Erdoğan'a yakın gazeteciden flaş 2023 seçimleri çıkışı

Erdoğan'a yakın gazeteciden flaş 2023 seçimleri çıkışı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugün dikkat çeken bir seçim yazısı kaleme aldı. Selvi, Selvi, "2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı ile muhalefet bloku arasında durum bıçak sırtı" diye yazd

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Metropoll'ün eylül ayı araştırma verilerini köşesinde değerlendirdi. Selvi, "2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı ile muhalefet bloku arasında durum bıçak sırtı" yorumunu yaptı. Selvi, "Araştırmada kararsız yüzde 11.2, protesto oy 6.9, cevap yok ise 4.2 olmak üzere 22.3 gibi önemli bir orana ulaşıyor. CHP ile İyi Parti’nin oylarının toplamı ediyor. Neredeyse ikinci parti durumunda." düşüncesini dile getirdi. 

Selvi, yazısının ilgili bölümünde şunları söyledi:

Metropoll’ün eylül ayı araştırmasında kararsızlar dağıtılmadan AK Parti 32.3, CHP 17.7, İYİ Parti 8.8, HDP 8.1, MHP 7.3, SP 1.2, DEVA 1.0, Gelecek Partisi ise 0.7 olarak yer alıyordu.

Araştırmayı herkes kendi cephesinden değerlendirdi. Muhalifler, cumhur ittifakının oyları yüzde 50’nin altına düştü diye sevindi. İktidar cenahı ise araştırmaya ilgi göstermedi.

İlginç olanı Özer Sencar’ın eylül ayı araştırmasını paylaşırken düştüğü “kararsız, protesto ve cevapsız oylar dağıtılmadan” notunun üzerinde durulmadı.

KARARSIZLARIN  ORANI KAÇ EDİYOR

Oysa araştırmada kararsız yüzde 11.2, protesto oy 6.9, cevap yok ise 4.2 olmak üzere 22.3 gibi önemli bir orana ulaşıyor. CHP ile İYİ Parti’nin oylarının toplamı ediyor. Neredeyse ikinci parti durumunda.

KARARSIZLAR DAĞITILINCA PARTİLERİN ORANI

Kararsızlar, protesto oyları ve cevap yok diyenler partilerin oy oranlarına göre dağıtıldığında AK Parti yüzde 41.4, CHP 22.8, İYİ Parti 11.4, HDP 10.4, MHP 9.4 ediyor. Diğerleri ise 4.6’ya ulaşıyor.

Başkanlık sistemi ile getirilen 50 artı 1 sistemi Türkiye’yi ittifaklar sistemine götürdü. Artık cumhur ittifakı ve millet ittifakı diyoruz. İttifaklar halinde siyaset yapılıyor. Peki bu oranlara göre cumhur ittifakı ile millet ittifakı yüzde kaç ediyor?

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 50’Yİ AŞIYOR MU?

AK Parti ve MHP’den oluşan cumhur ittifakı 50.8’e ulaşıyor. CHP, İYİ Parti, HDP, Saadet, DEVA ve Gelecek partilerini de eklediğinizde muhalefet bloku 49.2’ye ulaşıyor. Bu durumda cumhur ittifakı kıl payı da olsa yüzde 50’yi aşıyor. Bu durum 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanacağı anlamına gelir mi?

24 Haziran 2018 seçimlerine göre çok büyük inişler, çıkışlar gözlenmiyor.

BIÇAK SIRTI BİR DURUM

Bu oranlar iktidarı rehavete sevk edecek bir oran değil. Bu sonuçlar aynı zamanda ilk seçimde iktidarın tasfiye olacağına kendini inandırmış olan muhalefet açısından da parlak bir sonuç değil. Cumhur ittifakı ile muhalefet bloku arasında kritik bir denge var. Tam anlamıyla bıçak sırtı bir durum.

Kaynak:http://www.krttv.com.tr/gundem/erdogan-a-yakin-gazeteciden-flas-2023-secimleri-cikisi-h50689.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.