CHP'li Yıldırım: Saray Hükümeti, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni örnek alsın

CHP'li Yıldırım: Saray Hükümeti, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni örnek alsın

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya Covid-19 pandemisi sürecinde Ankara esnafının yaşadığı sorunları TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme getirdi.

“Sarayın başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasında toplanan paradan, Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen lokanta, kafe, kafeterya,  kahvehane, sinema, tiyatro…vd. sektörlere destek verilmesi gerekir.” diyen Kaya, “Saray hükümeti, ‘Biz bu yardımları nasıl yapacağız?’ diyorsa; Ankara Büyükşehir Belediyemizin Covid-19 pandemisi sürecinde esnafımıza yönelik yaptığı destek kampanyalarını ve çalışmalarının örnek alabilir.” ifadelerini kullandı.

Kaya, Nasıl ki Ankara Büyükşehir Belediyemiz; esnaf temsilcilerini toplayıp sorunları tespit edip yardımlarını yapıyorsa… Kafe ve lokantaları kapanan esnaftan karantinadaki coronavirüs hastası vatandaşlarımız için yemek temin ederek çift yönlü destek veriyorsa; eczanedeki ilaç ihtiyacını karşılıyorsa; dar gelirli halkın marketlere borcunu iyilik hareketiyle sildiriyorsa, 65 yaş üstü ve engellilere destek veriyorsa, belediyeden alacağı olan esnafa nakit ödeme yapıyorsa… Sosyal devletin de zor durumda olan esnafın derdine derman olması gerekir.” dedi

“Bir belediyenin yaptıklarını devletimizin yapamaması/yapmaması kabul edilemez. Sosyal Devlet bu zamanda esnafının yanında olmayacaksa ne zaman olacak. Sosyal Devlet ekmeğe, suya muhtaç kalan esnafa şimdi el uzatmayacaksa ne zaman uzatacak?” diye soran Kaya, “’İtibardan tasarruf olmaz.’ diyenler, bilmelidir ki itibar sırça saraylarda oturup halkını açlığa mahkum etmekle kazanılmaz. İtibar tam da bu zor dönemlerde halka verilen destekle kazanılır.”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın Açıklaması:

" Covid-19 pandemisi tüm dünyayı ve Türkiye’yi kasıp kavururken biz de Ankara esnafını nasıl etkilediğine dair çok sayıda saha çalışması ve ziyaretler gerçekleştirdik. Covid-19 pandemisinden etkilenen esnafın yaşadığı sorunları ve taleplerini tespit ettik. Partimizin çözüm önerilerini esnaflarımızla paylaştık.

Esnaf kuruluşlarımızı ziyaret ve saha çalışmalarından elde ettiğimiz verileri kamuoyuyla da paylaşmak istiyorum.
 
ANKARA KANTİNCİLER ODASI

Ankara Kantinciler Odasının 1100 kayıtlı üyesi var. Pandemi sürecinde 10'a yakın kantin işletmecisi iflas etmiş. Kantin işletmecileri kiralarını ödeyemez duruma gelmiş. Yüz yüze eğitim başlamadığı sürece, devlet desteği de verilmezse ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve üniversitelerde hizmet veren kantin ve kafeteryalar kapanmaya ve iflas sayıları artmaya devam edecek.
 
ANKARA KİTAP VE KIRTASİYECİLER ODASI

Müşterilerinin yüzde 90’ı öğrenci olan kırtasiyeci esnafı kepenk kapatmış; açık olanlar da siftah yapamıyor. Yakın zamanda yüz yüze eğitime geçmenin zor olduğunu söyleyen esnaf önünü göremiyor. Parasını bir yıl önce ödeyerek aldıkları okul malzemeleri raflarda bekliyor.

Pandemiden önce de kitap satışlarının düşük olduğunu söyleyen esnaf tamamen tükenmiş.

Ulus Anafartalar ve Kaledibi’nde toptan ve perakende satış yapan kırtasiye ve çantacılar kapanmış. Borçlarını ödeyemeyen esnaf dükkanlarını satmayı düşünüyor.  

ANKARA SERVİS ARACI İŞLETMECİLERİ ESNAF ODASI

Pandemi sürecinde okulların kapanması ve 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında da uzaktan eğitime devam edilmesi öğrenci ve personel taşıyan servis aracı işletmecisi esnafını ve çalışanlarını da çok olumsuz etkiledi. Hiçbir yardım ve destekten yararlanamayan esnaf çaresiz destek bekliyor.
 
ANKARA MİNİBÜSÇÜLER ESNAF ODASI  

Ankara Minibüsçüler Odasının kayıtlı 2 bin 966 üyesi, 2 bin 56 aracı ve 6.000 çalışanı var. Pandemiden kaynaklı minibüslerin sadece 1/3'ü çalışabiliyor; kazançlar da buna orantılı olarak düşmüş. Okulların kapalı olmasının bu düşüşte büyük payı bulunuyor. Pandemi nedeniyle esnaf borcunu ödeyemiyor. 585 minibüse kredi borçları nedeniyle haciz işlemi başlatılmış. İcrada olan 60 araç da satışa çıkartılmış. Banka ipoteği nedeniyle esnaf araçlarını satmanın eşiğine gelmiş.

SİTELER ESNAFI

Pandemiden önce de defalarca ziyaret ettiğimiz Siteler esnafı çok zor durumda. İşler durma noktasına gelmiş. Bankalar da esnafın zor durumundan faydalanma yoluna giderek, faiz uygulama şartıyla kredileri erteliyor.
 
Kiracı esnaf ise pandemi döneminde işyerini kapatsa da kirasını ödemeye devam ediyor.  Esnafın ertelenen vergi, SGK, elektrik, su borcu şimdi toplu olarak talep ediliyor. Taksitlendirmek için de yüksek faiz uygulanıyor.

OKULLARA YEMEK TEMİZLİK VE GÜVENLİK HİZMETİ VEREN ESNAF VE ÇALIŞANLAR

Okullara yemek hizmeti veren yemek fabrikası işletmecileri ve çalışanları da pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında yer alıyor.  Yemek fabrikalarında çalışan işçiler ile okullara temizlik ve güvenlik hizmeti veren şirket çalışanları da bu süreçte işsiz kalmış.  

ANKARA BÜFECİLER ODASI

Covid-19 pandemi sürecinde işyerlerinin ve okulların, kapanması; sokağa çıkma yasağının uygulanması işleri durma noktasına getirmiş. Özellikle de en çok iş yaptıkları sabahın erken saatleri ve akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanması işlerin tamamen durmasına neden olmuş.

TEKEL BAYİLERİ

Tekel bayilerinin satış saatlerinin 10.00 ile 20.00 saatleri arasında çekilmesi yüzde 50 ciro kaybına neden olmuş. Esnaf kirasını dahi ödeyemez duruma gelmiş. Tekel bayiler de de paket servis yapma izin verilmesini istiyorlar.

KAHVECİLER ODASI

Kahvehanelerin kapatılması esnafı tamamen açlığa mahkum etmiş durumda. Aylardır kirasını, vergisini, kredi borcunu, çalışanının ücretini ödeyemeyen esnaf çok zor günler yaşıyor.

YAPILMASI GEREKENLER

• 13 Mart ve sonrasında tahakkuk ettirilen ve pandemi sonuna kadar da tahakkuk ettirilecek tüm vergi, resim, harç, MTV Bağ-Kur prim borçlarının silinmesi.
• Banka ve Kredi Kefalet Kooperatifi kredilerinin faizsiz pandemi süresince ertelenmesi. Esnafa yönelik sicil affı çıkartılması
• Faizsiz ya da düşük faizli kredi verilmesi
• Servis aracı işletmecilerine nakdi yardım yapılması ya da faizsiz kredi verilmesi.
• Okul servis araçlarında çalışan ya da işten çıkartılanlara nakdi destek verilmesi.
• Kantin işletmecilerinin “Kısa Çalışma Ödeneği” kapsamına alınarak, pandemi sonuna kadar asgari ücret ödenmesi.
• Doğrudan akaryakıt desteği ya da akaryakıt fiyat desteği sağlanması.
• Yüz yüze eğitim başlayana kadar en az bir yıl kantin kiralarının alınmaması.
• Esnafın devletten alacaklarının derhal ödenmesi.
• 1170 lira olan ücretsiz izin parasının en az asgari ücret seviyesine çekilmesi.
• Yeni asgari ücretin 3100 lira olması.

Sarayın başlattığı "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasında toplanan paradan, Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen lokanta, kafe, kafeterya, kahvehane, sinema, tiyatro vd. sektörlere destek verilmesi gerekir.  

Saray hükümeti, “Biz bu yardımları nasıl yapacağız?” diyorsa; Ankara Büyükşehir Belediyemizin Covid-19 pandemisi sürecinde esnafımıza yönelik yaptığı destek kampanyalarını ve çalışmalarının örnek alabilir.

Nasıl ki Ankara Büyükşehir Belediyemiz;

• Esnaf temsilcilerini toplayıp sorunları tespit edip yardımlarını yapıyorsa…
• Kafe ve lokantaları kapanan esnaftan karantinadaki coronavirüs hastası vatandaşlarımız için yemek temin ederek çift yönlü destek veriyorsa
• Eczanedeki ilaç ihtiyacını karşılıyorsa  
• Dar gelirli halkın marketlere borcunu iyilik hareketiyle sildiriyorsa,
• 65 yaş üstü ve engellilere destek veriyorsa,
• Belediyeden alacağı olan esnafa nakit ödeme yapıyorsa…
 
Sosyal devletin de zor durumda olan esnafın derdine derman olması gerekir.
Bir belediyenin yaptıklarını devletimizin yapamaması/yapmaması kabul edilemez.
Sosyal Devlet bu zamanda esnafının yanında olmayacaksa ne zaman olacak.
Sosyal Devlet ekmeğe, suya muhtaç kalan esnafa şimdi el uzatmayacaksa ne zaman uzatacak?
 
“İtibardan tasarruf olmaz.” diyenler, bilmelidir ki itibar sırça saraylarda oturup halkını açlığa mahkum etmekle kazanılmaz. İtibar tam da bu zor dönemlerde halka verilen destekle kazanılır.

Kaynak: KRT

    HABERE YORUM KAT

    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.