'Erdoğan apartmandan saraya taşınınca her şey değişti'

'Erdoğan apartmandan saraya taşınınca her şey değişti'

CHP Avusturya Birliği’nin Facebook yayınına katılan CHP’li vekil Mahmut Tanal, AKP iktidarının halktan uzaklaştığını belirtirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Keçiören’de apartmanda oturduğu günleri hatırlattı.

Türkiye’de siyasetin zenginleşme aracı olarak görüldüğünü kaydeden Tanal, milletvekillerinin yaşantısındaki değişime dikkat çekti: “İlk seçildikleri zaman bindikleri arabalar farklı, bir sene geçtikten sonra bakıyorum farklı. Fabrikatör bu kadar zenginleşmiyor, siyasette sen bu kadar nasıl zenginleşiyorsun?

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, CHP Avusturya Birliği’nin resmi Facebook hesabındaki “Demokrasi Mücadelesi ve Hukuk Devleti Arayışı” konulu canlı yayına katıldı. 
CHP Avusturya Birliği Başkanı Cağdaş Arslan, CHP Paris Birliği Başkanı Uğur Güven ve CHP Kuzey Bavyera Birliği Başkanı Rifat Çolak’ın sorularını yanıtlayan Tanal, AKP iktidarının pandemi sürecinde sosyal devlet ilkesi gereği hareket etmediğini söyledi. 
Anayasanın ilgili maddelerini hatırlatan Tanal, Türkiye’de esnafın ayakta kalması, vatandaşın geçiminin temini konusunda gerekli tedbirlerin alınmadığını kaydetti. 

TUNUS’A HİBE: MADEM BU KADAR PARANIZ VAR… 

Türkiye’nin Tunus’a 5 milyon dolar hibe etmesini, Somali'nin IMF'e olan borcunun 3,5 milyon dolarını ödeyecek olmasını eleştiren Tanal, “Madem bu kadar paranız var, kendi vatandaşınıza neden katkıda bulunmuyorsunuz? Kendi vatandaşınızın kirasını ödemesi, geçimini sağlaması için niye maaş ödeyemiyoruz?” diye sordu.

CHP’Lİ BELEDİYELERE ENGEL OLDULAR 

Tanal, koronavirüs salgını sürecinde insan onuruna yaraşır bir şekilde vatandaşına gelir getirecek kaynaklarlar yaratamayan iktidarın, sosyal belediyecilik örneği sergileyen CHP’li belediyelere köstek olduğunu, engel çıkardığını anlattı. Tanal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin zor durumdaki esnaf ve yurttaşlar için topladığı bağış paralarına el konulduğunu, 25 yıldır ihtiyaç sahiplerine 3 kap sıcak yemek ulaştıran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi’nin aşevi hesaplarının bloke edildiğini, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yoksullara bedava ekmek dağıtmasının engellendiğini, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu sahra hastanesinin kapatıldığını hatırlattı. 

AKP HALKTAN UZAKLAŞTI 

CHP’li vekil, AKP yetkililerinin, iktidar temsilcilerinin halktan uzaklaştıkları, halktan kopuk oldukları için esnafın, vatandaşın ne halde olduğunu bilmediklerini belirtti. AKP’nin siyasetteki ilk yıllarına atıfta bulunan Tanal, “Yani vatandaşa tepeden bakmıyorlardı, kibirli değillerdi” ifadeleriyle, AKP’nin nasıl ters yönde değiştiğine dikkat çekti. 

HER ŞEY ERDOĞAN’IN KEÇİÖREN’DEN TAŞINMASIYLA BAŞLADI…

AKP iktidarındaki olumsuz yöndeki değişimin, halka yabancılaşmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başbakanlığı döneminde, 12 yıl boyunca oturduğu Keçiören’deki apartman dairesinden taşınmasıyla başladığını dile getiren Tanal, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanı, ilk milletvekili seçildiği zaman, ilk başbakan olduğu zaman nerede oturdu? Keçiören’de oturdu. Halkın arasında bir apartmanda oturdu. O dönem hakikaten herkes takdir etti. Peki Keçiören’de halkın arasında mütevazi bir apartmanda oturan Başbakan, şimdi Cumhurbaşkanı nerede oturuyor? Yani her yer saray oldu… Halktan uzaklaştılar gerçekten. Ve halktan uzaklaşınca hakikaten halkın ne yediğinden ne içtiğinden bihaberler. Yani zannediyorlar ki herkesin sofrasında ejder meyvesi var. Ama milletin sofrasında ejder meyvesi falan yok. Biran önce erken seçim yapılsa da hiç olmazsa ülke huzura, refaha, mutluluğa kavuşur. Biz bugünleri bekliyoruz.” 

YOLDA BULDUKLARIYLA ÇIKMAZDA 

Erdoğan’ın etrafında artık AKP’nin eski kurucu kadrolarının da bulunmadığını aktaran Tanal, “Sayın Cumhurbaşkanı, yola çıktıklarıyla değil, yolda bulduklarıyla birlikte devam ediyor ki, maalesef onlar çıkmaz bir yolda” ifadelerini kullandı. 

VEKİLLER BİR YIL SONRA NASIL LÜKS ARABAYA BİNİYOR? 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, siyasetin millet için yapılması gerektiğinin altını çizdi. Toplumun daha huzurlu ve müreffeh bir seviyeye ulaşması için siyaset yapılması gerekirken, görebildiği kadarıyla Türkiye’de siyasetin zenginleşme aracı olarak kullanıldığını belirten Tanal, Meclis’e gelen milletvekillerinin yaşantısındaki değişime dikkat çekerek, “4 dönemdir milletvekiliyim. Bakıyorum milletvekili, ilk seçildiği zaman bindikleri arabalar farklı, bir sene geçtikten sonra bakıyorum farklı. Ya arkadaş senin fabrikan yok, bir şeyin yok. Fabrikatör bu kadar zenginleşmiyor, siyasette sen bu kadar nasıl zenginleşiyorsun? Yani bu paralarını, maaşlarını kuruş harcamasalar, üst üste böyle arkamda bulunan kitaplarım gibi istifleseler, o parayla o araçlar da alınmaz, o evler de alınmaz, o yaşam şartları da olmaz. Ama oluyor. Bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi. 

'UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN' 

Yayın esnasında vatandaşların kendisine yönelik övgü dolu sözlerinin hatırlatılması üzerine Tanal, 4 dönemlik milletvekilliği süresince başı dimdik şekilde yoluna devam ettiğini, halkın sorunlarıyla ilgilendiğini ifade ederek, “Çalışanlar mutlaka kazanır. Geceli gündüzlü çalışıyoruz. Umutsuzluğa kapılmayın. Mutlak surette bu köhnemiş olan zihniyet değişmiş olacak. Ülkemize demokrasiyi mutlaka getireceğiz. Hukuku, özgürlükleri mutlaka egemen kılacağız” şeklinde konuştu. 

SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE PAŞA PAŞA GİDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Seçim olsa da iktidarın size verilmeyeceğini biliyorsunuz” şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine ise Tanal, “Merak etmeyin, seçimle gelen seçimle paşa paşa gider” yorumunu yaptı. 

ŞANLIURFA’DA ELEKTRİK DUASI YORUMU 

Tanal, AKP iktidarının yokluğa mahkum ettiği vatandaşın sadece seçim gününü beklediğini kaydetti. AKP’nin halka ilkleri yaşattığını söyleyen Tanal, Şanlıurfa’da köylülerin yağmur duasına çıkar gibi elektrik duasına çıktığını anımsatarak, “Dünyanın her tarafında insanlar yağmur yağmayınca yağmur duasına çıkar. Ama ülkemizde elektrik duasına çıkan vatandaşlarımızı biz Şanlıurfa’da gördük. Elektrikler sürekli kesildiği için vatandaşlarımız trafonun önüne gidiyor, elektrik duası ediyor. Allah’tan elektriğin gelmesini niyaz ediyorlar. Bunu Ak Parti’yle vatandaşlarımız yaşadı” diye konuştu. 

mahmut-tanal-facebook-yayyny-foto-2.jpg

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.