Vekil Yılmazkaya: Firmalara ödemeler Yapılmıyor!

Vekil Yılmazkaya: Firmalara ödemeler Yapılmıyor!

"Pandemiyle birlikte ülkede yaşanan ekonomik krizin daha da derinleştiğini, birçok yatırımın durduğunu ifade eden CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Gaziantep’in sorunlarının bu süreçte artarak devam ettiğini belirtti."

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yılmazkaya, Gaziantep ve Türkiye genelinde yeni yatırım yapılmadığını, işleri yapan firmalara ödemlerin yapılamadığın, eskiden devam eden yatırımların ise durduğunun altını çizdi.

Bakanlıkların “2020 yılı yatırım programında Gaziantep İli için ayrılan ödenek miktarı ne kadardır? Son 20 yılda Gaziantep’e yapılan yatırım miktarı yıllar itibariyle ne kadardır?” gibi önemli soruların cevabını arayan CHP’li Vekil Cumhurbaşkanlığı Hükümet sitemindeki bütün bakanlara, “2020 yılı ödeneğiyle ile Gaziantep’te yapılması planlanan yatırımlar nelerdir? Hangi projeler için ne kadar kaynak ayrılmıştır? Projelerin tahmini bitirme süreleri nedir? Bugüne kadar yatırım programına konulup da bitirilmeyen proje sayısı kaçtır? Bitirilemeyen projelerin gerekçeleri nelerdir?” diye sordu.

Gaziantep Hükûmet Tarafından Gerekli Desteği Görmüyor

Yaşanan ekonomik süreçle ilgili bakanlıkların Gaziantep’e yaptığı yatırımları ve projeleri soran Yılmazkaya, Gaziantep ve Türkiye genelinde yapımı durdurulan ya da askıya alınan projeler hangileridir? Ekonomik maliyetleri nelerdir?” diye de sordu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere bütün bakanlıkların Gaziantep’teki yatırımlarının akıbetini soran Yılmazkaya, Gaziantep’in hükûmet tarafından gerekli desteği görmediğinin altını çizdi.

Gaziantep Bölgenin ve Ülkenin Lokomotif Kentlerinden Birsi 

Bakanlıkların Gaziantep için ayırdıkları bütçelerin yatırımlar için yeterli olup olmadığını soran Yılmazkaya, Yeterli değilse Gaziantep’teki projeler için ek ödeneğin kullanılıp kullanılmayacağını da sordu. 

Gaziantep’in Bölgenin ve Ülkenin lokomotif kentlerinden birisi olduğunu belirten Yılmazkaya, üretim ve sanayi kenti olan Antep’in daha çok yatırma ve desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı. 

Yılmazkaya Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği önergelerde Bakanlıklardan şu soruların cevabını istedi;

  • Bakanlığınızın 2020 yılı yatırım programında Gaziantep İli için ayrılan ödenek miktarı ne kadardır? Son 20 yılda Gaziantep’e yapılan yatırım miktarı yıllar itibariyle ne kadardır?  

  • 2020 yılı ödeneğiyle ile Gaziantep’te yapılması planlanan yatırımlar nelerdir? Hangi projeler için ne kadar kaynak ayrılmıştır? Projelerin tahmini bitirme süreleri nedir? Bugüne kadar yatırım programına konulup da bitirilmeyen proje sayısı kaçtır? Bitirilemeyen projelerin gerekçeleri nelerdir?

  • Bakanlığınızın ayırdığı ödenek miktarı Gaziantep’teki yatırımlar için yeterli midir? Yeterli değilse ek ödenek kullanılacak mı? 

  • Pandemiyle birlikte ülkemizde yaşanan son ekonomik sıkıntılar sonucu Gaziantep ve Türkiye genelinde yapımı durdurulan ya da askıya alınan projeler hangileridir? Ekonomik maliyetleri nedir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.