Annenin 'ölüm raporu' isyanı

Annenin 'ölüm raporu' isyanı

Türkiye'de Covid-19 nedeniyle yaşama veda eden en küçük hasta 1,5 yaşındaki Sakine bebek oldu. Batman'da defalarca hastaneye götürülen ve epilepsi hastası da olan Sakine bebeğe, belirtiler olmasına rağmen test yapılmaması, tomografinin geç çekilmesi

Türkiye'de Covid-19 nedeniyle yaşama veda eden en küçük hasta 1,5 yaşındaki Sakine bebek oldu. Batman'da defalarca hastaneye götürülen ve epilepsi hastası da olan Sakine bebeğe, belirtiler olmasına rağmen test yapılmaması, tomografinin geç çekilmesi, yoğun bakımın uygun olmaması nedeniyle çok geç müdahale edilebildiği iddia edildi. Bebeğini kaybeden acılı anne Yasemin Akdağ, "İlk gittiğimde tekrardan ciğer filmi çekilseydi çocuğumun hastalığı bu kadar ilerleyemeyebilirdi, hayatta olabilirdi" diyerek yaşananlara isyan etti. Bebeğin, ölüm raporuna ise gerekçe olarak "Bulaşıcı Hastalık (doğal ölüm)” yazıldı.

Sadece 1,5 yaşında olmasına rağmen koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Sakine bebeğin acılı ailesi ANKA'ya konuştu. Anne Yasemin Akdağ, bebeğini ilk olarak 4 Kasım'da Batman Kadın Doğum Hastanesi'ne götürdüğünü ve ilaç verildiğini söyledi. Ancak, ilaçlar işe yaramadığı için Sakine bebeğin durumu gittikçe kötüleşti. Anne, bebeğin durumunun kötü olduğunu söyleyerek gün aşırı doktora başvurdu. Annenin ısrarları sonucu bebeğe tomografi çekildi ve tomografi sonucunda koronavirüs şüphesiyle 25 Kasım'da test yapılan Sakine bebek pozitif çıktı. Sakine bebek, hastanede koronavirüse uygun yoğun bakım olmadığı gerekçesiyle 26 Kasım'da Dünya Hastanesine sevk edildi, ancak 2 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

"ÇOCUĞUM, BİR MAKİNE YÜZÜNDEN HAYATINI KAYBETTİ" 

Acılı anne Yasemin Akdağ, yaşadıklarını şöyle aktardı: 

"İlk gittiğimde tekrardan ciğer filmi çekilseydi çocuğumun hastalığı bu kadar ilerlemeyebilirdi, bebeğim hayatta olabilirdi. Oksijen veriliyordu, oksijensiz 84 civarında kalp ritmi vardı. Pozitif olunca yoğun bakıma alındı. Ama o yoğun bakım uygun değildi. Hatta oksijen verilen cihazda su damlıyordu. 'Neden böyle olduğunu' sorduğumda 'Bu şekildedir' diye yanıt verdiler. Yeni makineler olsaydı, çocuğum hayatta olabilirdi. Çocuğum bir makine yüzünden hayatını kaybetti. Başka anneler ağlamasın, benim içim yandı başkasının içi yanmasın.”

"KENDİ İMKANLARIMIZLA SEVKİ YAPTIRMAYA ÇALIŞTIK" 

İhmalleri baba Menal Akdağ, şöyle anlattı: 

"Testin pozitif çıkması sonucu çocuğun entübe edilmesi gerektiğini ve farklı bir hastaneye sevk yapılması gerektiğini söylediler. 112'ye bilgi verildi ama bekleme süresi uzayınca kendi imkanlarımız ile sevki yaptırmaya çalıştık. 7 saat bekledikten sonra, Dünya Hastanesi'nde birinin vefat ettiğini, yer açıldığını ve  oraya sevk edileceğini söylediler. Kendi imkanlarımız ile arayış içindeyken, doktor, 'son anlarda daha fazla bekleyemeyeceğini' anlayıp çocuğu entübe etmek istediğini söyledi."

image-1321.png

""SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"  

Doktorları suçlamak istemediklerini vurgulayan baba Akdağ ise tepkisini şöyle anlattı: 

"Batman'da yarım yamalak bir hastane var. Bize denk gelen bir solunum cihazı olmayışı belki farklı cihazlarda yok. 10 yıldır burada bir Kadın Doğum Hastanesi yapılacak deniliyor. Batman uzun bir süredir bu hastaneyi bekliyordu ama ne hikmetse ek bina olarak isim değişikliği yapılarak Bölge Devlet Hastanesi'ne bağlandı. Ama belki o cihazlar bugün naylona sarılı bekliyordur. Diyecek söz bulamıyoruz. Başka canların yanmaması için mücadele edeceğiz. İhmali bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Sağlık sistemini kınıyoruz. Bir an önce bu yanlışlardan dönülmesini istiyoruz" diye sitem etti.

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.