1. HABERLER

 2. TANITIM YAZISI

 3. Yara ve Mukoza Antiseptiğin Faydaları Neler?

Yara ve Mukoza Antiseptiğin Faydaları Neler?

Veteriner hekimliği merkezlerinde sıklıkla kullanılan veteriner malzemeleri  arasında yara ve mukoza antiseptiği de bulunuyor. Son derece  önemli bir tıbbi malzeme olan yara ve mukoza antiseptiği pek çok farklı amaçla kullanılabiliyor.

A+A-

Özellikle açık yaraların  dezenfekte edilmesi amacıyla tercih edilen bu ürünler özel olarak formüle edilir.  Mutlaka tüm veteriner hekimliği merkezlerinde bu özel tıbbi malzemenin bulunması gerekiyor. Çünkü gün içerisinde sunulan sağlık hizmetlerinde sıklıkla kullanılmasına gereksinim duyuluyor.Yara ve mukoza antiseptiğinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 •     
 • Hastalık ya da yaralanmaya bağlı olarak  hayvanlarda mukozal denge bozulabiliyor ve bu da beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını getiriyor. Yara ve mukoza antiseptiği mukozal dengenin yeniden kazanılmasını sağlayan veteriner malzemeleri arasında yer alıyor.    
 • Açık yaralarda enfeksiyon gelişmesini engelliyor.  Özellikle enfeksiyona sebebiyet verebilecek bir yaralanma ya da ameliyat söz konusu olduğunda az miktarda kullanım olası enfeksiyon riskini ortadan kaldırıyor. Gerek duyulması halinde tekrarlanması ve düzenli olarak kullanılması da mümkün olabiliyor.    
 • Açık yaraların iyileşme süresini hızlandıran veteriner malzemeleri arasında yer alıyor. İyileşme sürecinin hızlanması hasta hayvanın çok daha  hızlı bir şekilde günlük hayatına geri dönebilmesini sağlıyor.    
 • Antiseptik etkiler ortaya çıktığında da kullanılabilen veteriner malzemeleri  arasında yara ve mukoza antiseptiği bulunuyor.    
 • Hem yüzeysel hem de derin yaralarda kullanılabilen  bu ürün aynı zamanda cilt yüzeyinde gelişen antiseptik hastalıklarda ve deri dejenerasyonlarında da  rahatlıkla tercih edilebiliyor.    
 • Yara ve mukoza antiseptiği hafif ya da orta şiddetli olan yanıklarda da tedaviyi hızlandırmak amacıyla kullanılabiliyor. Yanık olan cilt yüzeyine az miktarda sürülmesi dokulardaki iyileşmenin en kısa sürede başlamasını sağlıyor.    
 • Ağız içerisinde gelişen aft  tedavisinde de yara ve mukoza antiseptiği kullanılabilir.    
 • Hayvanlarda şeker hastalığından kaynaklı olarak ortaya çıkabilen yaralanmaların tedavi edilmesinde bu yaraların kontrol altına alınmasında da söz konusu ürünün faydalı olduğunu belirtmek gerekiyor.    
 • Pişiklerin önlenmesini sağlayan yara ve mukoza antiseptiği aynı zamanda  ortaya çıkmış olan pişiklerin tedavisinde ve giderilmesinde de kullanılabilen malzemeler arasında bulunuyor.    
 • Dişi hayvanların vajinasında gelişen mantar ve enfeksiyonların tedavisinde yara ve mukoza antiseptiği tercih edilebilir. Mantar ve enfeksiyonun yayılmasını engellemek amacıyla yani tedbir maksadı ile de kullanılabiliyor.  Bununla birlikte genital bölgede gelişen enfeksiyonik durumlarda da yara ve mukoza antiseptiği devreye girebiliyor.    
 • Dudak uçuklaması ya da ağız içerisinde herhangi bir nedenle meydana gelen yaraların tedavisinde, ağız içinin dezenfekte edilmesinde bu ürün kullanılabilir.

 

Mini Cerrahi Müdahale Seti Nedir?

Veteriner hekimlerin mutlaka kullanması gereken ürün çeşitleri sadece muayene malzemelerinden ibaret değil.  Kimi zaman acil olarak çeşitli müdahalelerin yapılması için de bazı veteriner malzemeleri  kullanılabiliyor. Bu malzemeler arasında mini cerrahi müdahale seti de bulunuyor. Çok komplike olmayan cerrahi müdahalelerde kullanılabilen bu set içerisinde veteriner hekimlerin ihtiyaç duyabileceği tüm malzemeler hazır oluyor.
Genellikle yaralanmalar ya da cam batması, çivi batması gibi durumlarda kullanılan veteriner malzemeleri  cerrahi müdahale setleri oluyor. Aynı zamanda ameliyat işlemlerinde de sıklıkla bu malzemelerden faydalanıldığını belirtebiliriz.  Kısırlık operasyonu gibi sık gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerde mini cerrahi müdahale seti içerisinde yer alan malzemeler çok büyük bir önem taşıyor ve yoğun bir şekilde kullanılıyor. Peki, bu set içerisinde hangi malzemeler bulunuyor?

 

 

Mini Cerrahi Müdahale Setinde Hangi Malzemeler Bulunur?

Öncelikle hangi markanın ürünü olduğuna bağlı olarak mini cerrahi müdahale seti içerisinde yer alan malzemelerin değişebileceği bilgisini aktaralım. Bazı cerrahi müdahale setlerinde sadece 6 adet malzeme bulunurken bazılarında daha fazla sayıda ürü yer alabiliyor. Ancak genel olarak bu veteriner malzemeleri içerisinde bulunanları şu şekilde listeleyebiliriz:
 

 

 •     
 • Portegü mayo hegar    
 • Bistüri sapı    
 • Penset dişli    
 • Moskito eğri    
 • Klemp    
 • Koher pensi    
 • Makas eğri    
 • Penset    
 • Bandaj makası    
 • Makas    
 • Set çantası

Bu ürün çeşitleri kolaylıkla sterilizasyondan geçirilebiliyor ve yeniden kullanılabiliyor.  Dayanıklı metal materyallerden üretildiği için uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan kullanılabiliyor olması bu ürün çeşitlerinin dayanıklı veteriner malzemeleri  arasında değerlendirilmesini beraberinde getiriyor. El ergonomisine  uygun bir yapıya sahip olduğu için çok detaylı cerrahi müdahalelerin bile veteriner hekimler tarafından pratik bir şekilde yapılabilmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda  set içerisinde yer alan malzemelerden bazılarının dikiş atma işleminde de kullanıldığını belirtebiliriz.
 Bu malzemeler genellikle özel olarak tasarlanmış bir set çantası içerisinde kullanıma sunuluyor. Set çantası içerisinde her bir malzeme için özel alan bulunuyor. Böylelikle malzemelerin taşınması esnasında birbiriyle temas etmesi ve bundan kaynaklı olarak çizilmesi engellenmiş oluyor.
 Olabildiğince hafif materyaller kullanılarak üretilen mini cerrahi müdahale setleri kolaylıkla taşınabiliyor ve aynı zamanda kullanılmadığı zamanlarda da küçük bir yer kapladığı için rahatlıkla muhafaza edilebiliyor. Bu ürünler internet üzerinden online olarak sipariş verilmesi yöntemiyle kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Fiyatları ise  oldukça değişken çünkü üretiminde kullanılan materyaller ya da kalitesi gibi unsurlar fiyatların bir hayli farklı olmasına sebebiyet veriyor.
 

Kendinden Yapışkanlık Bandajlar ve Kullanım Alanları

Veteriner hekimlerin kullanımı için özel olarak tasarlanan tıbbi ürünler muayene ve müdahaleyi kolaylaştırma yönü ile ön plana çıkıyor.  Pratik bir şekilde kullanılabilen ve son derece önemli bir ihtiyacı karşılayan veteriner malzemeleri  arasında kendinden yapışkanlı bandaj modelleri de bulunuyor. Bundan kısa bir süre öncesine kadar sadece beyaz renkte üretilen kendinden yapışkanlı bandajlar artık rengarenk bir görünüme kavuştu diyebiliriz.
Kendinden yapışkanlı bandaj çeşitleri veteriner hekimlerin çok sık kullandığı veteriner malzemeleri arasında yer alıyor. Bu ürünlerin dayanıklı bir yapıya sahip olması ve aynı zamanda oldukça geniş bir kullanım alanı sunabilmesi pek çok farklı amaçla kullanılmasını da beraberinde getiriyor.  Ürün modellerinin sahip olduğu teknik özellikler hangi marka tarafından üretildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Kendinden Yapışkanlı Bandajların Özellikleri

 •     
 • Veteriner hekimlerin tıbbi müdahalelerin de en önemli yardımcı veteriner malzemeleri arasında yer alan kendinden yapışkanlı bandajlar sentetik materyallerden üretiliyor ve aynı zamanda lateks ile güçlendiriliyor.  Bu sayede hayvanların hareketli olan vücut bölgelerinde de rahatlıkla kullanılabilir.    
 • Yüksek kalite düzeyinde malzemeler kullanılarak üretildiği için varis tedavisinde de kullanılan veteriner malzemeleri  arasında yer alıyor. Varisli bacakların sarılmasında rahatlıkla tercih edilebilen bandaj çeşitleri olduğunu belirtebiliriz.    
 • Suya dayanıklı bir yapıya sahip olan kendinden yapışkanlı bandajlar ıslandığında çıkmıyor ve bu nedenle  hayvanların banyo saatlerinde bandajı çıkarmaya ya da yenilemeye gerek kalmıyor.    
 • Cildin oksijen ile temasını kesmediği için tahriş ya da kızarıklık gibi çeşitli problemlere sebebiyet vermiyor.  Aynı zamanda cildin nefes almasını sağladı için uzun süreli kullanımlarda da hiçbir problem yaşanmıyor.    
 • Son derece hafif bir yapıya sahip olmaları nedeniyle hayvanlarda herhangi bir rahatsızlık yaratmıyor ve ağırlık hissine sebebiyet vermiyor. Hayvanların bandaja alışması için uzun bir süre geçmesine gerek kalmıyor.    
 • Elastik yapısı sayesinde pratik bir şekilde vücudun çeşitli yerlerine sarılabiliyor ve kullanım süresi tamamlandığında yırtılarak rahatlıkla çıkarılabiliyor. Aynı zamanda makasla kesilerek çıkarılması da mümkün olabiliyor.    
 • Kir ve su tutmuyor olması cazip bir bandaj malzemesi olmasını beraberinde getiriyor. Bandajın sürekli olarak yenilenmesine gerek kalmıyor.    
 • Hem yaraların sarılmasında hem de kompres yapılmasında kullanılabilen malzemelerden biridir.    
 • Kol ve bacak kırıklarında sabitleme amacıyla da kullanıma uygundur. Vücudun hareketli bölgelerinin sarılarak sabitlenmesini sağlar.     
 • Tene ve tüylere yapışmıyor olması çok daha kolay ve acısız bir şekilde çıkarılabilmesine olanak tanır.
Bu haber toplam 779 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.