Koronavirüs aşısı randevusu nasıl alınır?

Koronavirüs aşısı randevusu nasıl alınır?

Merak edilen aşı takvimi Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandı. Peki Koronavirüs aşısı başvurusu ile e-Nabız aşı durumu sorgulaması nasıl yapılacak? İşte detaylar...

Sağlık Bakanlığının Covid-19 aşı bilgilendirme sitesinde nasıl  koronavirüs aşısı olunacağına dair önemli detaylar paylaşıldı.

Yapılan duyuruda 8 adımda nasıl aşı olunacağına dair bilgilendirmeye yer verildi. 

KORONAVİRÜS AŞISI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Koronavirüs aşı programı takvimine göre sırası gelen grupta olanlar aşı için başvuruda bulunabilecek.

SIRA NASIL GELECEK, NASIL AŞI OLUNACAK?

Aşı yaptırmak için öncelikle aşı durumu kontrol edilmeli. Aşı durumu ise e-Nabız uygulamasından veya kısa mesaj yoluyla öğrenilecek.

SMS yolu ile öğrenmek isteyenler 2023’e ASI yazıp boşluk bırakıp, Kimlik Numarasını yazıp tekrar boşluk bırakıp Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp gönderecekler.

KORONAVİRÜS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aşı durumu sorgulaması sonucu aşı yapılacak grupta yer alınıyorsa randevu için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden tarih ve saat seçilerek randevu oluşturulabilir.

Randevu sonrası kısa mesaj ile bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca randevu bilgileri e-Nabız ve MHRS uygulamalarında da görünüyor.

NASIL AŞI OLUNUR?

Aşı olmak için seçilen randevu saatinde randevu alınan sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekiyor. AŞILA uygulamasından randevu sahibinin sorgulaması yapılıyor.  Yine uygulama üzerinden aşının barkodu okutuluyor ve kaydediliyor. Kayıt işlemi sonrası aşı uygulanıyor.

Aşı iki doz halinde uygulanıyor. İkinci doz randevusu ilk doz uygulaması ardından sağlık personeli tarafından oluşuturuluyor. İkinci doz randevu bilgileri yine kısa mesaj yolu ile iletiliyor. Ayrıca e-Nabız uygulamasından da randevu bilgileri görüntülenebiliyor.

ELEKTRONİK AŞI KARTINA NASIL ULAŞILACAK?

Aşı olanlar e-Nabız ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden elektronik aşı kartına erişebilecek.

E-NABIZ SAYFASINA GİTMEK İÇİN - TIKLAYINIZ

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.