Yahudi kadınların doğurganlığı dibe vurdu

Yahudi kadınların doğurganlığı dibe vurdu

Bu büyüme oranı son on yılın ortalamasının altında olmasına rağmen geçen yıl ölüm oranı eylül ayı sonuna kadar rekor düşük seviyedeydi ve göç normalden yüksekti.

23 Ocak 2024 Salı günü yayınlanan bir rapor, İsrail işgalindeki nüfus artışında büyük bir yavaşlama olduğunu ortaya koydu. 
Ancak İsrail gelişmiş bir ülke olarak sınıflandırıldığı ve doğurganlık oranlarının tüm dini gruplar arasında düşmeye devam ettiği göz önüne alındığında bu rakam hala nispeten yüksek. İsrail'in The Times gazetesinin Pazartesi günü yayınladığı bir rapora göre .

İşgal altındaki Kudüs merkezli İsrail'deki Taub Sosyal Politika Araştırmaları Merkezi'nin yayınladığı raporda, nüfusun geçen yıl sonu itibarıyla bir yıl içinde yüzde 1,86 artışla 9 milyan 800 kırk bin kişiye ulaştığı belirtildi.

Düşük doğurganlık oranı

Bu büyüme oranı son on yılın ortalamasının altında olmasına rağmen geçen yıl ölüm oranı eylül ayı sonuna kadar rekor düşük seviyedeydi ve göç normalden yüksekti.

Taub Merkezi demografı Profesör Alex Weinreb'e göre 2018 ile 2022 arasında Yahudilerin ortalama doğurganlık oranı kadın başına 3,17'den 3,03 çocuğa düştü. 
Müslüman ve Hıristiyan kadınların doğum oranı Müslümanlar arasında 3,20'den 2,91'e, Hıristiyanlar arasında ise 2,06'dan 1,68'e düşerek daha büyük bir düşüş kaydedildi. Dürzi kadınlarda ise düşüş 2,16'dan 1,85'e ulaştı.

Raporda ayrıca 2023 yılının ilk dokuz ayında Yahudi kadınlar arasında doğurganlık oranının 2022'nin aynı dönemine göre %3,6 oranında azaldığı, Arap kadınları arasında ise doğurganlık oranının %3,1 oranında daha düşük olduğu belirtildi.

İşgal içindeki "Yahudi olmayan" bir grup

Bu bağlamda, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesi sonucunda büyük bir Yahudi Nüfus İsrail'e göçtü. önceki on yılda yıllık nüfus artışının yaklaşık %20'sini temsil eden İsrail'e göç, genel nüfus artışında bir sıçramaya neden oldu

Göç rakamları 2022 yılında bu rakam %39'a yükseldi ve aynı seviye 2023'ün ilk yarısında da devam etti.

Profesör Weinreb, İsrail Merkezi İstatistik Bürosu tarafından "din bazında sınıflandırılmayan" olarak tanımlanan ve esas olarak ülkenin dini otoriteleri tarafından Yahudi olarak kabul edilmeyen eski Sovyetler Birliği'nden gelen göçmenlerden oluşan grubun, İsrail'in terörizminde giderek daha önemli bir rol oynadığını kaydetti. demografik değişiklikler.

2009'da bu grup İsrail'in yıllık büyümesinin yaklaşık %3'ünü oluşturuyordu; bu oran 2012'de %6'ya, 2015'te %8'e, 2019'da %13'e ve 2023'te neredeyse %20'ye yükseldi.

İşgücü anketinden elde edilen veriler, bu grubun en yüksek istihdam oranına sahip olduğunu ve İsrail'deki tüm gruplar arasında en uzun çalışma saatlerine katkıda bulunduğunu, hatta laik Yahudileri bile geride bıraktığını gösterdi.

Profesör Weinreb şöyle yazdı: "Başka bir deyişle, bu göçmen grubu, Avrupa'daki pek çok göç destekçisinin desteklediği ve teşvik ettiği üretken nüfus tipinin aynısı gibi görünüyor. Eğer öyleyse, o zaman İsrail ekonomik açıdan şanslıydı."

Raporda, Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilen 26 tüp bebek kliniğinin 2020 yılında 50.680 tedavi döngüsü gerçekleştirmesiyle İsrail'de doğurganlık tedavilerinde istikrarlı bir büyüme yaşandığı belirtildi. 2019 yılında tüm canlı doğumların %5'i tüp bebek yardımıyla gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.