Erdoğan'a peş peşe anket şoku!

Erdoğan'a peş peşe anket şoku!

Millet İttifakı'nın adayının Kemal Kılıçdaroğlu olarak belirlenmesinin ardından anketler de peş peşe geldi. ALF Araştırma ve Metropoll ilk anket sonuçlarını paylaştı. Erdoğan'ın ve AKP'nin oylarındaki büyük düşüş ortaya çıktı.

ALF Araştırma şirketi, geçtiğimiz hafta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Millet İttifakı'ndan ayrılması ve masaya geri dönmesinden sonra yaptığı ilk seçim anketi sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın 6-7 Mart tarihinde 26 ilde yapıldığı belirtildi.

Ankete katılanlara ilk olarak "İki adaylı bir seçimde, hangi adaya oy verirsiniz?" sorusu soruldu. Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan'ın karşı karşıya geldiği ankette Millet İttifakı'nın açık farkla kazandığı ortaya çıktı.

Ankette katılımcıların yüzde 55,1'i Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vereceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 44,9 oldu. 

Seçmenlere genel seçimlerdeki parti tercihleri de soruldu.

 "Bu pazar milletvekili seçimi olsa, hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlar kararsızlar da dağıtıldıktan sonra şu şekilde: 

CHP: Yüzde 31,8
AKP: Yüzde 31
HDP: Yüzde 11,3
İYİ Parti: Yüzde 8,9
MHP: Yüzde 6,5
Memleket Partisi: Yüzde 2,2
Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,9
Zafer Partisi: Yüzde 1,6
DEVA Partisi: Yüzde 1,5
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Diğer partiler: Yüzde 2

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda araştırma sonuçlarını değerlendiren ALF Araştırma Genel Müdürü Ali Süslü, "Çok farklı bir tablo olacağını öngörmüştük. İyi Parti son yaşanılan olaylardan sonra oy kaybı yaşadı. Ak Parti oylarını arttırmış olsa da CHP, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile birlikte oylarını en fazla arttıran parti oldu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan karşısında yaklaşık 10 puan önde" dedi. 

"Partiler son yaşanılan olaylardan ders çıkaracaktır" diyen Süslü, "Millet İttifakı oyu şubat ayına göre azaldı. Cumhur İttifakı'nda ise artış görülmektedir. Millet İttifakı rehavete kapılmadan hareket etmesi durumunda hem Meclis üstünlüğünü hem de Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacaktır" ifadelerini kullandı. 

BİR ANKET DE METROPOLL'DEN...

Metropoll Araştırma'nın Türkiye'nin Nabzı Şubat Araştırması Türkiye geneinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 23-28 Şubat tarihleri arasında 2 bin 1118 kişi ile yapıldı. Bilgisayar destekli telefonda anket yöntemiyle yapılan araştırmada katılımcılara "Depremin sorumlusu kim" sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 35.4'ü hükümet, yüzde 15.4'ü belediye, yüzde 26.9'u müteahhitler, yüzde 4.4'ü ise yurttaşları sorumlu tuttu.

“Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna göre dağılım şöyle:

“Müteahhitler suçlu” diyenlerin yüzde 46.2’si, “Belediyeler suçlu” diyenlerin yüzde 19.1’i, “Vatandaşlar suçlu” diyenlerin yüzde 7’si, “Hükümet suçlu” diyenlerin yüzde 6.4’ü AKP’ye oy vereceğini açıkladı.

“Hükümet suçlu” diyenlerin yüzde 60.4’ü, “Müteahhitler suçlu” diyenlerin yüzde 13’ü, “Belediyeler suçlu” diyenlerin yüzde 9.1, “Vatandaşlar suçlu” diyenlerin yüzde 3.3’ü CHP’ye oy vereceğini açıkladı.

“Hükümet suçlu” diyenlerin yüzde 62.8’i, “Belediyeler suçlu” diyenlerin yüzde 12.8’i, “Müteahhitler suçlu” diyenlerin yüzde 11.9’u, “Vatandaşlar suçlu” diyenlerin yüzde 2.3’ü İYİ Parti’ye oy vereceğini açıkladı.

 

  •  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.