AKP'nin özelleştirme furyasında yeni hedefi belli oldu

AKP'nin özelleştirme furyasında yeni hedefi belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) işletmesinin yeni bir modele ihtiyaç duyduğunu ifade ederek kurumun 'holdingleştirilmesine' yönelik çalışmalar yürütüldüğünü açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KaraismailoğluTCDD'de işletmeyle ilgili yeni bir modele ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Söz konusu model Özelleştirme İdaresi’nin TCDD’yi özelleştirme planları arasında yer alıyor.

TCDD'nin holdingleştirilerek özelleştirilmesi yeniden gündeme geldi. Yaptığı açıklamada “Bir dönem TCDD'nin taşıma kısmı ayrılmaya çalışıldı ama sonuç alınamadı. Altında çeşitli şirketlerin olacağı holdingleşme modeli planlandı. Biz şimdi benzer bir model üzerinde çalışıyoruz” diyen Karaismailoğlu'nun bu açıklamaları Özelleştirme İdaresi'nin 2016 yılında hazırladığı kısa, orta ve uzun vadeli özelleştirme planlarını akıllara getirdi.

Planda TCDD'yi, Taşımacılık AŞ aracılığı ile demiryolları hatlarının işletme hakkı devredilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi öngörülüyordu. Mayıs 2016'da Özelleştirme İdaresi tarafından hazırlanan planda kısa, orta ve uzun vadeli özelleştirme kapsamına alınacak kamu kuruluşları yer alıyor.

İŞLETME HAKKI DEVRİ

 

Sözcü'den Deniz Bilici Göçmen'in haberine  göre 6461 sayılı ‘Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi (TDUS) Hakkında Kanun' 24.04.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Demiryollarında serbestleşmenin önünü açan düzenleme kapsamında kurulacak TCDD Taşımacılık A.Ş.'nin oluşumuna yönelik hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Taşımacılık A.Ş. kapsama alınarak demiryolları hatlarının ‘İşletme Hakkı Devri' yöntemi ile özelleştirilmesi sağlanabilir.

ÖZELLEŞTİRME DAHA ÖNCE DE GÜNDEM GELMİŞTİ

Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi ve Türkiye Cumhuriyet Devlet Demiryolları'nın yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında kurulan TCDD Taşımacılık A.Ş. 2017'de faaliyetlerine başladı.

Bu kapsamda yüksek hızlı trenler, konvansiyonel trenler, kent içi banliyö trenleri, Marmaray, Başkentray TCDD Taşımacılık tarafından işletiliyor. Şirketin kurulma amacıyla birlikte özelleştirme girişimleri daha önce gündeme gelmiş ancak hayata geçirilememişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun son açıklamasıyla, 2016'da planlanan işletme hakkı ile özelleştirme yönteminin yine masada olduğu anlaşılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.