Özel Ümit’ten gebelik eğitimi

Özel Ümit’ten gebelik eğitimi

Özel Ümit Hastaneleri tarafından düzenlenen Gebelik Eğitimleri'ne Taşbaşı Kültür Merkezi'nde devam edildi.

Özel Ümit Hastaneleri tarafından düzenlenen Gebelik Eğitimleri'ne Taşbaşı Kültür Merkezi'nde devam edildi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Şenol, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Büşra Filiz Genç, Yeni Doğan Hemşiresi Özlem Düğüm'ün katıldığı eğitimlerde, anne ve baba adaylarına doğum ve doğum sonrasında bebek hakkında önemli bilgiler paylaşıldı. Gebelikte sıkça sorulan sorularla eğitime başlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Şenol, hamilelik süresince yapılacak taramalar ve testler hakkında bilgi verdi. Doğum belirtileri hakkında da konuşan Op. Dr. Şenol, "Kanlı ve sümüksü bir akıntı (Nişan) gelmesi, her 20 dakikada bir veya daha sık gelen ağrılı kasılmalar, suyun gelmesi genellikle bize doğumun başladığını gösterir" dedi. Lohusalık dönemi hakkında da konuşan Dr. Murat Şenol, "Annenin 40'ı çıkana kadar, 6 hafta süresince vajinal akıntısı olabilir, sık sık ped değiştirilerek, hijyen sağlanmalıdır, cinsel aktivite için 6 hafta beklenmelidir, bu süreçte en önemli konu anne psikolojisidir, aile ve yakınların anneye desteği gereklidir" ifadelerini kullandı. Dr. Şenol daha sonra doğumun nasıl gerçekleştiğine ilişkin video izletti.

Bebeklerin bakımı

Daha sonra söz alan Yeni Doğan Hemşiresi Özel Düğüm, doğum sonrasında bebek bakımı ve anne adaylarının neler yapması gerektiğini anlattı. Yenidoğan bebeğin göz muayenesinin, yapıldığını ve iyi beslendiği ilk 24 saatin ardından ilk topuk kanının alındığını anlatan Hemşire Düğüm, "Bebeğin göbek kordonu düştükten sonra yıkanması daha doğrudur, yeni doğan bebeğin sıcak tutulması gerekir. Bu anlamda ilk zamanlar iki kat zıbın giydirilebilir. İkinci topuk kanı ilk haftadan sonra aile hekimliğince alınır" dedi. Çocukluk döneminde yapılması gereken aşılardan da söz eden Özlem Düğüm, anne sütünün önemini ve ilk altı ayda sadece anne sütünün çocuk için yeterli olduğunu söyledi.

Sarılığa karşı anne sütü

Son olarak yeni doğan bebekler hakkında bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Büşra Filiz Genç ise, annelerin sıkça sorduğu soruları şöyle sıraladı:

"Hep emmek istiyor, sürekli ağlıyor, sütüm yetiyor mu, kusuyor normal mi, çok sık kaka yapıyor, pipi derisini çekmeli miyim, gözleri çok şiş, memelerinde şişlikler oluştu. Bu tür şikayetler yeni doğan bebeklerde normal karşılanır. Her bebekte belli oranlarda sarılık olması da doğaldır. Bebeklerin sarılık ölçümü yapılarak gerekli görülürse tedavi edilebilir. Genellikle sarılık sık sık emzirilerek geçer ve anne sütü bunun için en iyi çözümdür."

Kaynak: detailhaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.