Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayısı bazı illerimizde arttı

Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayısı bazı illerimizde arttı

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. İstanbul ve İzmir'de vaka sayısının düşmeye başladığı söyleyen Bakan Koca, "Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da giderek kısmi artışın olduğunu

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Kısıtlamanın bitmesi tehlikenin bittiği anlamına gelmiyor. Normalleşmenin şartı, virüsün kökü kazınana kadar hayatımıza maske, mesafe ve hijyen kuralına göre düzenlemek. 65 yaş üstü büyüklerimiz sabah 10.00 ile akşam 20.00 arasında sokağa çıkabilecek. Kısıtın kalkması dezavantajın ortadan kalkması anlamında değil. 65 yaş üstü büyüklerimiz Kovid-19'a karşı zayıftır.

Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan kararla 18 yaş altı kısıtlamaların tümü kaldırıldı. Bu grup bulaştırıcılık potansiyeli olan gruptur. Kısıtlar yayılıma ve kayıplara engel oldu. Umarım gençlerimiz ve büyüklerimiz bunu hak edilmiş bir teşekkür olarak görürler.

"AKTİF MÜCADELEDE 2 SİLAHIMIZ VAR"

Büyük bir sınav verdik şimdi bu sınavın finaline hazırlanmalıyız. Salgınla mücadelede pasif mücadele günlerinden kontrollü sosyal hayat ilkelerine uyarak aktif mücadele günlerine girdik. Aktif mücadelede 2 silahımız var. Bunlardan ilki maskedir. İkincisi bir buçuk metre mesafedir. İki tedbirden biri tek başına yeterli değildir.

Normalleşme sürecinde kılavuzumuz riskin devam ettiği gerçeğidir, son vakayı en kısa zamanda görmek tedbirlere uyumla mümkündür.


Bugün hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 17. İyileşen kişi sayımız 2 bin 241. Yoğun bakımda toplam tedavisi devam eden hasta sayımız 631. Cihaza bağlı olan hasta sayımız ise düne göre düşüş içinde; 280.

"YURT DIŞINDAN GELENLERİN SAĞLIK TARAMASINI YAPMAK İSTİYORUZ"

Yurt dışından gelenlerin sağlık taramasını yapmak istiyoruz. Ateş var ise hastanede tedavisini planlıyor olacağız. 90 ülkeyi başta belirledik sonra 60 ülke daha dahil olacak. Bulaştırılıcığın durumunu bilmek istiyoruz, test yapmak istiyoruz.

"TÜRKİYE'NİN YAKALADIĞI BAŞARIYI DSÖ YENİ FARK EDİYOR"

65 yaş üstü kısıtlamalarından son derece fayda gördük. Türkiye'nin yakaladığı başarıyı DSÖ yeni yeni fark ediyor.

"3 BÖLGEDE VAKA SAYISINDA KISMİ ARTIŞ VAR"

(Kovid-19 vaka sayıları) Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da giderek kısmi artışın olduğunu söyleyebiliriz.

Ankara'da son 2-3 gün bir yükseliş söz konusuydu. Bugünden itibaren Ankara da düşüşe geçmiş oldu.

İstanbul-İzmir'de vaka sayısı azaldı, salgın daha kontrollü.

(Hafta sonu sokak kısıtlamasının iptali) Ben daha önce söylemiştim. Hafta sonu özellikle bu anlamdaki karar hükümetimizin bir kararıydı. Ve özellikle bu çerçevede Bilim Kurulumuzun gündemine gelmemişti. Ama Bilim Kurulumuz da genel olarak hareket serbestliğini büyüklerimiz için gerekli olduğunu söylemişti. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın hepimiz açıklamasını görmüş olduk. Yani daha önce alınan karar bir hükümet kararıydı, daha sonraki toplumdaki beklentiler doğrultusunda zaten hepimize açıkladı.

(Antikor testi) Bu çalışmayla toplumdaki bağışıklama durumumuzun düzeyini bölge bölge de il il de bilmiş olacağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.