Çin, CIA ajanlarını tek tek ifşa etti!

Çin, CIA ajanlarını tek tek ifşa etti!

Çin istihbaratı siber saldırılarla ABD'den elde ettiği veriler ile CIA'in Afrika'daki ajanlarını ifşa etti.

ABD merkezli Foreing Policy'de Zach Dofrman tarafından yayımlanan analiz Çin'in ABD verilerini nasıl çaldığını ortaya koydu. ABD'li eski istihbarat yetkililerine dayandırılan analizde Çin verileri elde ettikten sonra CIA'in Afrika ajanlarını ifşa ettiği belirtildi.

ÇİN - ABD İSTİHBARAT SAVAŞI

Foreing Policy'de yapılan analize göre Çin ile ABD arasındaki istihbarat savaşları 2000'li yıllara kadar dayanıyor. Bu yıllarda ABD istihbaratı Çin'in ekonomik ve siyasi durumundaki olumsuz gidişatı kendi lehine çevirmeyi başarsa da 2010'lu yıllarda Çin, CIA'in kendi istihbaratı içerisine sızdığını ve geniş bir insan kaynağı elde ettiğini öğrendikten sonra, öncelikle bu kişileri yok etmek için operasyona başladı. ABD'ye çalışan onlarca kişi öldürüldü ve hapsedildi. 

2013 yılında ABD'nin gizli dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski ajanı Edward Snowden, NSA'in Çinli Huawei'nin ağlarına da sızdığını ortaya çıkardı. Bu gibi gelişmelerin ardından ABD'ye karşı, "karşı casusluk" faaliyetlerini hızlandırırken Çin, ABD'ye cevap vermek için de faaliyetlerini sıklaştırdı. Bu faaliyetler arasında siber saldırılar büyük bir kısmı oluşturuyordu. Çin istihbaratı, biyometrik bilgilere ve yolcu bilgilerine erişmek için bazı havaalanlarının verilerini dahi ele geçirdi. Bunlar arasında Tayland'ın başkentindeki Bangkok Uluslararası Havalimanı da bulunuyordu. Rusya ve İran gibi ortaklarının da desteğiyle Çin, ABD'ye karşı istihbarat çalışmalarına hız verdi.

2013'TE VERİLER ÇALINDI

Çin, CIA ajanlarını takip etmek için 2013 yılında elde ettikleri verileri kullandı. 3 eski istihbarat yetkilisi CIA çalışanlarını takip eden Çinlilerin kendilerini aleni bir şekilde ifşa ettiğini dile getirdi. Ajanların ifşa edilmesi özellikle ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'de alarma yol açtı.

CIA tarafından yürütülen araştırma ve soruşturmalarda Çin istihbaratına bağlı siber casuslar tarafından elde edilen bilgiler kullanıldığı ortaya çıktı. Özellikle ABD'li ajanların sağlık ve seyahat bilgileri gibi verilerine erişen Çin'in bunu özel ve sınırlı bir hamle olarak değil, kapsamlı ve sürekli bir strateji paralelinde gerçekleştirdi.

ÇİN ABD AJANLARINI İFŞA ETTİ

MepaNews'te yer alan habere göre 2012 yılında ABD'nin kritik görevlerdeki gizli yetkilileri, Çin ve Rusya istihbaratı tarafından markaja alınmaya başladı. Bazı ABD yetkililerinin eşleri Çinli ajanlarca tuzağa düşürülmeye çalışıldı. Bu gelişmelerin ardından yapılan soruşturmalarda Çin'in siber saldırılarının boyutları ortaya çıkmış oldu.

ABD'li yetkililer Çin istihbaratının söz konusu verileri derinlemesine tahlil ettiği ve ABD istihbaratına sızmak için kullanılabilecek ideal kişileri tespit etmeye başladığı görüşünde.

ABD'nin özellikle Avrupa ve Afrika gibi bölgelerdeki kritik yetkililerinin ifşa olması ABD'yi telaşa düşürmüş durumda. Bu paralelde ABD ile Çin arasındaki istihbarat savaşları boyut atlarken, Çin'in ABD'yi ekarte edebilmek için çabalarının hız kazandığını söylemek güç değil.

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.