'Sınav soruları verildi' iddiası

'Sınav soruları verildi' iddiası

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan sözlü sınavdaki usulsüzlük yargıdan dönmüştü. Sınav tekrarlandı ve yine bütün alanlarda en geride olan aday sınavı kazandı. Sınava katılan diğer adaylar soruların önceden verildiğini iddia etti.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Özel Hukuk İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku bölümü Araştırma Görevlisi alımları için 12 Şubat'ta sözlü sınav yapıldı. Giriş sınavına katılan 5 kişi içinde neredeyse bütün alanlarda en geride olan aday A.O. mülakat sonucu aldığı 98 puanla herkesin önüne geçti. Giriş sınavına A.O., İ.Y., S.Ç., S.E. ve M.P. girmeye hak kazandı.

Adaylara verilen mülakat puanı neticesinde neredeyse tüm adaylardan daha düşük puan alan A.O. araştırma görevlisi olmaya hak kazandı. Diğer adaylardan daha yüksek puanı olan S.Ç. ise mülakatta minimum puan olan 70’in altında puan verilerek elendi.

OLAY MAHKEMEYE TAŞINDI 

Olayı inceleyen Sivas İdare Mahkemesi sözlü sınava ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararın gerekçesinde işlemin hukuka aykırılığının açık olduğunu, sınavın kayda alınmamasının, soruların önceden hazırlanmamasının, hangi adaya hangi jüri üyesi tarafından kaç puan verildiğinin tutanaklara yansıtılmamasının hem hukuk devleti ilkesine hem de anayasanın 125. Maddesine açıkça aykırı olduğuna hükmedildi. Bu kararın ardından üniversite yeniden sınav yaptı.

'SORULAR VERİLDİ'

Mahkemenin kararından sonra Cumhuriyet Üniversitesi sınavı tekrarladı. Sınava ikinci defa giren Avukat Merve Solak sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu.

Av. Merve Solak, sınav sorularının bu defa çok zor olduğunu ve yine aynı adayın sınavı kazandığını belirterek, soruların önceden verildiğini iddia etti. 

Av. Solak'ın sosyal medya paylaşımı şu şekilde: 

"Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu işlem hukuka açıkça aykırıdır dedi. Cumhuriyet üniversitesi sınavı yenileme kararı aldı. Tekrar gittim Sivas'a kadar. Yine yaptılar yapacaklarını. Herkese aynı soruları sordular bu kez ve sorular gerçekten zordu.

Soruları verdiklerinden adım kadar eminim. Yine aynı aday seçildi. O 90 alırken benim de dahil olduğum diğer kişiler 45, 15, 20 gibi puanlar aldı. Aldı demek doğru olmaz. Bize bu puanlar VERİLDİ. 

Bu nasıl vicdansızlık? O kadar insanı Sivas'a kadar sürükleyip, gözlerimizin içine baka baka bunu yapabilmek. Üstelik hiç utanmadan, bizimle dalga geçiyorlar. İnsan yerine bile konmuyoruz. Tabii "referansımız" yok ya."

222-1.jpg333-1.jpg

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.