AFYON VALİSİ, KIZILAY'I ACİZLİKLE SUÇLADI

AFYON VALİSİ, KIZILAY'I ACİZLİKLE SUÇLADI

Afyon Valisi Ahmet Özyurt, depremin ardından bölgede yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak Kızılay'ı suçlayarak, "Afyon'a 20 bin çadırı çok gören Kızılay'ı, sizlerin huzurunda kınıyorum.

Kızılay'ın acizliği bir kez daha ortaya çıktı" dedi. Depremden sonra ilk kez basın toplantısı düzenleyen Afyon Valisi Ahmet Özyurt, yaşanan felaketten bu yana meydana gelen gelişmeler hakkında bir değerlendirme yaptı. Vali, depremin ardından toplam 14 bin 454 konut, 339 işyerinin ağır, 333 işyerinin orta ve 551 işyerinin az hasarlı olmak üzere toplam bin 223 işyerinin kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

"BİR TUĞLA DA SİZ KOYUN" KAMPANYASI

Deprem bölgesinde, "Bir Tuğla da Siz Koyun" adı altında bir kampanya başlattıklarını belirten Vali Özyurt, "Bu kampanya, kalıcı konut yaptırılması mümkün olmayan, evleri yıkılmış veya onarımı mümkün olmayacak derecede hasar gören afetzedelerin barınabilecekleri, depreme dayanıklı sıcak bir yuvaya kavuşmaları için tüm ülke genelinde başlatılmıştır" dedi. Vali Ahmet Özyurt Afyon'un, Doğal Afet Sigortası'nın iyi anlaşılmadığı bir dönemde deprem felaketine maruz kaldığını ifade ederek, "Evini kaybeden ve yeni bir eve sahip olma şansı bulunmayan insanlarımızın ömür boyu çadırda yaşamaları mümkün değildir. Bu talihsiz insanlara hükümetin sağlayacağı sosyal imkanların yanısıra, bir tuğla koymak kaydıyla herkesin katkı sağlayacağına gönülden inanıyorum" şeklinde konuştu.

"YARALARI BERABER SARACAĞIZ"

Afyon Valisi Ahmet Özyurt, hasarlı ve kullanılamayacak durumda olan okulların en kısa zamanda onarılacağını ve Dinar depremindeki gibi çadırlarda eğitim ve öğretim yapılamayacağını söyledi. İnşaat sezonunun yaklaşması nedeniyle kalıcı konut yapılmasının daha uygun olduğunu belirten Vali Özyurt, "Bir tuğlada siz koyun" kampanyasının ne kadar önemli olduğu ortadadır. Afyon, cumhuriyetin kurulduğu yer olmasına rağmen Ege'nin en fakir ilidir. Buna rağmen deprem yaralarını hep beraber saracağımıza inanıyorum. Vatandaşlardan ricam, lütfen konutlarının deprem sigortasını en kısa zamanda yaptırsınlar. Evleri yıkılan veya büyük hasar gören depremzede vatandaşlarımız için başlatılan 'Bir Tuğla da Siz Koyun' kampanyası noter huzurunda yapılacak ve 15 Nisan 2002 tarihine kadar devam edecektir" şeklinde konuştu.

"KIZILAY'IN ACİZLİĞİ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI"

Afyon Valisi Ahmet Özyurt, depremden sonra düzenlediği ilk basın toplantısında, Kızılay'ı sert bir dille eleştirdi. Afyon Sultandağı'nda meydana gelen deprem felaketinde Kızılay'ın kamuoyunu yanılttığını ifade eden Vali Özyurt, "Kızılay'ın acizliği bir kez daha ortaya çıktı. Bunda Kızılay Genel Başkanı'nın bir suçu yok. Suç, ona yanlış bilgi aktaran bürokratlarda. Onları da kınıyorum" dedi. Çadır konusunda yaşanan sıkıntıya da değinen Özyurt, "Afyon'a 20 bin çadırı çok gören Kızılay'ı, sizlerin huzurunda kınıyorum. '7 bin çadır yeter' dediler. Sen 14 bin kişiyi buraya nasıl sığdıracaksın. Bizde aile mahremi denilen birşey var. Bunu gözardı ediyorlar" şeklinde konuştu.

  • 20.2.2002 15:41

KAYNAK : Haber Vitrini 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.