Vekil Kaplan: Yol yapımlarına öncelik verilmeli

Vekil Kaplan: Yol yapımlarına öncelik verilmeli

"Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Türkiye’nin doğusunu batısına bağlayan D-400 karayolunun Güneydoğu etabında bulunan ve sık sık ölümlü kazaların yaşanması nedeniyle “ölüm yolu“ olarak anılan Gaziantep-Şanlıurfa arasındaki yapımının hızlandırılmasının

YOL YAPIMLARI BİTİNE KADAR OTOBAN ÜCRETSİZ KULLANIMA AÇILMALI

CHP’li Kaplan, “D-400 karayolunun Gaziantep kent merkezi ile Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi arasındaki yaklaşık 56 kilometrelik yolu üzerinde devam eden bir yol yapım çalışması var.  Bu yolun Gaziantep-Nizip arasındaki 40 km’lik kısmının genişletme çalışması, üç yılı aşkın süredir bitmedi. Bu süre boyunca çalışmaların sık sık durdurulmasının yanında, çalışmalara yeterli iş makinesi ve işçi temin edilmemesi sebebiyle bitecek gibi de görünmüyor.” dedi.

“Bu yol üzerinde haftada ortalama üç defa ölümlü, en iyi ihtimalle maddi hasarlı kazaların yaşandığı bilinmektedir. Bölge halkı tarafından “ölüm yolu” olarak anılan bu yolun 2020 yılında bitmesi planlıyordu. Ancak zamanında bitmediği gibi tarafımdan ilgili bakanlığa yöneltilen “Ne zaman bitecek?” sorusuna da cevap olarak 2021 yılı işaret edildi.” diyen Kaplan, sözlerine; “yakın zamanda Nizipli hemşerilerimi ziyarete giderken çalışmanın devam ettiği yolu bizzat gördüm. Yol çalışmasının yapıldığı bölgede yalnızca bir tabela vardı. Kazaların daha çok akşam saatlerinde gerçekleştiği düşünülürse virajın başladığı yerle ışıklandırmalı bir tabelanın olmamasının etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.” şeklinde devam etti. 

Bu ihmalkârlığın telafisi olmayan sonuçlara sebep olduğunu hatırlatan Kaplan, “yapımı bitine kadar yol kullanıma kapatılmalı ve alternatif olarak otoban ücretsiz halkın kullanımına açılmalıdır” dedi. 

YOL YAPIMLARINA ÖNCELİK VERİLMELİ

Seçildiğim günden bu güne en önemli gündem maddelerimin başında gelen “Nurdağı Ölüm Yolu” için uzun bir mücadeleden sonra Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’dan çalışmanın başlatılması için söz almıştım. Ancak üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen yol çalışması adına herhangi bir gelişme olmadı. Oğuzeli-Karkamış arasındaki yol yapımının da devam etmesini de hesaba katarsak Gaziantep genelinde yol yapım çalışmalarına öncelik verilmelidir. Aksi halde ölümlerin kaza değil; kasti bir ihmalkârlık olduğu suçlamaları kaçınılmaz olacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.