Gökçek dönemindeki yolsuzlukları açıklayacaktı

Gökçek dönemindeki yolsuzlukları açıklayacaktı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski belediye başkanı AKP Melih Gökçek dönemindeki 80 yolsuzluk dosyasını açıklayacaktı. Ancak AKP ve MHP'li üyeler toplantıyı terk etti. Bu nedenle çoğunluk sağlanamadı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski belediye başkanı AKP Melih Gökçek dönemindeki 80 yolsuzluk dosyasını açıklayacaktı. Ancak AKP ve MHP'li üyeler toplantıyı terk etti. Bu nedenle çoğunluk sağlanamadı. 

İşte AKP ve MHP'lilerin salonu terk edişi:

Mansur Yavaş, “Ankaralıların gerçekleri öğrenmelerini istemiyorlar” dedi.

Mansur Yavaş şu açıklamayı yaptı:

25 belediye başkanımızı gece yarısına kadar dinlememize rağmen, biz sunumumuzu gerçekleştirecekken salondan ayrıldılar.

Sadece Ankara halkının değil, tüm Türkiye'nin gerçekleri duymasını sağlayacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.

Yetim hakkı yedirilmeyecek.

MASAYA ÇIK TEPİN İSTERSEN

AKP'nin ABB Meclisi başladıktan sonra vermek istediği önergeyi Mansur Yavaş'ın kabul etmeyip okutmaması üzerine salonda tartışma yaşandı. Masaya vuran AKP grubuna Mansur Yavaş, "Masaya çık tepin istersen" diyerek tepki gösterdi.

"GÖKÇEK YARGILANACAK"

CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka da sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş  Belediye Meclisi'nde Gökçek dönemine ilişkin 80 yolsuzluk dosyasının ayrıntılarını açıklayacaktı. Ancak AKP ve MHP'li üyeler toplantıyı terk ettiği için çoğunluk sağlanamadı. 
Gerçekler er ya da geç ortaya çıkacak, Gökçek yargılanacak!

GÖKÇEK DÖNEMİNİN 'PROJELERİNİ' TEK TEK ANLATTI

AKP ve MHP’li meclis üyelerinin, “Çoğunluğa dayanarak bir şeyler yaptıklarını” savunan Yavaş, “Bu toplantının da yapılmasını istemiyorlar. Ama sunumumu tüm Türkiye’nin duymasını sağlayacağım” ifadelerini kullandı. Yavaş, ABB Meclis Toplantısı’nda okuyamadığını sunumunu, ayrı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

Yavaş’ın sunumunun en çarpıcı bölümlerinden biri de Ankapark ile ilgili bölüm oldu. Ankapark’a ilişkin yürütülen bilirkişi incelemesinin tamamlandığını bildiren Yavaş, “Bilirkişi çalışması yapılan sürede elektrik borcu da dahil belirlenen zarar 111 milyon TL” dedi.

Yavaş açıklamasında, "Bize heykel belediyeciliği yapıyor diyenler, kentin dört bir tarafında heykel yapıyor. Gökçek döneminde yapılan bu eserin adı 'Şişme Dinocan'. Murat Bey bu yayını izliyorsunuz biliyorum. Bunun Ankara halkının tarihi ve kültürüyle ne alakası var" ifadelerini kullandı.

GÖKÇEK'TEN 'ŞİŞME DİNOCAN' SAVUNMASI

Erdoğan’ın emriyle görevinden istifa etmek zorunda kalan Ankara’nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, ‘Şişme Dinocan’ın bir heykel olmadığını söyleyerek kendini savundu.

Mansur Yavaş’ın açıklamaları sonrasında sosyal medyada gündem olan Şişme Dinocan’a ilişkin tweet atan Gökçek, şunları söyledi:

Ankapark dosyasının kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını ifade eden Yavaş’ın konuşmasının satır başları şöyle:

ASRIN YOLSUZLUĞU ANKAPARK

"Ankapark’ın daha fazla zarar yaratmaması için bilirkişi tespiti yaptırdık. Ankapark için herhangi bir kira öngörmemişler. Kirayı, bilet gelirlerinin yüzde 3’ü olarak belirlemişler. Teslim edilen malın teminatı yok, sigortası yok. Savcılığa vereceğiz. Ankapark sadece Ankara’ya değil, Türkiye’ye atılan bir kazıktır. Bu asrın yolsuzluğuna kim sahip çıkıyorsa o vebalin ortağıdır.

HEYKEL BELEDİYECİLİĞİ

Gökkuşağı, Samanyolu projeleri, hepsi çöplük. Bizden bunları bekliyorlar. Çubuk Barajı’nda yapılmış ahşap heykellerle dalga geçiyorlar. Yirmi yıldır belediye bünyesinde çalışan bir sanatkar yaptı bunları. Maaşı dışında beş kuruş para almadı. Kendileri Çin’den heykel getirdiği için bizden de onu bekliyorlar ama biz bunu yapmadık. Covid-19 salgınında yaşamını yitiren sağlık çalışanları için anıt yarışması düzenleyeceğimizi açıkladık. Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve diğer meslek odalarından jüri istedik. Bir de Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için bir anıt yapmayı planlıyoruz. Bunlar için harcamayı düşündüğümüz parayla, ‘Heykel belediyeciliği’ diye dalga geçtiler.

SANAT DEYİNCE PLASTİK HEYKEL ANLIYORLAR

Gökçek döneminde yapılan metal robot heykelinin güncel değeri 2,1 milyon TL. Toplam 17 milyon TL harcanan heykeller var. Işıklı palmiye heykeline 400 bin TL vermişler. 2013 yılında 360 bin TL’ye kol saati heykeli alınmış. Bizi heykel belediyeciliğiyle suçlayanlara soruyorum, ‘Heykel belediyeciliğini yapan kim?’… Sanat deyince plastik, şişme heykelleri anlıyorlar.

AĞACI SAKSISIYLA DİKMİŞLER

Mevut refüjleri yıkıp toprak doldurup ağaç dikmişler. Olduğu gibi saksısıyla ağaç dikip ziyan etmişler. İthal edilen ağaçların güncel maliyeti 3 milyar TL. Sarkık Himalaya Bitkisi’nin faturası var ama itiraz ediyor, ‘Ben almadım’ diye. Teki 63 bin TL. Firma 1,5 TL’ye alıyor bir ay dolmadan 15 TL’ye satıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Mamak’ta spor salonu yapıyor. Mamak Belediyesi bu inşaatın önüne kendisi yapıyormuş gibi afiş asmış, Bakanlığın adı geçmiyor. Bakanlık da hemen üzerine yazı asmış, ‘Bu tesis Bakanlık tarafından yapılmaktadır’ diye.

PARTİLİLERE YARDIM KOLİSİ

AKP Etimesgut İlçe Başkanlığı, ‘Kendi imkanlarımız ve Mamak Belediyesi’nin katkılarıyla yardım kolileri dağıtıyoruz’ diye paylaşım yapmış. Belediye imkanlarıyla kendi partililerine yardım kolileri dağıtıyorlar."

ANKAPARK'IN ZARARI 111 MİLYON LİRA

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Ankapark'ı bize verin diyor. Park bizde değil ki. Gidin kiracı şirketi devralın, parkı işletin. Keşke yapsaydınız. Ama Mamak Belediyesi daha kendi elindeki parkları idare edemiyor. Ankapark ihale edilmiş, daha da bize teslim edilmemiş. Bize teslim edildikten sonra en iyi şekilde değerlendireceğiz dedik. Biz buranın daha fazla zarar görmemesi için bilirkişi tespiti yapıyoruz. Yaptığımız tespitte şu anda 2 ay öncesine kadar oluşmuş zarar 111 milyon lira. Ankapark için öngörülen bir kira yok. Kira falan yok arkadaşlar. 26 milyon 400 bin TL teminat vermişler. Onun haricinde şartnamede hiçbir şey yok. 2 buçuk katrilyonluk mal teslim ediyorsunuz, hiçbir şey almamışlar. Sigorta da yok. İncelemenin sonuna geldik. Birkaç gün içesinde bu konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunu yapacağız. Ankapark sadece Ankapark halkına değil, Türkiye’ye atılmış bir kazıktır. Bu rezalete nasıl sahip çıkıyorsunuz.

ELİMİZDEKİ 3 KATRİLYONLUK YOLSUZLUK DOSYASINI SAVCILIĞA VERDİK

Şimdiye kadar incelediğimiz birçok dosyayı götürüp savcılığa verdik. Bu döneme ait elinde belgesi olup da savcılığa vermeyen namerttir. Namuslu, haysiyetli, şerefli insanlar bunları götürür savcılığa verir. Böyle yapmayıp dedikodu yapıyorsa ya rüşvet bekliyordur ya da kendisi içindedir. Şu anda bizim elimizdeki 3 katrilyonluk yolsuzluk dosyasını savcılığa verdik. Ben AK Parti’den savcılığa sunduğumuz yolsuzluk dosyalarına müdahil olmak için başvurmalarını bekliyorum. Ankara büyükşehirde ihale alan firmaları anlatacağım. Ankara’dan 28 milyarlık ihale 20 firma arasında kalmış. Mansur Yavaş döneminde böyle bir şey olamaz. Teleferik ihalesinde hem usulsüz iş artışları yapılmış, hem de yüklenici ihaleyi daha önce ele geçirmiş. Sadece 6 yolsuzlukta kamu zararı 2.8 katrilyondur, 40’a yakın suç duyurusunda toplam kamu zararı da 3 katrilyonluk olarak belirlendi.

m4-65.jpg

SAVCILIĞA VERDİĞİMİZ YOLSUZLUK DOSYALARINA MÜDAHİL OLUN

Ben sizleri suç ortaklığa değil, adaletin tecellisi için işbirliğine, kardeşliğe davet ediyorum. Yolsuzluk dosyasını savcılığa neden AK Parti ile birlikte veremedik. Şimdi eski ve yeni başkanvekillerine sesleniyorum. Savcılığa verdiğimiz yolsuzluk dosyalarına müdahil olun. Yolsuzluklara karşı kendisinden diye sessiz kalmak hangi vicdanın ürünüdür. Bu yolsuzlukları yapanlar Ankara halkının geleceğine pusu kuran kriminal suç organizasyonuydu. Bu soygunlarda parmak izi olmayan masumlar, Ankara halkının hakkını korumanız gerekmiyor mu? Hesap günü kul hakkı borcu ile gitmeyin. Haksızlık karşısında kimse dilsiz şeytan olmasın."

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.