2021 yılı bütçesi faiz bütçesidir

2021 yılı bütçesi faiz bütçesidir

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, TBMM Genel Kurulu’nda 2021 yılı bütçesiyle ilgili konuştu.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararlarını kınayan Karaduman, derhal ABD üslerinin kapatılması gerektiğinin altını çizdi. Bütçenin faiz ve rant bütçesi olduğunu söyleyerek AKP’li vekillere yüklenen Karaduman, “Hani siz faizci ekonomik düzene karşıydınız? Nerede kaldı sizin adil düzen idealleriniz? Değiştirmek istediğiniz ne varsa ona dönüştünüz” dedi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM) Genel Kurulu’nda konuştu. ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararlarını en ağır şekilde kınayarak konuşmasına başlayan Karaduman, “Bu kararlar karşısında iktidarı; savunma sanayi alanında dışa bağımlılığı bitirecek adımları atmaya ve derhal Amerikan üslerini kapatmaya ve kamu özel işbirliği ile yapılan yatırımların, dolar üzerinden yapılmasına son vermeye davet ediyorum.” dedi.

“MİLLET BAHÇELERİ 7 BAKANLIĞIN BÜTÇESİNDEN FAZLA”

Bütçenin devlet kaynaklarının hangi alanlara aktarıldığını gösteren önemli bir gösteren olduğunun altını çizen Karaduman, “Ancak ne var ki 2021 yılı bütçe görüşmelerine bile baktığımızda Türkiye konuşulmuyor. Neden? Çünkü 18 yıldır açık veren bir bütçe anlayışı ile ülke konuşulmaz, hamaset ve popülizm konuşur. 2020 yılı bütçesinin ilk dokuz ayında 140 milyar açığımız var ve bütçe açığının faturasını vatandaş vergi olarak ödüyor. 2021 yılı hedeflenen bütçe açığının 245 milyar lira olması, vergi yükünün artacağını ve yeni zamların yapılacağını göstermektedir. Asgari ücrete zam yapmamak için kırk takla atarken, son dönemin en büyük rant kapılarından millet bahçeleri için ayırdığınız kaynak 7 bakanlığın bütçesinden daha fazladır. Oldu olacak; millet bahçeleri bakanlığı kurun, emin olun üzerinize çok yakışacaktır.” ifadelerini kullandı.

BÜTÇEDE PARALAR RANTA, FAİZE GİDİYOR

Karaduman, 2021 yıl bütçesinde 180 milyar liranın faize ayrıldığını belirterek, “Yatırıma ise sadece 103 milyar lira. İşte bunun için diyoruz ki; bu bütçe vatandaşa hizmet değil, faiz baronlarına, faiz lobisine, rantiyeye hizmet bütçesidir. Faize 180 milyar lira verilen bu bütçe haram bir bütçedir. Bunları sırf sizi tenkit etmek için söylemiyorum, bu faiz bütçesine karşı durmak bizim inancımızın, insanlığımızın bir gereğidir. Bakınız, faize ayrılan paranın sadece yüzde 3’ü ile KYK borçlarının tamamını silmek mümkündür. KYK borçlusu genç arkadaşlarıma sesleniyorum, paralar ranta, israfa, faize gidiyor. Kadroya geçirilmeyi bekleyen binlerce taşeron işçisine, icralık olan çiftçilerimize, yük olarak görülen ve hakları gasp edilen EYT’lilere, kuru ekmeğin reva görüldüğü dar gelirli vatandaşlarımıza, atama bekleyen yüz binlerce genç arkadaşıma sesleniyorum, paralar ranta, faize, israfa gidiyor. Dolayısıyla bu bütçe insanımızın değil, faizci kapitalist sistemin öncelendiği bir bütçedir.” şeklinde konuştu.

“DEĞİŞTİRMEK İSTEDİĞİNİZ NE VARSA ONA DÖNÜŞTÜNÜZ”

İktidara ekonomi üzerinden eleştirilerine devam eden Karaduman, “Hani siz faize karşıydınız, hani siz faizci ekonomik düzene karşıydınız, hani siz haksız kazanca karşıydınız. Nerede kaldı sizin adil düzen idealleriniz, hayalleriniz? Spor Toto sponsorluğunda imam hatip okulu, ilahiyat fakültesi, cami yapmak mıydı amacınız? Ancak mesele şudur: Değiştirmek istediğiniz ne varsa ona dönüştünüz. Değiştirmek istediklerinizi cansiperane savunur hale geldiniz. Yola çıkarken adalet ve kalkınmadan bahsettiniz. 18 yılın sonunda adalet ve kalkınmayı mumla aratır hale getirdiniz. Yola çıkarken 3Y ile mücadele edeceğiz dediniz, yolun sonunda ülkeyi yasaklara, yoksulluğa ve yolsuzluğa mahkûm ettiniz. Hz. Ömer’in adaletinden, kenar-ı Dicle’deki kurttan koyundan bahsediyordunuz, bizim iktidarımızda yolsuzluk olursa bunun hesabını veremeyiz diyordunuz, yolun sonunda hırsızsa bizim hırsımızdır, oy vermeyen vatan hainidir. Buraları kaybedersek bunun hesabını veremeyiz noktasına geldiniz.” diye konuştu.

“Yoksa bu yapılan yanlışların hesabının görüleceği o büyük günün olmadığını mı düşünüyorsunuz?” diyerek konuşmasına devam eden Karaduman, şunları kaydetti:

“Adınıza gerçekten büyük bir utanç ve hicap duyuyorum. Gittiğiniz yol yol değil, bu cadde çıkmaz sokaktır. Bu yanlışlarda ısrar ettikçe Hem kendinize hem de ülkemize yazık edeceksiniz. Yarın siz olmayacaksınız ama yok saysanız da, iftira atsanız da Milli Görüş hareketi, Saadet Partisi her zaman var olmaya devam edecektir. Kaba kuvveti, çoğunluğu, imtiyazı, menfaat ve çıkarı hak sebebi olarak gören bu anlayışınızın yerine hakka ve adalete dayalı anlayışı iktidara getirmek bizim ülkemize, insanlığa ve emin olun size karşı da boyun borcumuzdur.”

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.