Gaziantep’te durum hiç iç açıcı değil

Gaziantep’te durum hiç iç açıcı değil

"MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, ilimizde koronavirüs vaka sayılarının korkutucu boyutlara ulaştığını belirterek vatandaşları uyardı."

Gaziantep’te vaka sayısının ikiye katladığını belirten Atay, “Şehrin yarısı maske takıyor, yarısı takmıyor, şehrin yarısı sosyal mesafeye uyuyor, yarısı uymuyor. Böyle giderse mevcut hastanelerimiz yetmez ve Gaziantep için ek tedbirler alınabilir, şehrin giriş çıkışı da kapatılabilir” dedi.

RAKAMLAR YUKARI DOĞRU GİDİYOR

Gaziantep’te ilk başlarda koronavirüs vakasının az sayıda görüldüğünü, bunun da bir rehavet yarattığını belirten Atay, “Şehrimizde sanki korona uğramadan geçti gibi bir düşünce hakim oldu, halk rahat davranmaya başladı. Türkiye’de korona vakaları düşerken son haftalarda Gaziantep’te  tavan yaptı. Vaka sayıları eski vakanın iki katına çıktı. Türkiye ortalamasının üstündeyiz. Türkiye’de düşerken Gaziantep ve Güneydoğuda artıyor.  Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Adana’da vaka sayıları yukarı doğru gidiyor ve düşürülemiyor. Bu şekilde giderse, insanlar sosyal mesafeye uymazsa, insanlar maske takmazsa, caddede sokakta maskesiz gezerlerse, marketlerde maskesiz gezerlerse, koronayı umursamazlarsa çok kötü bir sürprizle karşılaşacaklar” diye konuştu.

ESKİ VAKALARIN İKİ KATINA ÇIKTI

‘Gaziantep’te durum hiç içaçıcı değil’diyen Atay şöyle konuştu:”Son 15 günden beri Gaziantep’te vaka sayıları gözle görülür şekilde arttı, pozitif vaka sayısı şu anda yatay bir seyir izliyor. Rakamlar çok yüksek,  korkutucu boyutlara ulaştı. Eksi vakaların iki katına çıktı.Pazar günü Erikçe’nin önünden geçiyordum. 1 km piknikçi kuyruğu vardı. Resmen hala piknik peşindeler, hala bir yerde oturma peşindeler böyle bir şey olabilir mi? Hala bağevlerinde 10 kişi ,15 kişi oturup piknik partisi yapıyorlar.  Gaziantep’te insanlar bu işin ciddiyetinin farkında değiller. Caddede geziyorum hiç kimsede maske yok. Hangi birine ceza yazılsın, 2.5 milyon insan var. Gaziantep’te istenmedik bir durum oluşur bu şekilde giderse ben Gaziantep’in girişe çıkılarının yeniden kapatılacağını düşünüyorum. Marketlere gidiyorsun maske yok, caddede geziyorsun maske yok, dükkana giriyorsun maske yok, şehrin yüzde 50’si maske kullanmıyor. İnsanlar bu işin ciddiyetinin farkında değil ve adım adım tehlike geliyorum diyor. Şu anda iki tane hastanemiz, Abdulkadir Yüksel ve Ersin Arslan, dolmak üzere. Bu şekilde giderse Gaziantep’te çok kötü günler yaşarız.”

KORONA İLE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ

İnsanların bu işin ciddiyetini anlayıp, mutlaka sosyal mesafeye ve maske takmaya uymak zorunda olduğunu belirten Atay,” Gaziantep’in yarısı maske takmıyor, o takmayan insanlar sorumsuz davranışları neticesinde diğer insanlara bulaştırıyorlar. Maske takmayanlar aslında şehrimize kötülük ediyorlar. Sosyal mesafeye uymayanlar şehrimize kötülük ediyorlar. Farkında değiller kendi ailelerine, arkadaşlarına kötülük ediyorlar. Çünkü birbirlerine bulaştırıyorlar. İnsanlar Valiliğin, sağlık müdürlüğünün uyarısına uymayarak hangi akla hizmet ediyorlar? Niye kurallara uymuyorlar bunu da anlamakta güçlük çekiyorum. Sadece ceza yazmakla da olmuyor Türkiye’de en fazla ceza neredeyse Gaziantep’te yazılıyor. Ama cezanın da bir caydırıcılık etkisi yaratmadığını görüyoruz. Çünkü insanlar umursamıyor, bu işin ciddiyetini anlamıyor. Allah’a şükür ölüm oranı az. Ama yarın vaka artar, ölüm oranı artarsa şehrin girişi ve çıkışı korona sebebiyle kapatılır. Yeniden ek tedbirler gelebilir. İnsanların maske ve sosyal mesafeyi koruyarak yaşamayı öğrenmesi lazım. Artık bu korona ile yaşamayı öğreneceğiz”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.