İhanet kervanına Fas da katıldı

İhanet kervanına Fas da katıldı

Fas, İsrail’le ihanet anlaşmaları kervanına katılarak, Batı Sahra’da egemenliğini ABD’nin tanıması karşılığında Siyonist yönetim ile anlaşmaya imza attı.

Törende Trump’ın Yahudi damadı Kushner de hazır bulundu.

İsrail ile ilişkilerini ‘normalleştiren’ dördüncü Arap ülkesi Fas’a Tel Aviv’den ilk doğrudan ticari uçuş gerçekleştirildi. İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat’ın başını çektiği İsrail heyeti, Amerika Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner eşliğinde başkent Rabat’a vardı.

EKONOMİ, TİCARET VE TURİZM ALANINDA 4 ANLAŞMA

Fas Kralı VI. Muhammed’in ABD ve İsrail ortak heyetini kabulünün ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesi kapsamında 4 anlaşma imzalandı. Fas Dışişleri Bakanlığı, ilk anlaşmanın diplomatik ve hizmet pasaportu hamillerinin vizeden muaf tutulmasını öngördüğü ve Fas Dışişleri Bakanlığı’nda Afrika işlerinden sorumlu Bakan Muhsin el-Cezuli ile İsrail Nüfus ve Göçmenlik Dairesi Genel Müdürü Shlomo Mor Yosef tarafından imzalandığını belirtti.

İsrail Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Joel Feldschuh ile Fas Turizm, Hava Taşımacılığı ve Dayanışma Ekonomisi Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Zekeriyya Bilğazi ise sivil havacılık alanında bir mutabakat zaptı imzaladı. Üçüncü anlaşmanın, su kaynaklarının inovasyonu ve geliştirilmesi, dördüncü anlaşmanın ise maliye ve yatırım alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptları olduğu ifade edildi.

 

ABD, BATI SAHRA’DA RABAT’IN EGEMENLİĞİNİ TANIDI

Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamada ise VI. Muhammed, Fas’ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanıyan ABD kararnamesi ile İsrail ile ilişkilerin yeniden başlaması için açıklanan tedbirlerin, güya bölgesel barış ve istikrarın güçlendirilmesi (!) konusunda önemli gelişmeler olduğunu ileri sürdü.

Söz konusu tedbirler arasında, “İsrail havayolları şirketlerine Faslı Yahudi cemaati üyeleri ile İsrailli turistleri Fas’a taşıma yetkisi verilmesi, İsrail ile temasların ve diplomatik ilişkilerin tam olarak yeniden başlatılması, dinamik ve yaratıcı ikili ekonomik işbirliğinin teşvik edilmesi ve Rabat ile Tel Aviv’deki irtibat bürolarının yeniden açılmasının” yer aldığı kaydedildi.

ABD ile Fas arasında da Sahra altı Afrika’daki özel sektör yatırımlarını Faslı işletmelerle ortaklaşa desteklemek için 3 milyar dolarlık bir yardım paketini içeren anlaşmaya da imza atıldı.

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat, Arapça yaptığı konuşmada, “Dostlar ve ortaklar olarak bölgede değişiklikler yapacağız” dedi. Shabbat ayrıca Kral Muhammed’i İsrail’i ziyaret etmeye davet etti.

 

FİLİSTİN’DEN KINAMA

* Fas, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudan’ın ardından İsrail ile ilişkilerini normalleştiren dördüncü Arap ülkesi oldu. Yapılan anlaşmalar Filistin tarafından tepki ile karşılanırken, İsrail’in Filistin’i devlet olarak tanınması yönündeki uzun süredir devam eden talebe “ihanet edildiği” vurgulandı.

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.