1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yargı Türkiye'de en karanlık dönemini yaşıyor

Yargı Türkiye'de en karanlık dönemini yaşıyor

Tele1 TV'de yayınlanan 18 Dakika programında bugün Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan önünde eğilmesinin yargıdaki korkunç tabloyu gözler önüne serdiği konuşuldu.

A+A-

ABC Gazetesi ve Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve Prof. Dr. Emre Kongar'ın sunduğu 18 Dakika'da bugün AKP iktidarında yargının geldiği nokta konuşuldu. Programda, 30 Ağustos resepsiyonunda bağımsız yargının temsilcisi Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı'nın AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde eğilmesinin yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından korkunç bir durum olduğuna değinildi. 

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle düzenlenen resepsiyonda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın önünde eğilmişti. 18 Dakika programında 10 eylül 2010 referandumundan ve 16 nisan 2017 referandumundan sonra yargı tarafsız ve bağımsız olacağı vaatlerinin büyük bir palavra olduğunu bu tablonun gösterdiği dile getirildi. 

YARGILAYACAĞI KİŞİNİN ÖNÜNDE EĞİLİYOR
Emre Kongar, Cumhurbaşkanını gerektiğinde yargılayacak olan kurumun başkanının AKP Genel Başkanı önünde eğilmesinin yargının tarafsız ve bağımsız olmadığının göstergesi olduğunu vurguladı. 

Merdan Yanardağ, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın AKP Genel Başkanı önünde eğildiği bir dönemden adalet beklemenin imkansız olduğunu işaret etti. Yapılan anayasal değişikliklere göre Anayasa Mahkemesi'nin Yargıtay'ın da üstünde son başvuru mahkemesi olduğuna değinen Yanardağ, vatandaşların bu kuruma güvenebilmesi gerektiğini belirtti.

BU MAHKEME CUMHURBAŞKANI'NI YARGILAYAMAZ
Gazeteci Merdan Yanardağ, Anayasa Mahkemesi'nin ideolojik, dini, sosyal ve farklı her türlü eğilime karşı tarafsız durması gerektiğini ifade etti. Yanardağ, başkanının bir parti liderinin önünde eğildiği Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı'nı yargılayamayacağını dile getirdi. 

ADALET BU YÜZDEN GEREKLİ
Liberallerin iddia ettiği gibi Türkiye'nin bağımsız ve tarafsız bir yargıya sahip olmadığının kanıtının bu tablo olduğuna değinen yanardağ Adalet Yürüyüşü'nün, Adalet Kurultayı'nın bu nedenle çok önemli olduğuna değindi. Adalet talebinin toplumun büyük bir kesiminde destek gördüğünü ifade eden Yanardağ, Adalet Yürüyüşü'ne halkın %76'sının destek verdiğini hatırlattı.

Adaletin ne kadar etkili bir talep olduğu, adalet beklentisinin yoğunlaştığını dile getiren Yanardağ, yargının Türkiye'de en parlak değil en karanlık günlerini yaşadığını söyledi. Yanardağ, AKP militanlarının savcı ve yargıç yapıldığı bir dönemde yargının parlaklığından bahsedilemeyeceğini vurguladı. 

TIPKI SOVYET ORDUSU GİBİ
Yanardağ,  AYM Başkanının Cumhurbaşkanı önünde eğilmesini saygı ritüeli olarak dile getirenleri şu sözlerle eleştirdi: 30 Ağustos askeri bire zaferdir. Cumhurbaşkanı ve siyasi parti liderlerinin katıldığı törenlerde kutlanır. Ama esas olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, bağımsızlık savaşı içinden doğmuş ordunun günü olarak kutlanır. Tıpkı İkinci Dünya Savaşı'nda Nazileri yenen Sovyet Ordusunun, o dönemki aynı armalarla aynı sancaklarla kızıl meydandan geçerek zaferi kutlaması gibi. Cumhurbaşkanı'nın her olayda kendini ön plana çıkarması doğru bir davranış değil.

Bu haber toplam 3593 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.