Karamollaoğlu'ndan Albayrak yorumu

Karamollaoğlu'ndan Albayrak yorumu

Son dakika haberi: Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, basın toplantısında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Son dakika... Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Saadet lideri Karamollaoğlu, Berat Albayrak'ın istifa şekline ilişkin, "Halk Bankası ile ilgili olan gelişmelerde de, ekonomide de Sayın Albayrak yetkili gözüküyordu. Bu konuyu yürütürken de diğer tarafta Trump'ın damadı Kushner ile birlikte çalışıyordu. Şimdi o da yok." ifadelerini kullandı. Karamolloğlu, şunları söyledi: 

Bu hafta Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettik ve bunun devamında diğer partileri de ziyaret edeceğiz. Ülkemizin meselelerini tüm hatları ile görüşme fırsatı buldum. Nasip olursa bundan sonra diğer parti genel başkanlarını ziyaret etmeyi istiyorum. Bizim bu ziyaretlere ihtiyacımız var. İnanıyorum ki; biz meselelerimizi kavga ederek değil konuşarak birbirimizi anlamaya çalışarak görüşmeli mütalaa etmeliyiz. İçine düştüğümüz sıkıntılardan kurtuluşumuzun tek yolu ancak budur.

Azerbaycan işgal altındaki Karabağı kurtarmak için bir mücadeleye başladı. Bu mücadele başarılı sonuçlar getirdi. En son Şuşa kenti kurtarıldı. Yaşanan gelişmeler neticesinde ateşkes ilan edildi. Türkiye’nin tavrı burada önemliydi Azerbaycan’a çok ciddi destek verildi. Gerek silahlı kuvvetlerin eğitimi gerekse Azerbaycan ordusunun eğitimi önemli bir destekti. Azerbaycan ordusunun bu zaferi hepimiz için büyük bir mutluluk vesilesi oldu. Bu nedenle kardeş Azerbaycan’ı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.

Son yaşadıklarımız aslında çok ama çok farklı gelişmeleri gündeme getirdi. Hadiseler peş peşe geliyor, açık bir şekilde görünüyor ki ciddi bir çekişme var. Bu çekişmenin bugünlerde ortaya çıkmasının sebebi ne dersek? Bunu çaresizlik olarak görebiliriz veya dünyadaki gelişmeler olarak değerlendirebiliriz. Biliyorsunuz ABD’de yapılan seçimlere karşı Türkiye’nin tavrı bizi şaşırttı. Artık şu bir gerçek ABD’de bir dönem bitti yeni bir dönem başladı. Biden’ın Türkiye’ye karşı olan tavrı belli. Bu süreçte ilginç bir gelişme oldu Türkiye resmi sonuç açıklanmadan ABD’yi tebrik etmeyeceği söylendi ama dün Cumhurbaşkanı Biden’ı tebrik etti. Şimdi ABD ile münasebetler değiştiği için burada iktidar nezdinde bir etki olur mu? İnsanın aklına ister istemez geliyor. Çünkü ABD ile olan münasebetlerde, Halk Bankası ile ilgili olan gelişmelerde de, ekonomide de Sn. Albayrak yetkili gözüküyordu. Trump’ın damadı ile çalışıyordu şimdi o da yok Türkiye’de de damat gitti demek ki Türkiye yeni bir döneme giriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İnstagram hesabı üzerinden istifa ettiğini duyurdu. İlk kez İnstagram üzerinden bir istifaya şahit oluyoruz. Bu istifa metninde kullandığı bazı ifadeler çok dikkat çekici. At izi it izine karıştı bu yaşanan kargaşanın ne kadar büyük olduğu manasına geliyor. Sonra Bakan hak ile batılı ayırt edemediğini ifade ediyor. Bu daha vahim bir ifade. İstifa mektubunun sonunda Allah yardımcımız olsun diyor biz de amin diyoruz. Şu gözüküyor ki Albayrak Cumhurbaşkanı’nın rızası olmadan istifa etti. 24 saat kimsenin konu ile ilgili sesi çıkmadı, sonunda Cumhurbaşkanı istifayı kabul etti onu da lütufmuş gibi kabul etti.

Halk Bankası ile ilgili olan gelişmelerde de, ekonomide de Sayın Albayrak yetkili gözüküyordu. Bu konuyu yürütürken de diğer tarafta Trump'ın damadı Kushner ile birlikte çalışıyordu. Şimdi o da yok. Türkiye'de damat gitti, yeni hazırlıklar yapılıyor. Bu ne gösterecek, zamanla göreceğiz. Instagram mesajında at izi, it izine karıştı diyor. Bu, içerideki kargaşanın ne kadar büyük olduğunun kanıtıdır. Şu, artık kesinleşti ki Türkiye, başkanlık sistemi ile yönetilemiyor. Bu sistemde bir kural, müzakere, muhalefetle diyalog ortamı yok. Sadece Sayın Cumhurbaşkanı’nın kararları var. Tek başına karar veriyorlar, Sayın Cumhurbaşkanı da tek başına kararlarını değiştirebiliyor. 

Gelinen noktada Türkiye'miz Başkanlık Sistemi ile kesinlikle yönetilemiyor. Son yaşanan olaylar göstermiştir ki Türkiye’de açık bir şekilde yönetim krizi vardır. Yani bizim şu an bizim bir sıkıntımız var nedir bu sıkıntı müzakere edememe. Bu sistemde; bir kural, müzakere, muhalefetle diyalog ortamı yok. Sadece Sayın Cumhurbaşkanı’nın kararları var. Tek başına karar veriyorlar, Sayın Cumhurbaşkanı da tek başına kararlarını değiştirebiliyor. Konuları karar alıcılarla muhalefetin müzakere edememesi görüşememesi sıkıntısı var. İktidar da ben ne söylersem onu yaparım diyor.

Ekonomide, adalette, sağlıkta, eğitimde, dış politikada nereye el uzattıklarına bakarsak, doğru bir adım atamadıklarını görüyoruz. Hâlâ yanlıştan vazgeçmiyorlar. Üretim ekonomisine yönelik bir politika, gündemlerinde bile yok. Şu anda üretim yerine, hizmet yatırımı diye yollar, inşaatlar yaparsanız bunların hepsi israf kapsamına girer. 

Türkiye'de rüşvet, adeta bir kural haline geldi. Adalet rafa kalktı, düşünce ve fikir özgürlüğü yok.  Allah, iktidarda olanlara akl-ı selim nasip etsin; yanlışlarının farkına varmalarını nasip etsin.

Her şey bitti, şimdi işçinin kıdem tazminatına da engel olacaksınız yapmayın ya. Bu problemlerin bir an önce çözülmesini arzu ediyoruz. Muhalefet, iktidarın düşmanı değil sadece rakipleridir. Torba yasa modeli, bu ülkenin belini felç etmiştir. İktidar vekilleri, Meclis’ten geçen torba yasaların ne olduğunu bilmeden onaylıyorlar kanunların alt yapısı hiç bilinmiyor. Merkez Bankaları, bağımsız olarak faaliyet gösterirler. Ama bugün görüyoruz ki MB Başkanları, Cumhurbaşkanı’nın iki dudağının arasına bakıyor.

Cumhurbaşkanı bu hafta bir takım açıklamalarda bulundu. Bunlardan bir tanesi oldukça manidar. Erdoğan diyor ki Haklı yerine güçlüyü, çoğunluk yerine bir avuç azınlığı, fakir yerine zengini koruyan mevcut küresel sistemin devam etmesi mümkün değildir. Erdoğan’ın adeta Türkiye’nin özeti olan bu ifadelerine kesinlikle katılıyorum. Bugün bu ülkede ne yazık ki güçlü haklı kabul ediliyor. Zengine fakirden çok destek veriliyor. Haklı ve haksız ayrımında gücü olan her zaman galip geliyor. Kim düzeltecek bunu? Oturup da sarayda Türkiye’nin durumu çok güzel diyemezsiniz.

Kaynak: MilliGazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.