında vazgeçilemez bir oyuncu haline geldiğini vurguladı.

AKP'nin hem çaresizlik içinde olduğunu, zorunluluklarla karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Erozan, şöyle dedi: "Türk Akımı Projesi ile Rusya'ya göbekten bağlı hale gelmişiz. Türk Akım projesini bir başarı olarak anlattılar ama 'Biz Rusya'ya düne göre artık daha bağımlı hale geldik' demediler. Akkuyu Santralı'na milli diyorlar, Akkuyu milli falan değil. İşletmesi de inşaatı da Rusların elinde sonunda parayı da onlar kazanacak."

Dış politikada Atatürk'ün koyduğu temel ilkeler arasında "Araplar arasındaki iç meselelere müdahil olmamak" da bulunduğunu belirten Kamil Erozan, şöyle devam etti: "Biz Suriye'de bir bataklığa gömüldük, battık demiyorum gömüldük. Biz 2 Arap ülkesindeki olaya değil tek Arap ülkesi içindeki olaya müdahale oluyoruz, Suriye'de de böyle, Libya'da da böyle. Bu iç savaşların galibi kim olacak belli değil, Suriye'de muhaliflere destek olduk, yanlış ata oynadıkları ortaya çıktı. Bugün iktidardan başka kimse Esad gitsin demiyor. Oradaki hatayı tekrar Libya'da yapmanın bir mantığı yoktu. Libya'dan Türkiye'nin ulusal güvenliğine doğrudan bir tehdit yok. İktidar buna da bir kulp uydurdu, 'Deniz Yetki Anlaşmasını korumaya gidiyorum' dedi. Bu da doğru değil. Korumak lazımsa oraya donanma yollar korursun. Hükümetin diğer korkusu ise Sarrac'la yapılan anlaşmanın Libya iç hukuk kurallarına göre yapılmaması. Libya'daki Meclis'ten onay çıkmış olması lazım. Sarrac hükümetinin diğer bir özelliği ise Kuzey Afrika sınırında hala iktidarda olan son Müslüman Kardeşler olması. Acaba iktidar bir rejimi korumaya gidiyor?"

Kamil Erozan, AKP'nin dış politikadaki açmazların bilinçli olarak yapılmış hatalar olduğunu söyledi. Erozan, "Bunlar size bana göre hata. Bizim yapılamaz dediğimiz şeyler onun ideolojisi ve mantığı için yapılması gereken şeyler. Libya'da bize yardımcı olan Kaddafi'ydi. Kaddafi'ye bir operasyon yapıldığı zaman Erdoğan, NATO'ya 'Orada ne işiniz var' dedi. Güzel söyledi o gün. Bir hafta sonra İzmir'den kalkan NATO uçakları Libya'nın altını üstüne getirdi, bombaladı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. İnsan bir haftada bu kadar değişmez" dedi.

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.