Bir Cinayetin Anatomisi! NURDAĞI

Bir Cinayetin Anatomisi! NURDAĞI

Yüzlerce kişinin enkaz altında kalıp hayatını kaybettiği apartmanları yapan Nurdağı'nın AKP'li Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Yunus Kaya yurt dışına kaçma hazırlığı yaparken yakalandı

 Kaya'ya yüzlerce kişiye mezar olan binaların yapımında AKP MKYK üyesi, Ergenekon ve Balyoz kumpaslarında yazdığı kitaplarla rol alan Şamil Tayyar'ın yardım ve destekte bulunduğu belirtildi. Kaya'yı devlet ihaleleri ile ihya etmişler...

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yıkılan yapılara yönelik soruşturma kapsamında, Gaziantep Nurdağı'ndaki 5 binası çöken Nurdağı Belediyesi AKP'li Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Yunus Kaya, Mersin'de yurt dışına kaçma hazırlığı yaparken yakalandı.

Vatandaşlar deprem bölgesinde Kaya'yı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şikayet etmişti. Depremzedeler, Kaya'nın günlerce yakalanamamasına isyan etmiş, 'kimin koruduğunu' sormuştu.

Kaya'nın arkasındaki isimler de ifşa olmaya başladı. Gazeteci Erk Acarer, Kaya'ya destek veren ihaleler alması için önü açanlarla ilgili Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

300'ÜN ÜZERİNDEN İNSAN ÖLDÜ

"Bir Cinayetin Anatomisi! Bildiğiniz üzere Antep  Nurdağı’nda bir binada 300’ün üstünde insan yaşamını yitirdi.  Müteahhit AKP’li Belediyenin Meclis Üyesi Yunus Kaya çıktı." diyen Acarer, AKP MKYK Üyesi, Ergenekon ve Balyoz kumpaslarında yazdığı kitaplarla rol oynayan Şamil Tayyar'a dikkat çekti.

Acarer ilk tweetini şu fotoğrafla paylaştı:

s1-18.jpgs2-102-002.jpg

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, "Bu ilişkiler kime uzanırsa uzansın cezasını çekecek." sözlerini hatırlatan Acarer, "İlişkiler bir sisteme uzanıyor. Bu sistem içerisinde kritik isimler var." dedi.

KULİSCİ TAYYAR..

"Madem Bozdağ bu kadar kararlı anlatalım!" diyen Acarer, "Nurdağ’da bu sistemin kök salması AKP’nin 2002’de iktidara gelmesi ile başladı. Ama esas olarak ahbap-çavuş ilişkileri AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır döneminde oldu. Yıldırır için onun gibi Islahiyeli olan Şamil Tayyar kulis yaptı." ifadelerini kullandı.

"BİR NEVİ GİZLİ KASAYDI"

"Eli kanlı müteahhit Kaya’nın büyümesi de bu dönemde oldu. Babasının mütevazi bir sürücü kursu varken, inşaat, petrol işletmesi, arazi sahibi oldu. Şimdiki belediye başkan yardımcısı Hanifi Başıbüyük de bu kurulan çark içinde yer aldı. Başıbüyük, İlçe Eğitim müdürlüğü de yapmıştı." bilgisini veren Acarer, "Yunus Kaya her tür ihaleyi de alıyordu. Milli Eğitim taşıma ihalelerini de aldı. Artık ruhsat bile çıkarmadan inşaatlara başlıyordu. Bir nevi gizli kasaydı." diye yazdı.

"SADECE TAYYAR İLE DEĞİL.."

"Bu ihalelere kim aracı oldu?" diye soran Acarer, "Sadece Şamil Tayyar ile değil MHP Vekili ve Gaziantep’teki MMT Amerikan Hastanesi’nin ortağı Muhittin Taşdoğan da ‘yardımcı’ oluyordu. " dedi.

s3-54.jpgs4-37.jpg

s6-14-001.jpgs7-9.jpg

ŞAMİL TAYYAR MHP'Lİ VEKİLİ SATTI

"Şamil Tayyar bu foseptiğin patlamasından öyle korktu ki, hemen herkesi satacağının sinyallerini verdi." diyen Acarer, Tayyar'ın ilk önce de MHP milletvekili Muhittin Taşdoğan’ı sattığını ifade etti, şu paylaşımı yaptı...

s8-1.jpg

TAYYAR'A ZOR SORU: BAŞSAVCI GÖREVLENDİRECEK VASFIN VE YAKINLIĞIN NEDİR?

"Zaten başta Tandoğan olmak üzere bütün MHP’lilere yıllardır neden biz AKP’liler neden vekil olamadık diye öfke duyuyor. Bu paylaşımlar ile üstü kapalı Tandoğan’ı hedef göstermişti. Doğrusu bunda haklı ne diyelim." değerlendirmesinde bulunan Acarer, "İnsanların ölümünün ardından telaşı büyüdü. Saçma işler yapmaya başladı. Hayırdır Başsavcıyı görevlendirecek vasfın ve yakınlığın nedir? Sizde zora gelince birbirinizi satmak yaşam biçimi mi?" ifadelerini kullandı.

s9-2.jpg

"BOYUNU AŞAN İŞLERE GİRMESİNİN BİR BEDELİ VAR"

"İlişkileri detaylı bir biçimde anlatınca bize de çok kızdı. Haber kaynaklarımı araştırmaya başladı. Boyunu aşan işlere girmenin bir bedeli var. Klasik bir AKP’li korkunca ya küfreder ya vatan haini der! Az kaldı gerçek vatan ve insan hainleri ile yurtseverler yer değiştirecek." paylaşımına Acarer, Tayyar'ın şu paylaşımını ekledi:

s10-6.jpg

İLİŞKİSİ İFŞA OLDU..

"Diyor ki, olaydan sonra bir fotoğraf bulup operasyon çocukluğu yapıyorlar. Yok o iş öyle değil, bak burada katil müteahhit Yunus Kaya ile aile ilişkilerin var. Yunus Kaya’nın babası Cemil Cuma Kaya ve CCK ailesi" diyen Acarer şu iki görseli paylaştı:

s11-3.jpgs12-2.jpg

"TÜM BU CİNAYETLERİN ORTASINDA YAPTIKLARI TEK ŞEY DEPREMDEN SONRAKİSAĞLAM BELEDİYE BİNASINI YIKMAK OLDU"

Acarer, "Tüm bu cinayetlerin ortasında yaptıkları tek şey depremden sonraki sağlam belediye binasını yıkmak oldu! Başkan Ökkeş Kavak can havliyle ile enkaz altında kalan insanlara gitmesi gereken iş makinelerini evine yolladı malzeme çıkardı!" dedi.

s13-2.jpg

DEVLET İHALELERİ İLE İHYA EDİLMİŞ

2019 yılında meclis üyesi olan Yunus Kaya’nın devlet kurumlarından aldığı ihaleler de tartışma yaratacak boyutta. Kaya meclis üyesi olduktan sonra kamu kurumlarından toplam 18 ihale almış. İhalelerin toplam tutarı 41 milyon lirayı buluyor. Kaya, ihaleleri 2019 – 2022 yılları arasında Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nden almış.

‘İŞ 2023 YILININ ARALIK AYINDA BİTECEK’

İhalelerin resmi belgeleri incelendiğinde Kaya’nın en büyük ihaleyi Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığı görülüyor. İhalenin konusu "12 Aylık Sürücülü/Sürücüsüz araç kiralama hizmet alımı". Söz konusu ihale 24 Ekim 2022 tarihinde yapılmış. İhalenin yaklaşık maliyeti 15 Milyon 606 bin 558 TL. 1 Ocak 2023’te başlayan iş 21 Aralık 2023’te sona erecek. Kaya ihaleyi 13 Milyon 870 bin 751 TL bedelle almış. Sözleşme 29 Ekim 2022 tarihinde imzalanmış.

‘GEÇEN YIL DA AYNI FİRMA’

Kaya’nın aldığı ihaleler arasında en yüksek tutarlı ikinci ihale de Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait. Müdürlük 20 Ekim 2021 tarihinde “12 Aylık Sürücülü/Sürücüsüz araç kiralama” ihalesi yapıyor. Bu ihalenin yaklaşık maliyeti de 7 milyon 664 bin 333 lira. İhaleyi 6 milyon 342 bin 346 TL bedelle Kaya alıyor. Kaya 1 Ocak 2022 tarihinde başladığı işe 21 Aralık 2022 tarihinde bitiriyor.

‘YAKLAŞIK 6 MİLYON LİRA’

Kaya’nın aldığı ihaleler arasında en yüksek tutarlı üçüncü ihalesi ise yine Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait. Müdürlük 8 Ocak 2020 tarihinde yaptığı “Müdürlüğe ve bağlı sağlık tesisleri için 59 adet sürücü 66 adet araç kiralama hizmet alımı” ihalesini Kaya 5 milyon 814 bin 71 TL bedelle alıyor. 31 Ocak 2020 tarihinde sözleşme imzalanıyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.