AK Partili müteahhidi deprem bölgesinden İçişleri Bakanlığı hukuk müşaviri kaçırmış

AK Partili müteahhidi deprem bölgesinden İçişleri Bakanlığı hukuk müşaviri kaçırmış

AK Partili Nurdağı Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Müteahhit Yunus Kaya’nın Antep’te inşa ettiği binalarda yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, AK Partili Kaya’nın günlerce evinde saklandığı akrabası Murat Kaya’nın Nurdağı Sulh Ceza Hakimliği’ne verdiği ifadesi ortaya çıktı. Murat Kaya, yaklaşık 300 kişinin ölümüne neden olduğu belirtilen akrabası AK Partili Yunus Kaya’nın eski Nurdağı Kaymakamı Seyfullah Ordueri tarafından Mersin’e getirildiğini itiraf ederek ifadesinde şunları anlattı:

“Yunus Kaya benim dayımın oğlu olur. 14 veya 15 Şubat’ta Yunus Kaya beni arayarak, yakınlarıma ait olan ancak benim kullandığım evin boş olup olmadığını sordu ve gelip kafa dinleyeceğini söyledi. Ben de evin boş olduğunu söyledim. Eve gittim, kalınabilir hale getirdim ve beklemeye başladım. Siteye girdiğinde beni tekrar aramadı, üzerinde telefon yoktu. Geldikleri arabayı Yunus Kaya kullanmıyordu, eski Nurdağı Kaymakamı Seyfullah Ordueri kullanıyordu. Bu şahsı öncede Yunus’un yanında görmekle birlikte kaymakamlık yaptığını da biliyordum. Bana firari olup olmadığına dair bir şey söylemedi. Firari olduğunu bilsem kesinlikle eve girmesine müsaade etmezdim…”

Murat Kaya bu ifadesinin ardından Nurdağı Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile “Suçlu kayırma” suçunu işlediği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi, 59 gün sonra da tahliye edildi.

ŞİMDİ HUKUK MÜŞAVİRİ

Seyfullah Ordueri geçmişte kaymakam olarak görev yaptığını doğrulayarak şimdi İçişleri Bakanlığı’nda hukuk müşaviri olarak görev yaptığını söyledi: “Bir yanlış anlaşılma olmuştu. Yargılanmıyorum, yanlış anlaşılma düzeldi. Emniyetçiler bir hata yapmışlar. Zaten araması olan, hukuki sorunu olan bir kişiyi götürüp getiren kişi zaten yardım yataklıktan ceza alır ancak burada öyle bir şey olmadı. Emniyet hata yaptı ve kasıtlı davranıldığını düşünüyorum. Yunus Kaya’yı taşıdım ama o zaman yakalama kararı yoktu. Kendi binalarında akrabaları da ölmüştü. Akrabalarının yakınları saldıracaktı. İnsanlık gereği bunu yaptım…”

Yunus Kaya’nın evinde saklandığı akrabası Murat Kaya ise 59 gün cezaevinde kaldıktan sonra 6 ay hapis cezası alıp hüküm giydiğini belirterek, “Yunus Kaya’nın üç apartmanı yıkıldı. Kendi abileri yani akrabaları da öldü. Ölenlerin yüzde 70’i bizim akrabalarımız” dedi.

Yunus Kaya, Seyfullah Ordueri

SERVETİNİ DEVRETMİŞTİ

Yunus Kaya’nın yakalanmadan önce Mersin’de servetinin bir kısmını devrettiği ortaya çıkmıştı. Kaya’nın mal varlığı kardeşi Yusuf Kaya’da olan vekaletiyle el değiştirdi. Yusuf Kaya’nın bu vekaletle depremin 8’inci gününden itibaren en az 85 adet otomobil, kamyonet ve pikap sattığına dair araç satış sözleşmeleri ortaya çıktı. Henüz Yunus Kaya gözaltına alınmadan önce gerçekleşen satışların, depremden 8 gün sonra 14 Şubat 2023 ile 17 Şubat 2023 tarih aralığında olduğu öğrenildi. Araçlar, Batman, Antep, Aksaray illerinde farklı kişi ve firmalara satıldı. (HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.