1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye’de devlet SADAT’laşıyor

Türkiye’de devlet SADAT’laşıyor

Gazeteci Mehmet Yeşiltepe, AKP’nin SADAT eliyle silahlı milis güçler oluşturduğu yönündeki haberlere atıfta bulunarak, “SADAT önemli bir sorun ama sorunun sadece ufak bir kısmı. Türkiye'de devlet SADAT'laşıyor. Çözüm arayışını ortaklaştırmalıyız” dedi.

A+A-

Soner Bahadır – ABC Haber Merkezi

Birleşik Haziran Hareketi(HAZİRAN) İstanbul Avcılar Meclisi, “Hayır’ın ötesi ve mücadele dinamikleri” başlıklı kahvaltılı bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşine HAZİRAN’ın kuruluş sürecinde de yer alan Gazeteci Mehmet Yeşiltepe konuşmacı olarak yer aldı. Mehmet Yeşiltepe konuşmasında, “Basında haberler çıkıyor, SADAT diye bir yapıdan bahsediliyor. SADAT önemli bir sorun ama sorunun sadece ufak bir kısmı. Türkiye'de devlet SADAT'laşıyor. Çözüm arayışlarını kolektifleştirmeliyiz” vurgusu yaptı.

‘KAFALARI YAN YANA KOYMAMIZ GEREKİYOR’

Yeşiltepe konuşmasının ilk bölümünde kapitalizmin artık sürdürülebilir olmayan bir krizin içerisinde olduğunu, kendi yarattığı krizi yönetemediğini, yöntemleri farklı olsa da dünya çapında emekçi ve yoksul kesimlere saldırarak haklarını gasp ettiği belirterek farklı fikirlerin yan yana gelerek ortak bir çözüm yolu bulması gerektiğini belirtti. Gazeteci Yeşiltepe, “Kafaları karşı karşıya değil yan yana koymamız gerekiyor. Bunun örgütsel karşılığı da var. Bu yüzden 16 Nisan'dan sonra insanlar yüzünü nereye döneceğini aradı. Biz umudu yükseltebiliyoruz ama umudu politikleştiremiyoruz. Bunun için kolektif arayışlara girmemiz gerekiyor. Kapitalizm'in içine girdiği kriz sürdürülebilir olmadığını gösteriyor. Yani yönlendirmiyor, yönetemiyor. ABD'nin tek güç olduğu düzen artık ortadan kalktığı bir dönemdeyiz. Fransa'da seçimle gelen Macron ile Brezilya'da senato darbesiyle gelen kişi aynı şeyi söylüyor. Yöntem farklı ama söylenenler aynı. Çalışma sürelerini arttıracağız, ücretleri düşüreceğiz diyor. Bugün kazanılmış haklar yok, mücadele edilerek elde tutulabilen haklar olacak. Eğer sendikaların aidat toplanması yasaklanabiliyorsa sendikalar ya tabela sendikasına ya da Hak-İş gibi 1 Mayıs'ta sahneye bakan çıkaran işbirlikçi bir hale gelebiliyor. İstenen şey bu” şeklinde konuştu.

'CİZRE CERATTEPE'YE YAKLAŞTI, DAHA DA YAKLAŞTIRMALIYIZ'

Metin Yeşiltepe konuşmasının ikinci bölümünde ise Haziran Direnişi ve başkanlık referandumunu örnek vererek Türkiye’de muhalefetin umudu yeşerttiğini fakat bu umudu politikleştirerek örgütlü hale getirmekte yeteri kadar başarılı olamadığı tespitinde bulundu. Yeşiltepe bu soruna karşı ise Türkiye’deki bütün ezilen kesimlerin kendi özgün kimlikleriyle yer aldığı birleşik mücadele zemininin sağlanması çağrısında bulundu.

Yeşiltepe bu konudaki görüşlerini, “Biz 16 Nisan'da umudu ayağa kaldırdık, şimdi umudu politikleştirme zamanı. Bu umudu kalıcı örgütlülüğe çeviremezsek bu umut maalesef sönümlenecek. Sönümlenmeden kastım yok olması değil ama etkisiz hale geliyor. Sadece Kürtler Kürt sorununu, sadece kadınlar kadın sorununu, sadece Aleviler Alevi sorununu çözemez. Her konuda özgün örgütlenmeler tabii ki olması gerekir fakat bunların bir bütün olarak düşünülmesi gerekir. Diyarbakır'ın İstanbul'a, Cizre'nin Cerattepe'ye yaklaştığını gördüm. Madem yaklaştık daha da yaklaşmalıyız. Tek başına Diyarbakırla tek başına İstanbulla da olmuyor. İktidarın bizi tek başımıza tepeleme şansı var. Bu yüzden birlikte mücadele etmeliyiz. Halka inilmez, halka çıkılır. Halkta bizi ileriye taşıyacak fikirler var. Yeter ki arayışı kolektifleştirelim” ifadeleriyle dile getirdi.

Yeşiltepe’nin konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi ve söyleşi sona erdi. 

Bu haber toplam 2335 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.