İşte ekonomik krizin en net göstergesi

İşte ekonomik krizin en net göstergesi

Bursa'da bir sosyal paylaşım sitesinde, Mudanya Devlet Hastanesi pandemi servisinde tedavi gören erkek Covid19 hastası için refakatçi ilanı paylaşıldı. Paylaşımın altına yapılan yorumlar ise ekonomik krizin bir başka göstergesi oldu.

Koronavirüs hasta sayısının günlük 2 bin 500-3 binli rakamlara çıktığı Türkiye'de, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yer alan bir kadın grup sayfasında "Covid19 hastasına refakatçi aranıyor" ilanı paylaşıldı.

Bir sosyal medya kullanıcısı tarafından grup sayfasında, “Mudanya Devlet Hastanesinde Covid19 servisinde yatan erkek hastaya refakatçi arıyoruz, yardımcı olmak ister misiniz?” diye paylaşım yapıldı.

120608057-cov3.jpg

Paylaşımın altına yapılan yorumlarda, bazı kullanıcılar ilana tepki gösterirken, bazılarının ise “ücrette anlaşabilirsek ben kalabilirim” yazması dikkatleri çekti.

Sağlık Bakanlığı, Covid19 hastalarının tedavisinde ilk basamağın, hastanın sağlıklı bireylerden izole edilmesi olarak tanımlamıştı. İnternette yer alan çok sayıda “Covid19 hastasına refakatçi” ilanları akıllara Covid19 hastalarının yanına refakatçı alınıyor mu? sorusunu getirirken ilana yapılan başvurular ve yorumlar ise ülkede tavana vuran işsizlik ve yoksulluk gerçeğinin yeni bir yüzünü oluşturdu.

ERDOĞAN 'EKONOMİ ŞAHLANACAK' DEMİŞTİ

Erdoğan "Salgının ve etkilerinin geçmesiyle ekonomide yeni bir döneme gireceğiz. Bu dönemin şahlanma dönemi olacağına inanıyorum. Ülkemizi en büyük 10 ekonomiye dahil edeceğiz" ifadeleri kullanmıştı.

Türkiye ekonomisine dair gelen eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, inşa edilen sağlık kuruluşu, eğitim kurumu, faizlerin indirilmesi, 2013 enflasyonu gibi örnekleri vererek "2019 yılı sonu ile kıyasladığımızda 2002'nin kat be kat üzerindeyiz" diyerek partisinin 19 yıllık süreçte ikiye ayrıldığını söyleyen Erdoğan, "2002-2013 arasını kapsayan potansiyelimizi keşfetme dönemidir. 2013'ten günümüze kadar olan dönemi mücadele dönemi olarak adlandırıyorum" ifadesini kullanırken, Türkiye'nin bu dönemden sonra şahlanış dönemine gireceğini öne sürmüştü.

Berat Albayrak'ın istifası ardından Erdoğan'dan 'acı reçete' çıkışı geldi...

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası ekonomide taşları yerinden oynattı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide acı reçeteyi uygulamaktan kaçınmayacaklarını söyledi. Ekonomistlere göre Türkiye için acı reçete yüksek faiz, ilave vergi ve kemer sıkma demek.

İŞSİZLİK İNTİHARLARI

İşsizlikle birlikte iş aramaktan umudunu kesenlerin sayısında rekor artış yaşanıyor. Salgın koşullarının da etkisi ile işsizlik ve intihar arasındaki ilişki ise yakın zamanda örnekleri ile bir çok habere konu oldu. TÜİK, işsizlik rakamlarının salgın döneminde azaldığını açıklasa da DİSK-AR bu verilerin gerçeği yansıtmadığını söylüyor.

Pandemi süresince 100'e yakın müzisyen intihar etti...

Ekonomik zorluklar yaşayan müzisyenlerin pandemiyle çok daha kötü duruma geldiklerini dile getiren CHP'li Gamze Taşcıer, “Müzik-Sen’in verilerine göre pandemi başladığından bu yana intihar eden müzisyenlerin sayısı yüze yaklaşmış. Müzik aletlerini satarak eve ekmek götürmeye çalışan müzisyenler var. Bu insanların sigortaları yapılmadığı için hiçbir güvenceleri de yok.” ifadelerini kullandı.

SON 5 YILDA 1370 KİŞİ 'GEÇİM SIKINTISI' NEDENİYLE CANINA KIYDI

Artan enflasyon, yükselen döviz kuru işsizliği de beraberinde getirirken yoksulluk yüzünden 2002’den bu yana ülke genelinde toplam 4 bin 801 kişi  bunalıma girerek hayatına son verdi

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre hazırlanan bu acı tabloda son 2020 yılı hariç 5 yıldaki intihar edenlerin sayısı da 1370 kişi.

Mevcut ekonomik bunalıma koronaviürs salgının da etkileri eklenince bu yıl geçim sıkıntısı kaynaklı intiharlarda büyük bir artış olmasından korkuluyor.

Kaynak:KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.