İsrail Lideri Netanyahu'yu tutuklanma korkusu sardı

İsrail Lideri Netanyahu'yu tutuklanma korkusu sardı

İsrail, Gazze'de kadın, çocuk demeden katliama devam ediyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dünya liderlerine Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından İsrailli yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarmasına engel olmaları çağrısı yaptı.

UCM'nin Gazze Şeridi'nde savaş suçları işlediği gerekçesiyle Başbakan Binyamin Netanyahu ve İsrailli üst düzey yetkililer hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarma üzerinde çalıştığı duyurulmuştu.

İsrailli yetkililer için "Gazze Şeridi'nde savaş ve insanlık suçları işledikleri" suçlamasıyla yakında tutuklama emri çıkarılabileceği beklentilerinin arttığı İsrail'de Başbakan Netanyahu, sosyal medya platformu X üzerinden konuşmasını yayınladı.

Netanyahu, UCM'ye "Ne (merkezi Hollanda'daki) Lahey'de ne de başka herhangi bir yerde alınan hiçbir karar, savaşın (7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de) tüm hedeflerine ulaşma kararlılığımızı zayıflatamaz." diyerek karara itiraz etti.

İsrail Başbakanı, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının amacının "Hamas'a karşı mutlak zafer kazanmak, kaçırılanların tamamını serbest bırakmak ve Gazze'nin İsrail için bir daha tehdit oluşturmamasını sağlamak" olduğunu söyledi.

Netanyahu, Lübnanlı ve Filistinli gruplarla karşılıklı saldırılara işaret ederek, Gazze'ye saldırının amacının "savaşın hedeflerinden bir diğerinin ise güvenliği yeniden tesis etmek ve vatandaşları yeniden kuzeydeki (Lübnan sınırlarındaki köy ve kasabalara) yerleştirmek" olduğunu bildirdi.

Netanyahu,"(Mısır sınırındaki Gazze Şeridi'nin güneyine) Refah'a gireceğini belirterek, buranın "Hamas'ın son kalesi" olduğu söyledi. Uluslararası uyarılara rağmen Refah'ı işgal etmekte ısrar eden Netanyahu, "Bunu yapmamızı engellemek isteyen pek çok güç var ve yakın zamanda onlara UCM de katıldı." dedi.

Netanyahu, "Mahkemenin İsrail üzerinde hiçbir yetkisi yoktur; ordu ve devlet yetkilileri hakkında savaş suçları gerekçesiyle tutuklama emri çıkarması ihtimali tarihi bir skandaldır ve antisemizmdir." ifadelerini kullandı.

DÜNYA LİDERLERİNE ÇAĞRI

Tutuklama emri çıkarma olasılığına işaret eden Netanyahu, dünya liderlerine seslenerek "bu tehlikeli adımı durdurmak için tüm nüfuzlarını kullanmaları" çağrısında bulundu.

İsrail'in "Walla" internet sitesindeki haberde, İsrailli yetkililerin UCM'nin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında tutuklama emri çıkartmaya hazırlandığı konusunda son iki haftadır daha fazla endişe duymaya başladığı belirtilmişti.

Öte yandan, Gazze’de can kaybı 34 bin 568’e yükseldi, yaralı sayısı ise 77 bin 765’!

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.