AKP'li belediyedeki arazi rantı

AKP'li belediyedeki arazi rantı

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ve Başakşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri ile birlikte Başakşehir’de AKP’li Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun satma yetkisi aldığı 30 milyon dolar değerindeki

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ve Başakşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri ile birlikte Başakşehir’de AKP’li Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun satma yetkisi aldığı 30 milyon dolar değerindeki 35 dönümlük araziye giderek yaşanan arazi rantını yerinde inceledi. Karabat, Başakşehir Belediyesi’ni “Hayırsız evlat, baba malını satarak geçinirmiş” diye eleştirirken, “Başakşehir Belediyesi bir belediyeden daha çok emlakçı gibi davranıyor” dedi.

ANKA'dan Edda Sönmez'in haberine göre; CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ve Başakşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri ile birlikte Başakşehir’de AKP’li Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun satma yetkisi aldığı 30 milyon dolar değerindeki 35 dönümlük araziye giderek yaşanan arazi rantını yerinde inceledi. Karabat, Başakşehir Belediyesi’ni “Hayırsız evlat, baba malını satarak geçinirmiş” diye eleştirirken, “Başakşehir Belediyesi bir belediyeden daha çok emlakçı gibi davranıyor” dedi.

CHP’li meclis üyeleriyle birlikte Başakşehir’de satılması planlanan araziye giderek ANKA’ya özel açıklama yapan Özgür Karabat, “Hayırsız evlat, baba malını satarak geçinirmiş” dedi. Özgür Karabat, şu değerlendirmeleri yaptı:

“SATA SATA BİTİREMEDİLER”

“Diğer bir deyimle sata sata bitiremediler diyorlar. Başakşehir Belediyesi her yıl yaptığı bütçelerde, bütçesinin yaklaşık üçte birini sattığı gayrimenkul gelirlerinden oluşturuyor. Yine geçen hafta Başakşehir Belediye Meclisi’nde yaklaşık 35 dönüm olan iki ayrı parçayı satma kararı aldılar. Peki, bu arazileri Başakşehir Belediyesi nereden elde ediyor? Başakşehirliler, Bahçeşehirliler uzun süre Bahçeşehir’de artan imar emsallerinden bahsettiler. TOKİ’nin uygulamalarından bahsettiler. Pazartürk’ün yok edilmesinden bahsettiler. Gölette yapılan imar planlarından bahsettiler. İşte Başakşehir Belediyesi o planların sonucunda mı acaba ya da TOKİ ile yaptığı imar artışları pazarlıkları sonucunda mı acaba bunları elde etti ve şimdi satıyor.

30 MİLYON DOLARLIK KUPON ARSA

Yaklaşık 35 dönümlük arazi iki ayrı parça. Buradaki alan yaklaşık 33 dönüm gibi. Eğer bugün değerini düşünürsek yaklaşık 30 milyon Dolar civarında. 30 milyon Dolar’dan bahsediyoruz, TL değeri yaklaşık 240-250 milyon TL, eski parayla 250 trilyon liradan bahsediyoruz ve Başakşehir Belediyesi burayı satma kararı alıyor. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığı konuşmada, ‘Yeşil alan yaratmak kutsaldır. O yüzden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gayrimenkullerini yeşil alan yapıyoruz. Kutsal bir iş yapıyoruz CHP’liler yeşil istedi, biz de yeşil yaptık’ diye neden söyledi? Söylerken, ‘Burayı satma niyetleri vardı, o yüzden yeşil alan yaptık’ dediniz. Peki, bu niyeti nerden okuyorsunuz? Böyle bir karar yoktu ki.

BAŞAKŞEHİR’E ELEŞTİRİ: KİŞİ BAŞKASINI KENDİ GİBİ BİLİRMİŞ

Üstelik şunu demek lazım: Kişi başkasını kendisi gibi bilirmiş. Demek ki, siz kendi niyetinizle başkasının niyetini eşdeğer görmüşsünüz. Gördüğünüz gibi kendiniz satıyorsunuz. O zaman satılacaksa burayı da İBB’de yeşil alan mı yapalım? Böyle mi düşünelim? Başakşehir Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamanın çelişkisine bir kez daha vurgu yapmak lazım. Burada bir kamu zararı oluştu.

“BELEDİYE DEĞİL SANKİ EMLAKÇI”

Başakşehir Belediyesi bir belediyeden daha çok emlakçı gibi davranıyor. Geçenlerde bir gayrimenkul şirketi gibi davrandılar ve Başakşehir Belediyesi bir konut yapımı satışa çıktı. Önce 5 gün başvuru süresini, sonra iki katına çıkarttılar. Şimdi buradan soruyorum 5 gün diye başvuranlar ya da süresinde başvuranların suçu ne ki siz süreyi uzattığınızda başvuranların sayısını arttırıp, kuraya onların da girmesini sağladınız. İlk gün başvurup da kurada kazanamayan ve sonraki başvuran kurada kazananlar var ise eğer zamanında başvuranların hakkını hukukunu çiğnemediniz mi? Hangi saydamlık hangi şeffaflık buna sığıyor.

“BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ SINIFTA KALMIŞTIR”

Saydamlık ve şeffaflıktan uzak, oysa İBB’nin bu alandaki kuruşu Kiptaş son derece şeffaf müzayedeler yapıyor, açık artırmalar yapıyor ve halka açık bir şekilde yaptığı işlemleri sorguluyor. Dolayısıyla Sayın Başkanın niyet okuyarak, burayı zaten satacaklardı demesi de doğru bir iş değil. Saydamlık konusunda Başakşehir Belediyesi İBB’nin ve Kiptaş’ın bugünkü uygulamaları karşısında sınıfta kalmıştır.”

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden önce İBB İştiraki KİPTAŞ’ın 11 Ocak 2016’da Başakşehir’de bir arsayı; o günkü kur üzerinden 100 milyon 415 bin dolara denk gelecek şekilde 300 milyon TL’ye satın aldığını anımsatan Karabat, toplu konut projesinin çizimiyle birlikte maliyetin 105 milyon 682 bin dolara çıktığını ancak seçimleri AKP’nin kaybetmesinin ardından bu alanın AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla yeniden yeşil alana çevrilerek çok büyük bir kamu zarırına yol açıldığını da vurguladı.

ÖZBAKIR: YEŞİLE SEVDALIYSA İSTANBUL HALKINA HEDİYE ETSİN

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hayrettin Özbakır da, Başakşehir Belediyesi’nin haksız olarak kendi arsalarına satış, İBB arsalarına yeşil alan kararı aldığını belirterek şunları söyledi:  

“Arkamda gördüğünüz villaların altındaki yamaç arazi, Başakşehir Belediyesi’ne ait olan 32 bin metrekare alanlık alan. Bunu Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu 9 Ekim tarihindeki Başakşehir Meclis Toplantısı’nda AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla satış yetkisini aldı. Şimdi Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, bu alanın yeşil alan değil de burayı konuta ve imara, iş yerine çevrilmesiyle ilgili o yetkiyi aldı. Şimdi biraz önce gittiğimiz Başak Mahallesi tarafındaki Kiler Holding’e ait olan ve bize geçmiş olan, İBB’ye ait olan yeri, yeşil alana çevrilmesi konusunda bunlar büyükşehirde bize ait olan İBB’ye, Kiptaş’a ait olan yeri alıp, yeşil alana çevirdiler. Madem bu kadar yeşil alana sevdalılarsa bu güzelim coğrafyayı ve bu güzelim alanı ne yazık ki neden imara açıyorlar, neden betona gömüyorlar? Bunun bana açıklamasını yapması lazım. Başakşehir Belediye Başkanı sabah başka, akşam başka tarzında bir adam. İki ayrı Yasin Kartoğlu görüntüsü izlemekteyiz. İBB'de işlerine gelince kendi çoğunluklarına güvenip, yağmacı mantıyla İBB’nin malları üzerine çörekleniyorlar, ama burada Başakşehir Belediyesi madem bu kadar yeşile sevdalıysa bu alanı da bu güzelim alanı yeşil alan olarak Başakşehirli İstanbul halkına bence hediye etmesi lazım. Biz Başakşehir Belediye Başkanı’nın Habitat ödüllü biraz önce söylediğim gibi alanları nasıl betona gömüp, buraları imara açtığını bütün İstanbul, bütün Başakşehir bilmektedir.”

EDA KURT: BAŞAKŞEHİR İKİ AKARYAKIT İSTASYONU SATTI

Başakşehir Belediyesi’nin çok önem vermeden üst üste benzer kararlar aldığını dile getiren Başakşehir Belediye Meclis Üyesi Avukat Eda Kurt “Başakşehir Belediyesi Eylül ve Ekim ayında, Meclis’te de birer ay arayla 2 tane akaryakıt arsasının satışı için yetki istedi. Biz CHP olarak muhalefet ettik, katılmadık bu oylamaya, oy çokluğuyla kabul edildi. Bunlardan Eylül ayında olan 4.400-4.500 metrekarelik bir alan. Ekim ayındaki de 3.100 metrekare iki tane akaryakıt alanı. Bunların ikisi karşılıklı yollarda karşı karşıya kurulacak yerler ve aralarında 1 kilometre bile yok. Bunlar Başakşehir’in yapısına aykırı” dedi.

ŞENTÜRK: “YASİN KARTOĞLU’NU BAŞAKŞEHİRLİYE ŞİKÂYET EDİYORUM”

Başakşehir Belediye Meclis Üyesi Ensar Şentürk de yaşananları özellikle Başakşehir halkına anlatmak istediğini ifade ederek şu tespitleri yaptı:

“Başakşehir Belediyesi 2009’da kurulduğundan bu yana belediyeye ait arazilerin nasıl çarçur edildiğini biliyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. En son bütçe görüşmelerinde, bütçenin yüzde 33’üne denk düşen arsa satışları meclis gündeminden geçti. Yöneticiler Başakşehir halkının arsalarını satarak belediyeyi iflas konumuna getirdi. Başakşehir halkına Yasin Kartoğlu’nu şikâyet ediyorum. Şunu da söylemek istiyorum. Başakşehir Belediyesi’nin belediye binasına ihtiyacı var mıdır? Vardır. Buna itiraz etmiyorum ama Başakşehir Belediyesi’nin belediye binasına yaptığı maliyeti Başakşehir Belediye Başkanı halka açıklamak durumundadır. Nasıl bir yer yapıyor? Neye mal ediliyor? Biz belediye meclis üyeleri çok fazla rakamsal olarak bilmiyoruz. Bize de bilgi verilmediği için ben buradan Başakşehir halkına şikâyet ediyorum.”

Kaynak:http://www.krttv.com.tr/gundem/istanbul-da-akp-li-belediyedeki-arazi-ranti-h50418.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.