CHP lideri Kılıçdaroğlu: Faizcilerin bütün umudu Erdoğandır

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Faizcilerin bütün umudu Erdoğandır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te bütçe görüşmelerinde konuştu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faize karşı açtığı 'savaş' için ise, "Faizcilerin bütün umudu Erdoğan'dır" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Cevaplanmayan sorular var. Bakanlar vermiyorlar cevabını. Bunlar nasıl bakan? Geçen yıl demiştim ki bunların günahı yok, devlet memurları. Beni üzen TBMM'de seçim ile gelen birisinin gelip burada bütçe anlatmaması, yerine atadığı birine bütçeyi anlattırmasıdır.

Erdoğan bütçesinin arkasında durmalı, kaçarak bu iş olmaz.

Bu süreç böyle devam ederse; TBMM vesayet altındadır. Milletvekillerinin sorularına dahi cevap verilmezse, Sayıştay'ın raporlarına müdahale edilirse ve bunu yürütme yaparsa, o parlamento yürütmenin vesayeti altındadır. Gazi Meclis diyoruz, hangi gaziliği kaldı? Hangi yetkiniz var?

"BİR KİŞİ HER ŞEYİ BEN BİLİYORUM DİYORSA, DÜNYANIN EN CAHİL İNSANIDIR"

Bir sorunu samimi olarak çözmek istiyorsanız, önce sorunun muhattabı ile konuşmanız lazım. Bunun yolu nedir: Ekonomik ve Sosyal Konsey. Toplandı mı, toplanmadı.

Bir kişi her şeyi ben biliyorum diyorsa, dünyanın en cahil insanıdır.

Bu bütçe kimin sorununu çözüyor. Biri de çıksın desin ki şunun sorununu çözüyor. Kendilerini kapatmışlar saraya, saraydan bakıyorlar herkesin durumu çok iyi.

Ben esnafı dinliyorum, çiftçiyi dinliyorum. Siz kimi dinliyorsunuz? Birbirinizi dinliyorsunuz.

Faizi sıfırlayacağız. Hangi faizi ya? Çiftçinin faizini sıfırladınız mı? İktidar olacağız, bir haftada çiftçilerin faizlerini sıfırlayacağız. Yüreğiniz yetiyor mu, yetmez. Talimat gelmesi lazım, faizi sıfırlamak için.

Merkez Bankası'nı iğdiş ettiler. Erdoğan, bir kararname çıkardı, fiyat istikrar komitesi kuruyorum. Merkez Bankası'ndan bu yetkiyi alıp, kendi kurduğu kurula verdi. Peki bu komite kaç kez toplandı? Bir kere bile toplanmadı. Bunu söylüyoruz, üzülüyorsunuz. Acıdır gerçekler.

"ETİKET DEĞİŞTİREN ELEMANLAR İSTİHDAM EDİLİYOR"

Etiket değiştiren elemanlar istihdam ediliyor, bu hale getirdiler. 

(AKP sıralarına) Damatla kayınpeder ne yaptılar 128 milyar doları? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak benim de görevim sizin de göreviniz. Sizin sormanız lazım. Kime sattın 128 milyar dolar?

Şu soruyu sordunuz mu acaba kendinize: Ben kendi vatandaşımdan niye dolarla borçlanıyorum? Bu ülkenin kendi parası yok mu? Bunların hiç biri milli değil, oturan bakanların hiç biri de milli değil.

Kitabını yazmışlar. Evet yazmışlar: Türk lirası nasıl pul edilir, kitabını yazdılar.

"BÜTÜN FAİZCİLERİN UMUDU ERDOĞAN'DIR"

Erdoğan diyor ki ben hiç bir zaman faizci olmadı. Bütün faizcilerin güvencesi de umudu da Erdoğan'dır

Bütçe komisyona geldiği andan itibaren bütün rakamlar değişti.

(Kendisine laf atan AKP'li vekile) Benim adaylığım neden bu kadar seni ilgilendiyor? Geliyor gelmekte olan.

Beyfendi Katar'a gitmiş. Katar Dışişleri Bakanı, 'ekonomik gidişatı nedeniyle ortaya çıkacak fırsatları değerlendireceğiz' diyor.

Bu bütçe, milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe, fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. Bu bütçe Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin fakirleştiren bir bütçedir. Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti'ne yapılmış bir kumpas bütçesidir.

"YOLSUZLUĞA İMZA ATANI DEVLETTE TUTMAYACAĞIM"

Kim yolsuzluğa imza atarsa, onları devlette tutmayacağım.

İçişleri Bakanı, devlet televizyona çıkıp söyledi. Bu yukarıdaki beyefendi neden kendisine sormadı 10 bin dolar alan siyasetçi kimdir diye?

Bana sormuyorsa eve gidince ilkokula giden çocuğuna sorun, dolarla ihale yapılır mı? Dolar şimdi 14 liraya çıkıyor, kim kazandı? Dolarla ihale alan kazandı. Kim ödeyecek, 83 milyon ödeyecek. Bunu sizin vicdanınız kabul ediyor mu? Dolarla ihale aldın eyvallah, güvenceyi de dolarla veriyorsunuz. 

(Kendisine laf atan AKP'li vekile) Belediyeleri öğrenmek istiyorsun, İçişleri Bakanı'nın el koyduğu 25 yolsuzluk dosyasını sor. 

Ayrıca ne yaptılar biliyor musunuz? EURO ile borçlandıysanız Avrupa'daki enflasyonu sırtınıza yüklüyorlar. Bu millet, ABD'deki enflasyonu neden çeksin? 

(AKP'li vekillere) ABD'deki enflasyonun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yüklenmesinden rahatsız olduysanız, bundan memnun olduk.

"UYUŞTURUCU BARONLARINA ARKA ÇIKTILAR"

Uyuşturucu baronlarına arka çıktılar. Zindaşti'yi kim çıkardı hapisten? Tonlarca kokain yakalanıyor, savcı cesaret edip soruşturma açamıyor. (Konuyu bilmediğini söyleyen AKP'li vekile) Uyuşturucu gelmedi diyor. Konteyner numaraları bile yayınlandı, bu kadar mı habersizsin. Dünyadan haberin yok ya, telefon ettiler Zindaşti'yi hakim bıraktı. Ya sana uzman vereyim.

Adaleti de bitirdiler. Bir adamın önce mal varlığına el koyuyorsunuz, arkasından adamı serbest bırakıyorsunuz, arkasından tedbiri kaldırıyorsunuz, ardından yurt dışına çıkış yasağını kaldırıyorsunuz, adam çıkıp gidiyor. Önemli olan şu: Bu kişinin uçağına İçişleri Bakanı da bindi.

( AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamli Çamlı, kendisine laf atında) Arkadaşlar, Yeliz konuşuyor.

AİHM kararlarını uygulamayanlar terfi etti, sözüm söz tamamını temizleyeceğim. Bu memlekete adalet ya gelecek, ya gelecek. Sizler savunamazsınız, sizler milletin arasına giremezsiniz. O nedenle size diyorlar ki tedbiri kıyafet yapın.

Bir tek Yargıtay kararının altında imzası olmayan Yargıtay üyesinin Anayasa Mahkemesi'ne atanmasını Türkiye Cumhuriyeti'nin şanını yakıştıramıyorum. Yargıtay üyelerine söylüyorum, Yargıtay'ın tarihine kara bir leke sürdünüz.

Biz bu bütçeye hayır diyeceğiz. Çünkü bu bütçe, fakir fukaradan para toplayıp Londra'daki tefecilere ve uyuşturucu baronlarına veren bütçe.

Senin Genel Başkan'ın 33 askerimiz şehit olduğunuz Putin'e gitti. Yalvardı, yakardı Putin'e."

Kaynak: Yeniçağ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.