Meclis üyesi ihale avcısı çıktı

Meclis üyesi ihale avcısı çıktı

AKP’li İBB Meclis Üyesi Ömer Faruk Akbulut’un ortağı olduğu şirket kamudan 7 yılda toplam bedeli 366 milyon TL’yi bulan tam 260 ihale alarak adeta rekora koştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP’li Meclis Üyesi Ömer Faruk Akbulut’un ortağı olduğu firmanın birçok AKP’li belediye ile kamu kurumundan değeri 366 milyon lirayı bulan ihale aldığı ortaya çıktı. 

REKORA İMZA ATTI

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; AKP’li Akbulut’un ortağı olduğu ve yönetim kurulu başkanı olduğu Metropal Kurumsal Hizmetler Anonim Şirketi, 2015 ile 2021 yılları arasında AKP’li belediyeler ile kamu kurumlarından toplam 260 ihale alarak neredeyse bir rekora imza attı. Akbulut’un ortağı olduğu şirketin aldığı 260 ihalenin toplam bedeli ise 366 milyon 400 bin lirayı bulduğu öğrenildi. Ayrıca, şirketin tam 136 kamu kurumu, belediye ve belediye iştirakinden ihale aldığı da öğrenildi.

İHALE ALDIĞI KURUMLAR SAY SAY BİTMİYOR

Akbulut’un şirketinin aldığı ihalelerin büyük bir kısmı da “yemek hizmeti ve yemek kartı” ihalesi. Şirket, İBB’nin AKP tarafından yönetildiği dönemde İBB iştirakleri, İSPARK’tan, İstanbul Enerji’den, İstanbul Ulaşım’dan, BELTUR’dan, BELBİM’den, İstanbul Asfalt’tan, BİMTAŞ’tan, İstanbul Ağaç Peyzaj ile İSYÖN’den milyonlarca liralık ihaleler aldı. Ayrıca, birçok kentteki belediyeden de ihale alan şirket, TCDD, Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş, Türkiye Elektrik İletim A.Ş, Sermaye Piyasası Kurulu, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Şirketi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile İl Özel İdareleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri gibi birçok kamu kurumundan da milyonlarca liralık ihaleler aldı.

NİKÂH ŞAHİTLİĞİNİ ERDOĞAN YAPTI

2011 yılında Reyhan Kaya ile evlenen Akbulut’un nikâh şahitliğini de o dönem Başbakan olan şimdiki dönemin AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili ve Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın kayınbiraderi olan Faruk Akbulut, 2019 belediye seçimlerinde, Üsküdar’da yüksek güvenlikli Şehrizar Konakları’nda oturmasına karşın, Ümraniye’den İBB Meclis üyesi seçildi.

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.