Sayıştay'dan AK Partili Ümraniye Belediyesi'ne 'ihale' uyarısı

Sayıştay'dan AK Partili Ümraniye Belediyesi'ne 'ihale' uyarısı

Sayıştay, açık ihale ile yapması gereken 22 alımı doğrudan temin yöntemiyle parçalara bölerek yapan AK Partili Ümraniye Belediyesi’ni uyardı.

Sayıştay müfettişleri tarafından hazırlanan Ümraniye Belediyesi 2021 Yılı Sayıştay Denetim Raporu açıklandı. Raporda, denetimde tespit edilen 22 bulguya yer verildi. 'Denetim Bulguları' başlığı altında yer alan 'Açık İhale ile Yapılması Gereken Bazı Alımların Doğrudan Temin Yöntemiyle Parçalara Bölünerek Yapılması' başlıklı bulguda şöyle denildi:

“İdarenin 2021 yılı içerisinde 4734 sayılı Kanun’un 22/d bendi kapsamında gerçekleştirdiği harcamaların incelenmesi neticesinde; aynı veya birbirine yakın tarihlerde, aynı nitelikteki bazı alımların aynı ya da farklı yüklenicilerden kısımlara bölünerek gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.”

Doğrudan temin usulünün kanuni limitler dâhilinde günlük ihtiyaçların karşılanmasında kolaylık sağlanması için başvurulması gereken bir yöntem olduğunu belirten müfettişler, belediye tarafından aynı ihalede gerçekleştirilebilecek işlerin kısımlara bölünerek, kanunda belirtilen parasal limitlerin altında kalmak suretiyle doğrudan temin yönteminin kullanılmasının, kanunda belirtilen temel ilkeleri göz ardı etmek olacağına dikkat çekti.

Raporda, belediyenin kısımlara bölerek gerçekleştirdiği 22 alıma, “İdarenin Kısımlara Bölerek Gerçekleştirdiği Bazı Alımlar” başlığı altındaki tabloda yer verildi. Raporda şöyle denildi:

“İdare tarafından, konu ile ilgili gereken hassasiyetin gösterileceği, her yıl tekrar eden ihtiyaçların belirlenerek bu ihtiyaçların 4734 sayılı Kanun’da öngörülen temel ihale usulleri ile karşılanacağı ifade edilmiştir. Sonuç olarak İdarenin; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak için tek seferde yapabileceği aynı nitelikteki mal ve hizmet alımlarını doğrudan temin yerine ihale yoluyla gerçekleştirmesi, mevzuatına uyarlı olacaktır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.