Yarım milyarlık hesap hatası Meclis’te

Yarım milyarlık hesap hatası Meclis’te

TOBB ile Ticaret Bakanlığı’nın ilişkilerini Meclis gündemine taşıyan CHP’li Gökçel, hesaplardaki 562 milyon liralık ‘hata’ ve kayıp 78 otomobile dikkat çekti. 'Ticaret Bakanlığı TOBB’u paravan olarak mı kullanıyor?' diyen Gökçel, TBMM’de Araştırma Komisyo

Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ticari ilişkilerini TBMM gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, hesaplardaki 562 milyon liralık ‘hataya’ ve kayıp 78 otomobile dikkat çekti. Gökçel, TBMM Başkanlığı'na sunduğu önerge ile Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Birgün'de yer alan habere göre, Gökçel, kamu kurumu niteliğinde kuruluşlardan biri olan TOBB’un ve Ticaret Bakanlığı’nın yapılan uygulamalarla kamuyu zarara uğrattıklarını belirtti. Gökçel, Sayıştay raporlarında Ticaret Bakanlığı’nın TOBB iştiraki olan Gümrük ve Turizm İşletmeleri’ne verdiği ‘Yap-İşlet-Devret modeli ile gümrük kapılarının yaptırılması ve modernize edilmesi’ işinden Bakanlığa düşen payın bulunduğu hesapta keyfilik tespit edildiğini ve “2019 yılı Bilanço ve Dipnotları ile Faaliyet Sonuçları Tablosunda toplamda 562 milyon 130 bin 478 TL hataya neden olunduğu görülmüştür” denildiğini vurguladı. Ticaret Bakanlığı ile TOBB’un arasındaki bu ilişkinin denetimden kaçmak için mi kurulduğunu soran Gökçel, “Ticaret Bakanlığı TOBB’u paravan olarak mı kullanıyor?” dedi.

78 ADET OTOMOBİL 2 YILDIR KAYIP

Gökçel ayrıca Bakanlığın hesabında tutulması gereken 12 milyon liranın TOBB iştiraki olan Gümrük ve Turizm A.Ş. hesaplarında tutulduğunu ve harcamalar yapıldığını kaydetti. Bakanlık, TOBB ve Şirket arasında 11 Ekim 2011 tarihinde düzenlenen ilk Protokole ek olarak 18 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenmiş olan Ek Protokol ile, “İdarece talep edilmesi halinde, şirket tarafından satın alınarak İdarenin kullanımına sunulacak olan her türlü taşınıra ilişkin harcama ve kayıt belgelerinin Şirket adına düzenlenebileceği” belirtildiğine dikkat çeken Gökçel, şirketin Bakanlık için 42 milyon TL harcadığını söyledi. Gökçel bunun yanı sıra 2018 yılında şirket tarafından Bakanlık ihtiyacı için alınan 78 adet otomobilin akıbetinin belli olmadığını vurguladı.

HARCAMALARI NEDEN TOBB YAPIYOR?

CHP’li Gökçel Sayıştay raporlarına değinerek, “Sayıştay raporlarına göre, Bakanlık hesaplarında tutulması gereken TOBB ve Türkiye’deki Oda ve Borsalardan bütçelerinden her yıl ayrılan ve İç Ticaret Hizmetlerini Geliştirme Payı Hesabında biriken tutarların TOBB adına açılan bir banka hesabında toplandığı belirlenmiş” dedi. “Hesapların bu şekilde Bakanlık’tan ayrı şirketlerin ve TOBB’a ait hesaplarda tutulması usulsüzlüktür” diyen Gökçel, TOBB’un ve bağlı iştiraklerin neden Bakanlık harcamalarını yaptığının ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Gökçel, ayrıca, bir usulsüzlük varsa bunun ortaya çıkartılmasının TBMM’nin görevi olduğunu vurguladı.

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.