Kemal Kılıçdaroğlu'ndan asgari ücret açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan asgari ücret açıklaması

Son dakika haberi... Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, haftalık grup toplantısında partisinin gündemle ilgili görüşlerini dile getiriyor.

Son dakika haberi... CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, haftalık CHP Grup Toplantısı'ndan son dakika açıklamalarda bulunuyor. Kılıçdaroğlu, 2021 bütçesini eleştirerek, "Bütçe sürecinden geçtik. Bu bütçenin 83 milyon vatandaşa getirdiği hiçbir artı yok. Bu bütçe tamamen tefecilere hizmet eden bir bütçedir. Bu bütçeye evet dememiz felsefemize aykırı." dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Asgari ücretin net, vergisiz 3100 lira olması lazım. Bunun altında bir asgari ücreti gerçekçi ve doğru bulmuyoruz." ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle: 

Şu bir gerçek Türkiye'de insan hayatı çok ucuz. Gerekli önlemler alınmıyor. İnsanlar hayatlarını kaybediyorlar kazalar sonucu. Gaziantep'te hastanede patlama meydana geldi. 11 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hepsine Allah'tan rahmet diliyoruz. Bu ve benzeri kazaların bir daha olmaması en büyük dileğimizdir. 

ASGARİ ÜCRETE GELİNCE PARA YOK: Covid-19 dünyanın ortak sorunu ve bu soruna karşı alınan önlemler yeterli mi? O kadar çaresiz ve stratejiden yoksunlar ki bu süreci yönetemediler. Esnafa faydamız olsun, sanayiciye, kuryeciye, bakkala faydamız olsun dediler program açıkladılar. Yardım edeceklerine vatandaşa IBAN gönderdiler. Ya sen yardım edeceksin, nereye gitti bu para?  Gündemde asgari ücret var. Milyonlarca kişi bekliyor. Bütçe görüşmelerinde açıkladık asgari ücretin net, vergisiz 3100 lira olması lazım.  Sen asıl vergiyi alınması gereken yerlerden alacaksın. Uyuşturucu, organ ticareti yapan adamdan alacaksın. Kara parayla devleti dolandıranlardan alacaksın. Türkiye Cumhuriyeti devletinde para var ama sıra asgari ücrete gelince para yok. Bu bir siyasi tercihtir. O nedenle bütün sendikalara sesleniyorum. Bize göre asgari ücretin vergisiz 3100 lira olması lazım. Bunun altında bir asgari ücreti gerçekçi ve doğru bulmuyoruz. 

ÇIPLAK ARAMAYI KALDIRMAK İÇİN DESTEK VERİRİZ: Üniversite öğrencilerini hangi gerekçeyle çırılçıplak arıyorsunuz. Bunun yalan olduğu ifade edildi ama gerçek olduğu çıktı ortaya. AKP Grup Başkanvekili Sayın Özlem Zengin Türkiye'de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum diyor. Oysa var, üstelik yıllardır var. Yöneten devletin nasıl yönettiğinin farkında değil. Kız çocuklarını, kadınları çırılçıplak soyup arıyorsunuz. Yönetmelikle yapmışsınız bunu. Bu yönetmeliğin kaldırılması için çaba harcadık. Şimdi siz bu hareketinizle üniversitedeki kız çocuklarını kazanacağınızı mı düşünüyorsunuz? Adalet sağladığınızı mı düşünüyorsunuz? Emin olun anlamakta zorluk çekiyorum. Eğer çıplak aramayı kaldırırlarsa biz her türlü desteği vermeye hazırız. 

NEREDEN GELİR ELDE EDECEK BU İNSAN: Esnaf zor durumda, esnafa sahip çıkmamız lazım. Günlük kazanıp günlük geçinen sokak satıcılarıyla ilgili hiçbir şey yok. Bunlar ne yapsınlar? Veriyorsan bir dükkan gitsinler çalışsınlar. Dükkan kiralayacak paraları yok. Bunlarla ilgili bir şey var mı? Hiçbir şey yok. Okul kantinlerinden bir süre kira alınmaması lazım. Adam kira ödeyecek ama okul kapalı, nereden gelir elde edecek bu insan. CHP döneminde kesinlikle Esnaf Bakanlığı kuracağız. Esnafa sahip çıkacağız. 

HALA AK PARTİ'YE OY VERİRSENİZ İKİ ELİM YAKANIZDA OLACAK: Mardin'de elektrik faturaları milleti perişan etmiş vaziyette. CHP iktidarında bu elektriği vatandaşın istediği koşullarda vatandaşa vereceğiz. Gerekirse devletleştireceğiz gerekirse Mardinli üreticiye destek vereceğiz. Mardin'de en çok oyu alan partilerden birisi AKP, Şanlıurfa da öyle ama çiftçiye şunu söylüyorlar ne yaparsan yap sana hizmet etmeyeceğiz sen nasıl olsa bize oy vereceksin. Şimdi bütün çiftçilere söylüyorum. Gidip hala Ak Parti'ye oy verirseniz benim iki elim yakanızda olacak. Çoluk çocuğunuzun hakkını birilerine vermeyin sahip çıkın. 

MAFYA BOZUNTUSU: Ayrışmanın kavgasını yapan dünya malına tamah eden siyasetçilerdir. Kavgadan medet umanlardır. Ben saygıdeğer hanımefendi Seval Türkeş'i ziyaret ettim. Seval Hanım demokrasiye inanmış değerli bir insan. Bir mafya bozuntusunun bir siyasal partinin destekçisi olması ve o siyasi partinin de bu mafya bozuntusuna destek olması cumhuriyet tarihinde bir ilkti ve buna açık yüreklilikle karşı çıkıyorum. 

BÜTÜN PEYGAMBERLER KİNE VE ÖFKEYE KARŞI ÇIKMIŞLARDIR: Mevlana, Hacı Bektaş, Ahi Evran, Yunus Emre'yi biliyoruz ama felsefelerini biliyor muyuz? Dördü de bu coğrafyanın insanı. Yunus Emre, 'Biz kimseye kin tutmayız düşmanımız kindir bizim' diyor. Daha ne desin. Bütün peygamberler kine ve öfkeye karşı çıkmışlardır. Bütün saygın bilim insanları, düşünen insanlar, kine ve öfkeye karşı çıkmışlardır. Kinden, öfkeden ne beklenir, insanları birbirine düşürmekten ne beklenir? Bunları birlikte aşacağız.  Ben kine ve öfkeye hiçbir zaman itibar etmedim, bundan sonra da itibar etmeyeceğim. Anadolu coğrafyası ve kültürünün o kadar büyük derinliği var ki çoğu siyasetçi farkında bile değil. Bir halk ozanı, 'Cehennem dediğin, dal odun yoktur. Herkes ateşini buradan götürür.' diyor. "

BUNLAR NASIL MİLLEVEKİLİ?

Kılıçdaroğlu, bütçe görüşmelerinde Beşiktaş saldırısında ölen vatandaşların haklarına sahip çıkılmadığını, şehit annesi Zeynep Akbaş'a aylık 121 lira 96 kuruş aylık bağlandığını söylediğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bana itiraz edildi. İtirazı yapan AK Parti Malatya Milletvekili Sayın Öznur Çalık. Ona şöyle dedim: '121 lira 96 kuruş aylık bağlanmasına doğru diyorsanız yerinizde kalın, doğru demiyorsanız görevinizden ayrılın. Ben makbuzu size vereceğim.' Yazı burada. Türkiye Cumhuriyeti SGK Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı. 121 lira 96 kuruş aylık bağlandığını söylüyor. Acaba AK Parti'nin, bu değerli milletvekili bana bu bilgiyi kim verdi, yanlış bilgiyi kim verdi diye hesabını soracak mı? Kendisine verilen yanlış bilgiyi, 'Bu yanlış bilgiydi, beni aldattılar,  Kılıçdaroğlu'ndan özür dilerim, meğer ayda 121 lira aylık bağlamışız bir şehidin babasına, annesine' diyorsa hem benden hem parlamentodan kürsüden çıkıp özür dilemelidir, şehit yakınlarından da özür dilemelidir. 195 lira 18 kuruş olmuş bugünkü para. Şimdi merak ediyorum. Bunlar nasıl milletvekili? Devletten nasıl bu kadar haberdar değiller? Nasıl bu kadar bizim verdiğimiz bilgileri yüzde 100 yanlış kabul ediyorlar. En azından ses çıkarmazsın,  Kılıçdaroğlu'nun söylediği rakamlar doğru mu açarsın SGK Başkanı'na sorarsın. İktidar cenahından verilen her bilgi yüzde 100 doğru kabul ediyor. Hükümetten, iktidar kanadından size verilen her bilginin yüzde 90'ı yanlıştır ve sizi kandırıyorlar ama benim verdiğim her bilginin yüzde 100'ü doğrudur. Şimdi bu makbuzları kendisine göndereceğim; görevinden ayrılmasını isteyeceğim veya benden özür dilemesini isteyeceğim. Bakalım yapacak mı?"

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.