ABD Başkanı Joe Biden kabinesini Yahudilerden oluşturdu

ABD Başkanı Joe Biden kabinesini Yahudilerden oluşturdu

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden, görev vereceği kabine ekibinin çoğunluğunu Yahudi asıllı üyelerden oluşturdu. İşte o listeden dikkat çeken isimler...

İlk olarak karşımıza Anthony Blinken ismi çıkıyor. Dışişleri Bakanı pozisyonuna seçilen Blinken, uzun süredir Joe Biden'ın danışmanlığını yapıyor. Kapsamlı bir diplomasi özgeçmişine sahip olan Blinken, Orta Doğu da dahil olmak üzere politika kararlarını şekillendiren Yahudi bir ailenin üvey oğlu. İsrail hakkında ana akım Demokrat görüşlere sahip ve salı günkü teyit duruşmasında ABD'nin İran nükleer anlaşmasına yeniden girmesini istediğini ve İran politikası konusunda İsrail'e danışacağını belirtti.

David Cohen, CIA Başkan Yardımcısı

Yahudi meselelerine uzun zamandır dahil olan Cohen, Başkan Barack Obama'nın başkanlığında yaptığı eski işi CIA Başkan Yardımcılığı görevine geri dönecek. David Cohen’ın adını ise tüm Türkiye, Hakan Atilla’nın hapis cezasına çarptırıldığı, New York’taki Halkbank davasından biliyor; Atilla’nın suçlu bulunmasında David Cohen’in aleyhine verdiği ifade etkili olmuştu. Mart ayında yine New York Federal Mahkemesi’nde bu kez Halkbank aleyhine açılmış kurumsal dava başlayacak.

Merrick Garland, Başsavcı

Garland’ın Obama yönetiminin son yılında Yüksek Mahkeme'ye katılması engellendi. Şimdi, ülkenin baş hukukçusu olmak için Senato onayı isteyecek.

Avril Haines, Ulusal İstihbarat Direktörü

Haines, Obama yönetimindeki Ulusal İstihbarat Direktörüydü ve Biden'ın, onun bu göreve geri getirilmesini düşündüğü bildirildi.

Ronald Klain, Beyaz Saray Genel Bakanı

Biden’ın ilk büyük ataması olan Klain, daha önce başkan yardımcısı günlerinde Biden'ın ve Başkan Yardımcısı Al Gore'un genel sekreteriydi. Klain, Indianapolis'teki çocukluk sinagogu ile bağlarını sürdürüyor ve birçok konuşmasında çocuklarını Yahudi olarak yetiştirme konusundaki kararlılığından bahsediyor.

Alejandro Mayorkas, İç Güvenlik Bakanı

Barack Obama döneminde, İç Güvenlik Bakan yardımcısı olan Mayorkas, Kübalı Yahudi bir baba ve Romanyalı Yahudi bir annenin çocuğu olarak Küba'da dünyaya geldi. Yahudi gruplarla yakın çalışmış ve sık sık Amerikan Yahudilerinin karşı karşıya olduğu belirli konular hakkında konuşuyor.

Anne Neuberger, Ulusal Güvenlik Ajansı Siber Güvenlik Direktörü

Aslen Brooklyn'li olan ve kolej hayatı boyunca Ortodoks okullarında eğitim gören Ortodoks bir Yahudi olan Neuberger, on yıldan fazla bir süredir Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) çalışıyor. Neuberger, ABD Siber Komutanlığının kurulmasına yardım etti ve baş risk sorumlusu olarak çalıştı.

Wendy Sherman, Dışişleri Bakan Yardımcısı

Sherman, 2015 İran Nükleer Anlaşmasının baş müzakerecisiydi. Yahudi ve İsrail yanlısı topluluklarla anlaşmanın savunulmasında başı çekti ve daha sonra anlaşma nedeniyle İsrail ve bazı Amerikan Yahudi gruplarıyla gerginliği "çok çok acı verici" olarak nitelendirdi. Ayrıca Demokrat Parti platformunun geleneksel İsrail yanlısı çizgilere bağlanmasında rol oynadı.

Janet Yellen, Hazine Bakanı

Yellen, ABD Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı oldu ancak şimdi ilk kadın Hazine sekreteri olarak atandı.

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.