SBK Holding ile ilgili flaş karar

SBK Holding ile ilgili flaş karar

ABD’de Utah Eyalet Mahkemesi, SBK Holding ile ilgili önemli bir karar aldığı ortaya çıktı. Savcılık, geçen 18 Eylül’de görülen duruşmada, İstanbul merkezli şirketin mal varlıklarına el konulması yönünde talebi retetti.

ABD’de yargılanan Kingston kardeşler davasında son duruşma geçen ay yapıldı. Utah Eyalet Mahkemesi’nde görülen davada, ABD hazinesinin SBK Holding ile ilgili talebi vardı. Hazine, SBK Holding adına kayıtlı varlıklara el konulmasını istemişti. 

İKNA EDİCİ DELİL YOK

Ancak mahkeme hakimi Jill N. Parrish, Kingston Kardeşler'in işlendiği iddia edilen suçlarla ABD Hazinesi tarafından el konulması istenen Türkiye’de SBK Holding’e ait mallar arasında ikna edici bir bağlantının kurulamadığı gerekçesiyle red kararı verdiği belirti.

ABD MAHKEMESİ GERİ ÇEVİRDİ

Utah Federal Savcılığının, ABD’de Utah Eyalet Mahkemesi’ne başvurarak iş adamı SBK Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye'deki varlıklarının ABD Hazinesi adına geri alınmasını talep ettiği belirtilmiş ve mahkemenin de bu yönde kadar verdiği ifade edilmişti. 

Ancak 18 Eylül 2020’de gerçekleşen duruşmada Utah Federal Savcılığının söz konusu talebinin mahkeme heyetince red edildiği öğrenildi.

BLOKELER KALKTI

Öte yandan, SBK Holding ile ilgili geçen günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın şirket varlıklarına yönelik kararı vardı. Ancak kısa süre sonra, hem SBK Holding ve bağlı şirketler hem yöneticilerin hesaplarına yönelik tedbir kararı kaldırıldı. Bir diğer karar ise, şirketlere yönelik verilen el koyma kararına yönelik oldu. Anılan kararda da şirketlere yönelik el koyma kararı kaldırıldı.

O HABERLERE SORUŞTURMA

Edinilen bilgilere göre bir tek SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın hisselerine yönelik tedbir sürüyor. Anılan kararın da, Adalet Bakanlığı ile ABD Adalet Bakanlığı arasındaki yazışmaların kısa sürede sonlanması ile birlikte kalkabileceği ifade edildi. Bu arada, şirketlere yönelik kararı veren savcılığın görevden el çektirildiği yönündeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. Manipülasyon amacı taşıdığı ifade edilen haberlere ilişkin de savcılık soruşturma başlattığı bildirildi.

BİRÇOK SEKTÖRDE FAALİYETTE

Binlerce kişinin bünyesinde çalıştığı SBK Holding, ilaç, finans, turizm, otomotiv yan sanayi ve filo kiralama sektörlerinde faaliyet gösteren birçok firmayı bünyesinde barındırıyor.

Kaynak:http://www.krttv.com.tr/gundem/abd-mahkemesinden-sbk-holding-ile-ilgili-flas-karar-h50753.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.