Erdoğan'ın temelini attığı projede skandal

Erdoğan'ın temelini attığı projede skandal

Erdoğan’ın temelini attığı yol projesinin güzergâhına milyonlarca metreküp hafriyat döküldü. Hafriyatı döküm sahası yerine tarım arazisine döken sanayi sitesinin yöneticisi “Hafriyat işi pahalı” diyerek kendini savundu.

İstanbul Arnavutköy’de, iktidara yakınlığıyla bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyelerinin de yer aldığı sanayicilerin bir çevre felaketine yol açtığı ortaya çıktı.

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre  MÜSİAD Organize Sanayi Bölgesi olarak bilinen Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nde, sanayi tesisi ve fabrika inşaatları sürüyor. Ancak, Deliklikaya Sanayi Bölgesi’ndeki sanayi tesislerinin inşaatlarında çıkarılan hafriyatlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hafriyat döküm sahalarına dökülmesi gerekirken sanayi bölgesini hemen yanındaki tarım arazilerine dökülüyor.

Hafriyat dökülen devasa büyüklükteki arazileri temelini geçen yıl AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan attığı Kuzey Marmara Otoyolu’nun, Nakkaş, Başakşehir kesiminin bağlantı yolu güzergâhında kalıyor. Bu nedenle bağlantı yolunun güzergâhının değiştirileceği de iddia edildi. Hafriyatın kaldırılmasının ise milyonlarca liraya mâl olacağı ifade ediliyor.

AKP’Lİ BAŞKAN İSYAN ETTİ

AKP’li Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ise Belediye Meclisi’nin Mayıs oturumunda yaptığı konuşmada, “Hafriyat atıklarının dökümü, tasfiyesi, gerektiğinde cezalandırılması tamamıyla büyükşehir belediyesinin uhdesindedir. Bunun bertarafı da büyükşehir belediyesini şuan ilgilendiren bir konudur. Yaptığımız görüşmelerden yeterli bir sonuç alamayınca bizzat kendim İstanbul Valimizi ziyaret ettim. Tüm çabalarımızı ortaya koyduk ve koymaya devam ediyoruz” diye konuştu.

‘HAFRİYAT PAHALI BİR ŞEY’

Sanayi bölgesinin bağlı olduğu Teknoloji Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (TESKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Tavukçuoğlu da itiraf niteliğinde açıklamalar yaptı. Tavukçuoğlu, “Söz konusu arazi bizim tapulu sahamız. Hafriyat pahalı bir şey… Hafriyat dökülen alandan Kuzey Marmara Otoyolu geçiyor, kamulaştırma sahasında kalıyor. 2,5 milyon metreküp hafriyat var orda. O hafriyatın kaldırılması belki 200 milyon TL’ye mâl olacak. Önümüzdeki bir, iki sene içinde hafriyatı orada kaldıracağız. Geçici olarak orda o hafriyat” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.