çiftçileri Meclis'e yaklaştırmadılar

çiftçileri Meclis'e yaklaştırmadılar

Hükümetin yapılandırma kapsamına almadığı çiftçiler seslerini duyurmak için Meclis önünde toplanmak istedi. Ancak Meclis yakınına bile yaklaştırılmayan çiftçiler geri gönderildi.

Tarım Kredi Kooperatifine borçlarını ödeyemeyen, hükümetin yapılandırma kapsamına almadığı ve kimisinin traktörü icra edilen çiftçiler seslerini duyurmak için Meclis önünde toplanmak istedi. Ancak Meclis yakınına bile yaklaştırılmayan çiftçiler geri gönderildi.

Traktörünün bir yıl önce bağlandığını, ekim yapamadığını anlatan Başar Yıldırım, çiftçiler birlik olmazsa daha büyük sorunlarla karşılaşacaklarını söyledi.

CHP'Lİ ÖZKOÇ'TAN TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da duruma tepki gösterdi. Özkoç, Twitter hesabından "TBMM önünde çiftçiler sesini duyurmaya çalışıyor. "Açız, paramız yok" diyorlar. ENGELLENİYORLAR. BATSIN BÖYLE DÜZEN..." ifadelerini kullandı.

Meclis önünde toplanmaları engellenen çiftçiler yaşadıkları sorunları ve taleplerini Evrensel’e anlattı. Sivas’tan gelen Başar Yıldırım, Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasına borçlu olduklarını söyledi. Uzun süredir ödenemeyen borçların faizleriyle ana parayı katladığını anlatan Yıldırım, “Biz ana para ödemesinin 5 yıla yayılmasını, faizlerin affedilmesini istiyoruz ki borcumuzu ödeyelim. Şimdi ekim zamanı, çiftçinin tarlada olma zamanı ama ne yazık ki traktörlerimiz icralık. Traktörü icralık olanlardan biri de benim. Bir yıl önce traktörüme icra geldi.  Gidip biraz para verdim, avukat ‘Kurumla konuşana abi, bizi sıkıştırıyorlar’ dedi.  Kurumla konuştum, 10 bin lira götürdüm ama almadılar. Benim gibi binlerce çiftçi var. Biz gece gündüz, yağmur çamur demeden emek veren insanlarız. Sofrada yediğimizi tarlada üreten insanlarız. Bizi Meclis’e dahi yanaştırmadılar” dedi.

eo.jpg

"SİVAS'TAN BURAYA YOL PARASINI BORÇ ALARAK GELDİM"

Yapılandırmayla ilgili torba yasadan kendilerinin çıkarılması nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyen Yıldırım, “Traktörlerimiz bağlı, ekim yapamıyoruz. Sivas’tan buraya yol parasını borç alarak geldim” dedi. Yıldırım, çiftçiler birlik olmazsa daha büyük sorunlarla karşılaşacaklarını söyledi.

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan ise “Bizim elimizden traktörlerimizi alırsanız bu çiftçi ne ile üretecek, ne ile çalışacak, geçimini nasıl sağlayacak ve borcunu ödeyecek” diye sordu. Hükümetin çıkardığı yasada yıl sonuna kadar başta arpa, buğday ve mısır olmak üzere ithal edilen tüm malların gümrük vergilerini sıfıra indirdiğini belirten Turan, “Bu piyasadaki ürünümüz para etmeyecek demek. Bu çiftçinin ölüm fermanını imzalamaktır” dedi. Bütün üretici köylülerin taleplerini dile getirmek için Meclis’te buluşma kararı aldıklarını dile getiren Turan, “Çiftçilerin, köylülerin kurulmasında harcı olan Meclis’e 500 metre yaklaştırmadan apar topar geri çevirdiler. Çiftçilere çağrımız şudur: Bizim örgütlenmekten, bir araya gelmekten başka çaremiz yoktur. Sendika olarak bir araya gelelim, aramızdaki her türlü yapay ayrımları bırakarak örgütlenelim” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.