CHP, 'yeşil talan'ı TBMM'ye taşıdı

CHP, 'yeşil talan'ı TBMM'ye taşıdı

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya’da kent merkezindeki nadir yeşil alanlardan olan Narenciye Bahçesi’nin Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kiraya verilmesini soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

NARENCİYE BAHÇESİ TBMM GÜNDEMİNDE

CHP Milletvekili Rafet Zeybek, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, Narenciye Bahçesi’nin kiraya verilmesi sonrası alanda ağaçların kesildiği iddiası, kiralayan tarafından alana halı saha ve çay bahçesi yapılacağı iddialarının doğru olup olmadığı sorularına yer verdi.   

TALAN VE RANT DÜZENİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

CHP’li Zeybek soru önergesi sonrasında şu açıklamalarda bulundu; “Antalya’da Cumhuriyetin ilk yılları itibariyle narenciye üretimi için kullanılan ve bölgeye adını veren, kentin neredeyse tek kalan nadir yeşil alanlarından olan Narenciye Bahçesinin kiraya verilmesi Antalya’nın doğasına vurulmuş büyük bir darbedir. CHP Antalya İl Başkanımız Nusret Bayar ve beraberindeki heyet Narenciye Bahçesi’nde incelemelerde bulundular ve elde ettikleri bilgileri kamuoyu ve bizlerle paylaştılar. Narenciye Bahçesinin kiraya verilmesi bir kent sakini olarak hepimizi yakından ilgilendirmektedir. AKP iktidarında Antalya’nın doğası, ormanları ve sularının nasıl talan edildiği, ranta açıldığını yaşayarak görmekteyiz. Bu talan ve rant düzeni, yarınlar yokmuş gibi tüm hızı ile devam ediyor. Her boş arazi, her orman, her yeşil alan bu iktidarın gözünde paraya çevrilecek bir nesneye dönüşmüştür.” 

ANTALYA’YI RANT VE TALAN DÜZENİNDEN KURTARMALIYIZ

CHP Antalya Milletvekili Zeybek, Narenciye Bahçesi’nin Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kiraya verilmesi yerine, halkın kullanımında olacak yeşil alan olarak kalması gerekliliği üzerine çağrıda bulundu. Zeybek açıklamasının devamında şunları ifade etti; “ Antalya’nın yer altı ve yer üstü kaynakları hızlı bir şekilde kirlenmektedir, bu bakımdan meslek odaları, akademisyenlerinde içinde bulunacağı bir komisyonun görüşü alınarak, Narenciye Bahçesi’nin kiralanması sonrası yapılacak yapılar ile oluşacak çevresel etkilerin değerlendirilmesi gereklidir. Verdiğimiz önergede bu yönde bir çalışma yapılıp yapılmadığı ve Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Antalya’da kiraya verilen kaç arazi ve taşınmaz olduğunu da sorduk. Antalya’nın geleceği tarım ve turizm değildir, Antalya’nın geleceği doğasıdır, eğer Antalya’nın doğası yok edilirse tarım ve turizm olmaz. Antalya’yı hep birlikte rant ve talan düzeninden kurtarmalıyız.” dedi.   

Kaynak: KRT TV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.