'Yargı kararı dikkate alınmıyor'

'Yargı kararı dikkate alınmıyor'

Danıştay’ın Yeşil Yol projesini iptal etmesine rağmen güzergah içerisinde kaldığı iddia edilen Trabzon’un Hayrat ilçesinden geçen yolun yapımı devam ediyor. Yöre halkı ise duruma isyan ediyor.

Birgün'de yer alan habere göre; Danıştay’ın Yeşil Yol projesini iptal etmesine rağmen güzergah içerisinde kaldığı iddia edilen Trabzon’un Hayrat ilçesinden geçen yolun yapımı devam ediyor.

Çalışmaları incelemek üzere Hayrat Kaymakamı Cüneyt Zor ve Hayrat Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet İmamoğlu bölgeyi ziyaret etti. Yeşil Yol projesinin hukuksuz bir biçimde devam ettiğini belirten yaşam savunucuları Kaymakam Zor’a tepki gösterdi.

KAYMAKAM TEŞEKKÜR ETTİ

Yeşil Yol güzergâhı içinde yer alan ve Hayrat Büyük Harman Yayla yolu ile Çaykara Yente Yaylasını birleştirecek yolun yapımı sürerken kaymakamın ve muhtarın ziyareti tepki topladı. Yol yapım çalışmalarını takip eden Kaymakam Cüney Zor bölgede yaptığı açıklamada, “Bölgemizin turizminde önemli bir kalkınma sağlayacak bu projede yol çalışmaları çok önem arz ediyor. Altyapının tamamlanmasıyla bölgemiz yayla turizminin cazibe merkezlerinden olacağını düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘11 KİLOMETRE BETONLAMA’

Kaymakam’ın ardından söz alan muhtar Mehmet İmamoğlu, asfaltlama çalışmasının Yeşil Yol kapsamında yapıldığını belirterek, “Karadeniz Bölgesi’nde yayla turizminin geliştirilmesi için DOKAP tarafından ortaya konulan Yeşil Yol projesine bölgemizin değerlerinin desteği ile çalışmalar yaparak dahil olduk. Bu yıl 1 buçuk kilometre olmak üzere bu zamana kadar 11 kilometrelik betonlama yaptık” diye konuştu.

KARARLAR UYGULANMALI

Fırtına İnisiyatifi ve Karadeniz İsyandadır sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Kaymakam Cüneyt Zor’u Danıştay’ın verdiği kararı uygulamaya davet etti. Paylaşımda şu ifadelere yer verildi: Mahkeme kararına rağmen bazı bölgelerde Yeşil Yol çalışmaları devam ediyor. Danıştay, Doğu Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan yolların, yaylaların varlığını yok edeceğine karar verdi. Cüneyt Zor, Danıştay'ın verdiği kararı uygula çalışmaları durdur.”

HUKUKİ DEĞİL

Yeşil Yol davasının avukatı İbrahim Demirci ise, yapılan yolun ‘Yeşil Yol’ dahilinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Avukat Demirci, “Doğu Karadeniz’de 8 il var ve o sekiz ildeki bütün yollar yeşil yol kapsamındadır. Ben bu yolu yeşil yol kapsamında yapmadım demenin hiçbir hukuki geçerliliği yok. Yeşil Yol’la ilgili zaten belli bir projesi ve standart yok. Bu nedenle de yaylada yapılan bu yollar da yeşil yol kapsamında kabul edilir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Yeşil Yol projesine ilişkin hazırlanan çevre düzeni planında projenin 8 ili kapsadığı ve proje kapsamında bütün yaylaların planlama dahilinde olduğu yer alıyor.

***

KAYMAKAM: MUHTARA KIZDIM, BİZ SADECE MEVCUT YOLA BETON DÖKTÜK

Tepkilerin ardından Hayrat Kaymakamı Cüneyt Zor, “Bizim açılışını yaptığımız Yeşil Yol kapsamında değil. Muhtar yanlış beyanda bulundu. Ben de kendisine kızdım. Bizim açılışını yaptığımız köy yolu, bakanlığın yaptığı proje. Yeşil Yol ile hiçbir bağlantısı olmayan yol. Yeşil Yol’da şuan çalışmalar zaten yok. Benim beyanımda da Yeşil Yol’a ilişkin bir şeyim yok. Biz sadece mevcut yola beton döktük” dedi.

Kaynak:http://www.krttv.com.tr/gundem/yargi-karari-dikkate-alinmiyor-h50945.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.