1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Yeni soru: AKP'li Kılıç'a hibe verildi mi?
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni soru: AKP'li Kılıç'a hibe verildi mi?

A+A-

Recep Tayyip Erdoğan'ın prensleri arasında gösterilen Suat Kılıç, her gün yeni bir iddiayla gündeme geliyor. Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, bir süre önce CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün ortaya koyduğu bir belge karşısında zor durumda kaldı. CHP'li Gök, Suat Kılıç'ın Ankara Hamamönü'nde bulunan iki eski evi Altındağ Belediye Başkanlığı'nda çalışan bir memur aracılığıyla aldığını belgelemiş, konuyu da Meclis'e taşımıştı.

CHP'li Levent Gök'ün ortaya koyduğu belgeye göre, Bakan Kılıç, ''Kentsel Dönüşüm'' planı içine alınacak olan bölgedeki iki evi ''ucuza kapatmış"tı. 25 bin liraya alınan evlerin değeri, bölgenin bir süre sonra Kentsel Dönüşüm planı içine alınmasıyla birlikte 500 bin liraya ulaşmıştı. Gök'ün ortaya koyduğu bu skandal, içinde başka bir skandalı daha barındırıyordu. Bakan Kılıç adına evi alan kişi, belediyenin "Kentsel Dönüşüm" alanlarını belirleyen biriminin başındaki kişiydi. Yani; hangi arsanın ya da hangi bölgenin "değer kazanacağı"nı herkesten önce bilen kamu yetkilisiydi...

"Kamunun verdiği yetki"yi istismar ettiği açıkça belli olan bu memur hakkında hiçbir işlem yapılmadı. CHP'nin skandalı bir gensoru haline dönüştürmesi de fayda etmedi. AKP Grubu, muhafazakarlığın istismarını 4+4+4 üzerinden güncellerken, haksız kazanç iddiası ise "göstermelik" bir araştırmaya gerek bile duyulmadan ört bas edildi.

Bakan Kılıç hakkındaki iddiaları araştırırken ulaştığım bir bilgi ise, tartışmayı yeniden alevlendirecek gibi görünüyor.

İddiaya göre, Suat Kılıç, Ankara Hamamönü'nde 25 bin liraya aldığı iki evin parasını cebinden değil, Kültür Bakanlığı'nın bir fonundan ödetti.

Nasıl mı?

AKP'de aktif siyaset yapan bir kaynağım, Ankara'da cuma günü yaptığımız sohbette, "Sizin CHP'liler ipin ucunu tuttu ama gerisini getiremedi" dedi. Ardından da ekledi: "Suat Kılıç'ın aldığı evin restorasyon parasının, Kültür Bakanlığı'nın tescilli yapılara ilişkin fonundan ödendiği iddia ediliyor. Kültür Bakanlığı, bu tür tescilli yapıların yıkılmaması için, bir Yardım Fonu oluşturdu. Buna bir nevi hibe de deniliyor. Bakanlık, o evleri alıp restore edecek kişilere hibe adı altında bu paraları veriyor. Kişi bakanlıktan aldığı parayla evin restorasyonunu yapıyor."

AKP'li kaynağımın anlatığına göre, pek fazla bilinmeyen bu fonun son kullanıcısı AKP'li Suat Kılıç oldu. İddiaya göre, Kılıç, "Tescilli Yapılara Yardım Fonu"ndan faydalanarak, cebinden tek kuruş dahi ödemeden iki evin restorasyonunu yaptırdı.

Bu iddia da diğerleri gibi yenilir - yutulur cinsten değil... Umarım Kültür Bakanlığı bu konuda bir açıklama yapar ve meselenin gerçeğini biz de öğrenmiş oluruz...

Umarım bu konuya ilişkin açıklama yapıldığında, adı geçen fondan kimlerin faydalandığı da liste halinde sıralanır ve kamuya duyurulur... Böylece, kamu kaynaklarını hangi kişi ya da kurumların nasıl kullandığı da açığa çıkmış olur.

www.twitter.com/barisyarkadas

barış yarkadaş/gerçekgündem

Bu yazı toplam 1618 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.