Çiftçinin borcu 18 yılda 40 kat arttı

Çiftçinin borcu 18 yılda 40 kat arttı

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ülke tarımının iyi durumda olduğunu iddia eden Bakan Bekir Pakdemirli'ye tepki gösterdi, "Çiftçi halinden memnunsa neden üretimden uzaklaşıyor?" dedi

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Son 2 yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde tarımdaki gayrisafi milli hasılamız yüzde 45 artarak 189 milyardan 276 milyar liraya çıktı" diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sert tepki gösterdi.

Mecliste CHP grubu adına söz alan Barut, tarımda üretim, borç ve ithalat verilerini paylaşarak "2002 yılında 4.5 milyar lira olan çiftçi borcu 40 kat artarak 180 milyar lirayı aştı. Tarım Kanunu'na göre çiftçinin hükümetten 176 milyar lira alacağı var. Tarım ve hayvancılık dış ticaretinde Türkiye 27 milyar lira açık verdi. Döviz kuru sayaç gibi her saniye artarken maliyetler çiftçinin belini büküyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ekim alanları 20 milyon hektarın altına düştü. Çiftçi halinden memnunsa neden üretimden uzaklaşıp ekimden vazgeçiyor?" dedi.

'ACI TABLO ORTADAYKEN NEDEN PEMBE GÖSTERİYORSUNUZ?'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin geçtiğimiz günlerde Malatya'da yaptığı açıklamaları hatırlatan Ayhan Barut, şöyle konuştu:

"Bakan diyor ki, 'Son iki yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde tarımdaki gayrisafi milli hasılamız yüzde 45 artarak 189 milyardan 276 milyar liraya çıktı.' Bir başka yerde yine, 'Tarımsal hasılamız 7.5 kat artarak 275 milyar liraya çıktı' diyor. Algıyı bırakın sayın Bakan. 2002 yılında 4.5 milyar lira olan çiftçinin borcu bugün 180 milyar liraya çıkmış, 40 kat artmış. Madem çiftçi ürettiğinden, ektiğinden kazanıyorsa son 18 yılda Çiftçi Kayıt Sistemi'ne göre çiftçi sayısı neden 2 milyon 800 binden 2 milyon 100 bine düştü, 700 bin çiftçi ekimden koparıldı? Cumhuriyet tarihinde ilk kez ekim alanları 20 milyon hektarın altına düştü. Bunu neden gizliyorsunuz? Tarımdaki bu kara tablo ortada. Neden pembe tablo gibi gösterip her şey güllük gülistanlıkmış gibi anlatılıyor? Bakan, tohumdan gübreye, ilaçtan mazota, enerjiye, her şeyin yüzde 200 ve üzerinde arttığını görmüyor mu?"

'BÜTÇEDEKİ DESTEK BU SENE DE 22 MİLYAR LİRADA KALDI'

Döviz kurundaki artışla birlikte üretim maliyetlerindeki yükselişe dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Bugün dolar almış başını gidiyor, her şeyimiz dolara bağlı. Dolar aynı benzin istasyonlarındaki bir benzin pompası gibi, sayaç gibi her saniye artıyor. Şimdi 8.20'lere geldi, dolayısıyla tarımdaki tüm girdiler buna paralel pahalandı ve arttı. Tarımsal destekler geçen yıl 22 milyardı. 'Yüzde 36 artırarak' dedikleri destek 2020 bütçesinde 22 milyardı. Bugün üzülerek görüyoruz ki 2021 bütçesinde de yine destek 22 milyar lira olarak kalmış. Oran olarak, 2006 yılından 2020 yılına geldiğimiz bu dönemde, Tarım Kanunu'nun 21'inci maddesine göre yüzde 1'den aşağı olmaması gereken, çiftçinin alması gereken destek 318 milyar. Ödenen ise 142 milyar. Çiftçinin hükümetten alacağı 176 milyar. Bu iktidar, bu bakan, çiftçiye verilmesi gereken bu hakkı bile vermiyor. Yani bizlerle, çiftçilerle, üreticilerle alay ediyorlar. 'Net bir şekilde ihracatçı konuma geldik' diyorlar ya net bir şekilde ithalatçı konuma geldik. Çünkü 2003-2019 yılları arasında 105 milyar dolar ithalat yapmışız, 27 milyar dolar açık vermişiz. Yani ihracatımız 27 milyar dolar daha aşağıda. İthalat ile ülkemiz döviz kaybına uğrarken, çiftçimiz desteklenmemiş, paramız da yabancı ülkelerin çiftçilerine gitmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.