Yoksulluk artık sorun değil hayat tarzı oldu

Yoksulluk artık sorun değil hayat tarzı oldu

Saadet lideri Karamollaoğlu, vatandaşın içinde bulunduğu ekonomik sorunlar ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu…

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında gündemin öne çıkan konu başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Basın toplantısına geçtiğimiz günlerde Resulayn’daki hain saldırıda şehit olan askerlere rahmet dileyerek başlayan Karamollaoğlu, İzmir ve Antalya’da yaşanan sel felaketinden etkilenen vatandaşlara da geçmiş olsun dileklerini iletti. Önceki gün DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a yaptığı ziyaret ile ilgili bilgi vererek sözlerine devam eden Karamollaoğlu, “Sayın Babacan’a bir hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdik. Tabi bu ziyarette ülke meselelerini de konuştuk. Böylesi ziyaretlerin ülkemizin geleceği için önemli olduğu kanaatindeyim. İnşallah bu ziyaretlerimiz daha sonraları da devam edecektir.” dedi.

İKTİDAR, ÜLKENİN VE HALKIN GERÇEKLİĞİNDEN KOPUK

İktidarın ülke ve halk gerçeklerinden kopuk olduğunu belirten Karamollaoğlu, iktidar kanadından vatandaşın ekonomik durumları ile ilgili yapılan açıklamalara tepki gösterdi. Karamollaoğlu, “Bir bakan çıkmış, ‘Türkiye’de yoksulluğun sorun olmaktan çıktığını’ söylüyor. Bir başka isim, ‘işsizlik yok, iş beğenmeme sorunu var’ diyor. Kuru ekmek yiyen vatandaşlarımız için ise bir başka isim de, ‘karınları doyuyor ya’ ifadesini kullanıyor. Evet, maalesef bugün gelinen noktada, Türkiye’de yoksulluk bir sorun olmaktan çıktı. Çünkü yoksulluk bir yaşam tarzına dönüştü” ifadelerini kullandı.

MİLLİ GÖRÜŞ’ÜN OLDUĞU YERDE UMUTSUZLUK OLMAZ

Yaşanan tüm sorunlara rağmen vatandaşlara “Umutsuz olmayın” çağrısında bulunan Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

Biz Saadet Partisi olarak, evine ekmek götüremeyen işçimizin de, lokantada garsonluk yaparken işsiz kalan vatandaşımızın da, ay sonunu getiremeyen esnafımızın da, ürününün değerini alamadığı için iflas noktasına gelen çiftçimizin de dertlerini biliyoruz, çözüm yollarını biliyoruz. Tarihsel tecrübemiz ortada; Milli Görüş’ün iktidar ortağı olduğu dönemler hepimizin malumu. Biz bunu daha önce başardık, yine Allah’ın izni ile başarırız. Aziz milletimiz müsterih olsun, ne kadar zor günler yaşarsak yaşayalım, karanlığın en koyu olduğu dönem şafağa en yakın olduğu vakittir. Kimse umutsuzluğa kapılmasın çünkü Milli Görüş ve onun temsilcisi Saadet Partisi var.

“İKTİDAR BÜYÜK BİR YANILGI İÇİNDE”

İktidarın kendi yaşam biçimine ve rakamlarına bakarak büyük bir yanılgı içine düştüklerini kaydeden Karamollaoğlu, “İktidar partisi sanıyor ki; TÜİK, ‘işsizlik 2020 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 550 bin kişi azalarak 4 milyon 16 bin kişi oldu deyince’, işsizlik ortadan kalkıyor. Ancak daha birkaç gün önce Samsun’un Canik ilçesinde bir vatandaşımız, avuçlarının içine ‘iş, aş’ yazarak hayatına son verdi. En başta iktidar partisine olmak üzere bu ayıp hepimize yeter de artar.” şeklinde konuştu.

“ESNAFA KENDİ BAŞININ ÇARESİNE BAK DENİYOR”

“Toplumdaki her kesim problemler” yaşıyor diyerek koronavirüs tedbirleri kapsamında kepenk indiren esnafın yaşadığı sorunlara dikkat çekerek sözlerine devam eden Karamollaoğlu, “Almanya 16 Aralık-10 Ocak arası geniş çaplı bir kapanmaya gidiyor. Bu süre içinde de kapanan işyerlerinin sabit giderlerinin yüzde 90’ını karşılamaya karar veriyor. Peki, Almanya esnafına böyle sahip çıkarken biz ne yapıyoruz? Esnafa ‘kendi başınızın çaresine bakın’ demekten öteye geçilmiyor. Esnafı sadece nefes kredilerine mahkum ederek onların nefes almasını sağlayamazsınız” dedi.

“SADECE TEPKİ GÖSTERMEK YETMEZ”

Basın toplantısının sonunda dış politika ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, ABD’nin Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararına sert tepki gösterdi. Karamollaoğlu, “Bu karar kabul edilemez. Buna karşı da sadece tepki göstermek yetmez. Türkiye bu karara karşı eline güçlendirecek adımlar atmalıdır. Bunun için de Türkiye özellikle İslam ülkeleri ile kopan ilişkilerini yeniden onarmalı” ifadelerini kullandı.

“MİLLî GÖRÜŞ’ÜN OLDUĞU YERDE UMUTSUZLUK OLMAZ”

Yaşanan tüm sorunlara rağmen vatandaşlara “Umutsuz Olmayın” çağrısında bulunan Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Biz Saadet Partisi olarak, evine ekmek götüremeyen işçimizin de. Lokantada garsonluk yaparken işsiz kalan vatandaşımızın da. Ay sonunu getiremeyen esnafımızın da. Ürünün değerini alamadığı için iflas noktasına gelen çitçimizin de. Dertlerini biliyoruz, çözüm yollarını biliyoruz. Tarihsel tecrübemiz ortada Millî Görüş’ün iktidar ortağı olduğu dönemler hepimizin malumu. Biz bunu daha önce başardık yine Allah’ın izni ile başarırız. Aziz milletimiz müsterih olsun ne kadar zor günler yaşarsak yaşayalım karanlığın en koyu olduğu dönem şafağa en yakın olduğu vakittir. Kimse umutsuzluğa kapılmasın çünkü Millî Görüş ve onun temsilcisi Saadet Partisi var” dedi.

ÇİFTÇİ PERİŞAN

Bir ülkenin ekonomik şartlarının düzelmesinde en önemli faaliyet alanlarının başında gelen tarımın da ülkemizde büyük sorunlar yaşadığını kaydeden Karamollaoğlu, “2002’de 2.6 milyon çiftçimizin borcu 2.5 milyar TL’ydi. 2020’de ise çiftçi sayımız düşerek 2 milyon 110 bine düştü. Ama çiftçinin bankalara olan borcu ise 125 milyar TL’ye yükselerek 50 misli arttı. 2002 yılında bir çiftçinin bin TL borcu varken bugün bir çiftçinin 61 bin TL borcu var. Tablo ortada, bugün tarıma destek verilmez, çiftçimize el uzatılmazsa,  çok değil 15 yıl sonra bu topraklar ekilip biçilemez hale gelir. Hatta daha tehlikelisi el değiştirebilir. Çünkü çiftçi geçinemezse toprağını ismi Türkçe ama patronu Amerikalı bir şirkete satar” şeklinde konuştu.

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.