Venezuela’da kritik seçimler…

Venezuela’da kritik seçimler…

Bilavarcı Venezuela Cumhuriyeti’nde 6 Aralık Pazar günü parlamento seçimleri heyecanı yaşanacak. CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Venezuela Yüksek Seçim Kurulu’nun davetlisi olarak Uluslararası Seçim Gözlemcisi sıfatıyla Venezuela seçimle

Bilavarcı Venezuela Cumhuriyeti’nde 6 Aralık Pazar günü parlamento seçimleri yapılacak. Son yıllarda siyasi çalkantılar ve ekonomik kriz ile gündeme gelen Venezuela’da seçimler hem ülkenin hem de Bolivarcı devrimin  geleceği için kritik öneme sahip. CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç,  Venezuela Yüksek Seçim Kurulu’nun davetlisi olarak  Uluslararası Seçim Gözlemcisi sıfatıyla Venezuela seçimlerini izleyecek. Kılınç , Hugo Chavez’in son seçimi olan 2012’deki başkanlık seçimlerini de yine  Uluslararası Seçim Gözlemcisi sıfatıyla yerinde izlemişti. 

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’nde 6 Aralık Pazar günü yapılacak Ulusal Meclis Seçimleri (Parlamento Seçimleri) uluslararası alanda dikkatle takip ediliyor. 

CHP MİLLETVEKİLİ,  İKİNCİ KEZ VENEZUELA’DA SEÇİMLERİ İZLEYECEK

Venezuela Yüksek Seçim Kurulu’nun daveti  üzerine, Türkiye-Venezuela Parlamentolararası  Dostluk Grubu Başkanı  ve  Ak Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, Türkiye-Venezuela Parlamentolararası  Dostluk Grubu üyesi ve Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç,  Uluslararası Seçim Gözlemcisi sıfatıyla seçimleri izlemek üzere Venezuela’nın başkenti Caracas’a gittiler. 
CHP İstabul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Venezuela’ya hareketinden önce sosyal medya hesabından “2012 yılında Venezuela başkanlık seçimlerinde uluslararası gözlemci olarak bulunmuştum. Şimdi 6 Aralık’ta yapılacak parlamento seçimlerinde yine gözlemci olarak Venezuela yolundayım.” mesajını paylaşarak bir açıklama yaptı.

OYLAR, ELEKTRONİK OYLAMA CİHAZI İLE KULLANILIYOR

Seçimlerden önce, Venezuela Ulusal Seçim Kurulu Lojistik  Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunacaklarını ifade eden Kılınç, “Venezuela’da oylar elektronik oylama cihazı ile kullanılıyor. Bu elektronik sistemlerin denetlenmesini gerçekleştireceğiz. Seçim günü de başlangıcından sonuna kadar sandık bölgelerinde gözlemlerde bulunacağız. Oyların sayımını izleyip, birleştirme tutanaklarının gerçekleştirildiği alanda sonuçların ilanının yapıldığı programa katılacağız. Sonunda da seçimle ilgili bir rapor düzenleyerek Ulusal Seçim Kurulu’na   teslim edeceğiz.” dedi. 

SEÇİMLERE 107 PARTİ KATILIYOR

2012 yılında, Hugo Chavez’in son kez katıldığı ve yeniden büyük bir zaferle çıktığı seçimleri de yine Venezuela Ulusal Seçim Kurulu’nun davetlisi olarak Uluslararası Gözlemci sıfatıyla izlediğini hatırtalan Yüksel Mansur Kılınç, pazar günü yapılacak parlamento seçimleri ile ilgili  şu bilgileri verdi: “Seçimlere toplam 107 parti  katılıyor. Seçimlere katılma şartı bizim ülkemizden biraz farklı.  Şöyle ki;  bu 107 partinin tümü Venezuela genelinde seçime katılmıyor. Bu partilerin bir kısmı bölgesel bir kısmı ise yerel ölçekte seçime katılabiliyorlar. “

Kılınç, Venezuela’nın bulunduğu bölgede ülkelerin sık sık darbelerle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, buna rağmen halkın seçimlerde mutlaka iradelerini ortaya koyarak kendi tercihlerini belirlemekte ısrar ettiğine vurgu yaptı. 

“CHAVEZ VE MADURO ÜLKEMİZİ ZİYARET ETTİ”

ABD ve Birleşik Krallık’ın önemli ambargoları ve baskılarıyla karşı karşıya bulunan Venezuela ile ilgili genel gözlemlerde de bulunmaya çalışacaklarını belirten CHP Milletvekili Kılınç, Türkiye –Venezuela ilişkileri ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:  “Chavez, dünyanın en tanınan liderlerinden biriydi. Aynı zamanda uluslararası dengelerin ve siyasal atmosferin önemli bir aktörü haline gelmişti. Uluslararası ilişkilere önem verirdi. Hugo Chavez, ülkemizi ziyaret etti. Maduro da başkan olduğunda ülkemizi ziyaret etti.  Venezuela hem bulunduğu bölgede hem de ülkemizin  yer aldığı bölgede ekonomik  ve kültürel  ilişkilerin oluşması yönünde önemli çabalar göstermektedir.” 

MADURO: MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

2015’te yapılan son Ulusal Meclis seçimlerinde  Venezuela’da sağcı muhalafet, Ulusal Parlamento’da çoğunluğu ele geçirmişti. 2017’de Devlet Başkanı Nikolas Maduro’nun imzaladığı kararname ile Anayasanın güçlendirilmesi amacıyla, Kurucu Ulusal Meclis (ANC) seçimi yapılmış ve 545 üye seçilmişti. Haziran 2020’de Ulusal Seçim Konseyi (CNE) Ulusal Meclis’te yer alacak milletvekili sayısının 167'den, 277'ye çıkarıldığını açıklamıştı.

6 Aralık Pazar günü yapılacak seçimlerde Venezuela Komünist Partisi’nin oluşturduğu ittifak seçimlere ayrı katılırken sağcı muhalefet de kendi arasında birlik oluşturmuş değil.

Bazı sağ muhalif partilerin seçimleri boykot edeceği ülkede 21 milyona yakın seçmen bulunuyor.

Muhalefet partilerini pazar günü düzenlenecek parlamento seçimlerine katılmaya davet eden Devlet Başkanı Maduro ise parlemonto seçimlerini muhalefetin kazanması halinde görevden ayrılacağını belirterek, "Venezuelalılara diyorum, kaderimi sizin ellerinize bırakıyorum. Muhalefet seçimleri kazanırsa, görevi bırakacağım ve burada daha fazla kalmayacağım" ifadesini kullandı. 

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.