Davutoğlu'ndan hükümete Perinçek eleştirisi: Çin'in sözcüsünün peşine takılmışlar

Davutoğlu'ndan hükümete Perinçek eleştirisi: Çin'in sözcüsünün peşine takılmışlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hükümeti Doğu Perinçek üzerinden eleştirdi: Çin'in zulmüne sessizler, Çin'in Türkiye'deki sözcülüğünü yapan bir partinin peşine takılmışlar bizim de mazlum kitlelere sessiz kalmamızı bekliyorlar.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, liderlerle temaslar kapsamında ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu ağırladı. 

İki lider, gerçekleştirdikleri toplantının ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı. Davutoğlu, “HDP’nin kapatılma çağrısı” ve “Uygur Türklerine Çin zulmü” konularında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

"ÇİN'İN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPAN PARTİNİN PEŞİNE TAKILMIŞLAR"

“İçeride milliyetçilik taslayan Erdoğan ve Bahçeli Uygurlara yapılan zulme sessiz, Çin’in Türkiye’deki sözcülüğünü yapan bir partinin peşine takılmışlar ve bizim de o mazlum kitlelere sessiz kalmamızı bekliyorlar” diyen Davutoğlu, milletin bunun hesabını iktidara soracağını söyledi. 

Davutoğlu, “Bilinsin ki mazlumların kimsesizlerin sahibi olarak da Uygur Türklerinin haklı mücadelelerinin sonuna kadar yanındayız, kimsesizlerin sahibi diye yola çıkan Sayın Cumhurbaşkanı’nın aylardır Uygur Türkleri ile ilgili tek bir söz sarf etmemesi, her fırsatta AK Parti iktidarına ayar veren Bahçeli’nin dönüp de niye Birleşmiş Milletler’de 38 ülkenin imzaladığı bir metne Türkiye imza atmadı diye hesap sormayışının hesabını da millet onlardan sorar. Bu konularda bizim sicilimiz de temizdir, geleceğimiz de belli ilkeler temelinde mücadeleye devam edeceğimiz yönünde kararlılığımız da açıktır” dedi. 

"PARTİ KAPATILINCA OY VERENLER CEZALANDIRILMIŞ OLUR"

Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması yönündeki çağrılarını da değerlendiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: 

“Demokrasilerde parti kapatma bir yöntem olarak benimsendiğinde sadece o partiyi yönetenler değil, o partiye oy verenler de cezalandırılmış olurlar. Geçmişte Sayın Cumhurbaşkanı da başta olmak üzere parti kapatmanın tümüyle ortadan kaldırılması için çalışma yapan bir anlayış hakimdi. Biz siyasi partilerle mücadeleyi siyasi alanda yaparız, terör örgütleriyle mücadeleyi de güvenlik alanında yaparız, her birinin de hakkını veririz. Türkiye’de belli kesimlerde, belli bölgelerde vatandaşlarımızın şu veya bu yönde kullanılan oylarının yok sayılması üzerinden ve parti kapatma yöntemleriyle bir mesafe alınamayacağını aksine geniş kitlelerin terör örgütlerinin propagandalarına açık hale getirilmiş oldukları da geçmiş tecrübelerden bilinir.”

"DOĞU VE GÜNERYDOĞU'DA EN HIZLI ÖRGÜTLENEN PARTİYİZ"

Gelecek Partisi olarak doğu ve güneydoğuda AK Parti ile HDP arasında sıkışmış geniş kitlelere demokratik düzen içerisinde özgürlüğe ve karşılıklı saygıya dayalı bir alternatif sundukları için bölgede en hızlı örgütlenen parti olduklarını söyleyen Davutoğlu, iktidara da sert sözlerle yüklendi. 

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: 

"Sayın İçişleri Bakanı’nın Meclis’teki konuşmasına atfen de söylüyorum. PKK söz konusu olduğunda, DEAŞ söz konusu olduğunda bütün devlet kayıtları bilir ki terörle mücadele konusunda en net talimatı veren, sınır ötesine en kapsamlı harekatı yapan hükümetin başbakanı bendim. Bu bir ilkedir bu konuda tavizimiz söz konusu olmaz. Yarın iktidar olduğumuzda da aynen 2016 Mayıs’ında tek bir barikat hendek bırakmadan ülkede huzuru sağlamış olarak ülkeyi teslim ettiğimiz gibi iktidar olduğumuzda da terörle Türkiye’yi tehdit edecek kim olursa olsun en sert mücadeleyi veririz, kimse bundan tereddüt etmesin.

Bu konuda ikircikli davrananlar geçmişte terör örgütünün elebaşısını yurt dışında kamplarda ziyaret edip ona çiçek verenlere bakın, onlar PKK ile ilişkilerini önce tanımlasınlar. 

"TERÖRİSTİ TRT'DE AĞIRLAYANLAR PKK İLE İLİŞKİLERİNİ NETLEŞTİRSİN"

Yine daha 2019’da sadece bir seçim kazanmak için devletin kırmızı bültenle aradığı terör liderlerinden birini TRT’de ağırlayan kimlerse, ona cevaz veren kimlerse, Sayın Cumhurbaşkanı da Sayın Bahçeli de o sürecin içindedir, onlar önce PKK ile ilişkilerini netleştirsinler, tanımlasınlar. 

Öcalan’dan mektup getirip seçim kazanma yöntemini kim benimsemişse, kim bunu savunmuşsa Sayın Erdoğan da Sayın Bahçeli de, Sayın Erdoğan’dan habersiz o mektup gidemez, Sayın Erdoğan’dan habersiz TRT’ye kimse çıkamaz Sayın Bahçeli de onu meşru kılmıştır. 

"ÖCALAN'A ÇİÇEK VERMİŞ BİRİ BİZE PKK HESABI SORAMAZ"

Öbür tarafta da Doğu Perinçek PKK’nın en fazla terör eyleminde bulunduğu ve vatandaşlarımızı katlettiği bir dönemde gidip Öcalan’a yurt dışında çiçek vermiş biridir. Şimdi bunların bizim karşımıza geçip de PKK hesabı sormaya hadleri, hakları yok. Bizim bu konudaki mazimiz de temizdir, gelecekte de milletimiz emin olsun Gelecek Partisi iktidarında teröre nefes aldırmayız ama hiçbir vatandaşımızın siyasi tercihi dolayısıyla ötekileştirilmesine, dışlanmasına izin vermeyiz, siyasi mücadeleyi de siyasi alanda yaparız."

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu da başkanlık sisteminin devam ettirilemez olduğunu, revize edilmesi ve parlamentonun güçlendirilmesine gereksinim bulunduğunu ifade etti. Karamollaoğlu, "Bu problemlerin düzeltilmesi sağlıklı bir müzakere ortamının oluşmasıyla sağlanır." ifadesini kullandı.

"2022'DEN ÖNCE SEÇİM OLMAZ"

Sorunların çözülmesi için muhalefette bulunan ve birtakım nosyonları paylaşan siyasi partilerin biraraya gelmesini öneren Karamollaoğlu, "Biz bu müzakereleri devam ettirmeyi arzu ediyoruz. Şartlar bunu zorunlu kılıyor. Ne zaman seçim olur onu bilemiyoruz ama benim kanaatim 2022'den önce seçim olmaz." diye konuştu.

Karamollaoğlu, hükümetin dış politika, eğitim ve ekonomi alanındaki adımlarını da eleştirdi. 

"BAHÇELİ POLİTİK MALZEME OLARAK KULLANIYOR"

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin HDP'nin kapatılması çağrısı ile ilgili, "Bahçeli bunu sadece politik malzeme olarak kullanıyor. Aslında bir suç varsa bu suçu ortaya çıkaracak olan başsavcılıktır, Anayasa Mahkemesi de karar verir. Bunun için beklemeye ihtiyaç da yoktur. Bir politik malzeme olarak birilerini suçlamak için kullanılıyorsa doğru yaklaşım değildir. Biz partilerle seçmeni birbirinden ayırmak durumundayız. Seçmenin kanaatlerine de saygı göstermek durumundayız. Terörle sonuna kadar mücadele edilir. Bunu bahane ederek siyasete alet etmek sadece acizliktir kanaatindeyim." diye konuştu.

Kaynak: KARAR Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.