Berat Albayrak’a bir şok daha...

Berat Albayrak’a bir şok daha...

Hazine Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Türkiye Varlık Fonu’ndaki (TVF) görevinin sona erdirildiği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nca, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut‘un, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği açıklandı.

İletişim Başkanlığı, konuyla ilgili, “Görevlerinden aflarını talep eden Sayın Dr. Berat Albayrak ve Sayın Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyelikleri sona ermiş, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Sayın Ahmet Burak Dağlıoğlu Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından atanmıştır” açıklamasını yaptı.

İSMİ DAKİKALAR İÇERİSİNDE KALDIRILDI

İletişim Başkanlığı’nın duyurusunun ardından Albayrak ve Ermut’un isimleri TVF’nin sitesinden dakikalar içerisinde kaldırıldı.

m2-264.jpg
 

AHMET BURAK DAĞLIOĞLU KİMDİR?

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunudur. Geçmişte Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği genel sekreterliği de yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunudur. IE Business School’da Global Master in Finance ve Bahçeşehir Üniversitesi Strategic Marketing and Brand Management alanlarında çift masterlıdır.

Yatırım Ajansı’nda New York’ta görev yaptı. Geçmişte Başbakanlık’ta Yatırım Ajansı Başkan Yardımcılığı’nda bulundu. Yine aynı kurumda Kamu-Özel Sektör İş Birliği Daire Başkanliğı görevini de ifa etti. Ardından Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı oldu.

ALBAYRAK’IN İSTİFASI

Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettiğini Instagram hesabı üzerinden duyurmuştu. AKP’ye yakın medyada istifaya ilişkin herhangi bir habere yer verilmezken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan saatler sonra yapılan açılamada istifanın kabul edildiği belirtildi. Daha sonra ise Albayrak’ın Varlık Fonu Başkan Yardımcılığı görevine devam ettiği ortaya çıktı.

Boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine ise Lütfi Elvan getirilmişti.

VARLIK FONU NEDİR?

Ağustos 2016’da kurulan Türkiye Varlık Fonu, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin devreye girmesiyle 2018 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlandı. Fonun yönetim kurulu başkanlığını Erdoğan, Başkan yardımcılığı görevini ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yürütüyordu.

Yaklaşık 30 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğu tahmin edilen Varlık Fonu, kamu kuruluşu statüsünde olmadığı için Sayıştay tarafından denetlenemiyor. Fonu denetleyen resmi kurum ise, yine Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak çalışan Devlet Denetleme Kurulu.

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.